Európa-bajnokság;magyar női kézilabda-válogatott;Tomori Zsuzsanna;Németh András;

Az olimpiai részvételért is küzdenek

A 2016-os riói olimpiára is elkel egy hely a vasárnap kezdődő magyar-horvát közös rendezésű női kézilabda Európa-bajnokságon: az aranyérmes kiharcolja az ötkarikás indulás jogát. Németh András lányai abban bíznak, hogy a közönség segítségével, éremmel zárhatják a kontinenstornát.

A magyar szövetség és Németh András szövetségi kapitány a hat közé jutást várja a csapattól a magyar-horvát közös rendezésű női kézilabda Európa-bajnokságon.

A csoportriválisok elleni magyar mérleg
Oroszország
26 mérkőzés, 6 győzelem, 4 döntetlen, 16 vereség (713-730)
legutóbbi mérkőzés: 2012.12.13., Újvidék, Eb-középdöntő, 25-31
Lengyelország
74, 62, 4, 8 (1626-1265)
legutóbbi mérkőzés: 2009.11.21., Győr, barátságos mérkőzés, 32-22
Spanyolország
19, 10, 5, 4 (476-411
)legutóbbi mérkőzés: 2013.12.16., Újvidék, vb-nyolcaddöntő, 28-21

A játékosok többsége ugyanakkor bízik abban, hogy a szurkolók segítségével a dobogón végezhetnek.

Ha Tomori Zsuzsannáéknak sikerülne a bravúr, és aranyéremmel zárnák a kontinenstornát, abban az esetben biztosan részt vesznek a két év múlva esedékes riói olimpián.

De ne szaladjunk ennyire előre, mert a győzelemig vezető út meglehetősen rögösnek ígérkezik.

Amint a kapitány kifejtette, kézilabdában az Eb a legkomolyabb világverseny, szinte mindenki képes lehet a nyolc közé jutni, és nyolcan pályáznak a dobogóra, de az aranyesélyesek száma is öt-hat.

„A csapat tisztában van a feladatával, és bízom benne, hogy képes lesz az eltervezetteket végrehajtani” - mondta Németh András, a magyar válogatott szövetségi kapitánya. Hangsúlyozta

ugyanakkor, hogy már a csoportmeccsek is nehezek lesznek, a győri kvartettből az első három jut majd a debreceni középdöntőbe.

Az első ellenféllel, az orosz együttessel szemben rossz a magyarok mérlege, csupán 31 százalékos a mutató (26 mérkőzésen mindössze hat győzelem és négy döntetlen), legutóbb, a két évvel ezelőtti Eb középdöntőjében 31-25-re nyert a rivális.

A lengyeleket sem szabad lebecsülni, noha kontinensviadalon 2000 óta (amikor is a magyarok aranyérmesek lettek Bukarestben) csak egyszer szerepeltek, 2006-ban, Svédországban a nyolcadik helyen zártak.

Ezzel együtt több játékosuk játszik Bajnokok Ligájában érdekelt klubban, és tavaly elődöntőig - és negyedik helyig - jutottak a vb-n.

A spanyolok ellen hagyományosan jól megy a csapatnak, ám például a londoni olimpián bronzérmesek voltak, míg a magyarok ki sem jutottak a játékokra.

„A csoportkör szereplése meghatározza a folytatást. Ha sikerülne hibátlannak maradni, maximális pontszámmal érkeznénk a középdöntőbe, akkor jó esélyünk lehet a négy közé kerülni még úgy is, hogy az águnk erős. A debreceni csoportban ugyanis körbeverést várok, amely kedvezhet nekünk.

Pluszt jelenthet a hazai közönség ereje, amire szükség is lesz, mert objektíven nézve a mai magyar válogatott nincs ott a kontinens négy legjobb csapata között. Az elődöntőbe csak bravúrral kerülhet be” - nyilatkozta az nso.hu-nak Elek Gábor, az FTC vezetőedzője.

De jó lenne már ott tartani..

A 18 fős magyar keret
Kapusok: Bíró Blanka (Vác), Herr Orsolya (Győr), Kiss Éva (Fehérvár)
Balszélsők: Erdősi Ildikó (Siófok), Kovacsics Anikó (Győr)
Balátlövők: Bulath Anita (Dunaújváros), Klivinyi Kinga (Érd), Triscsuk Krisztina (Dunaújváros)
Irányítók: Szucsánszki Zita (FTC), Temes Bernadett (Tus Sies Metzingen), Tóth Gabriella (Mosonmagyaróvár)
Beállósok: Mayer Szabina (Fehérvár), Mészáros Rea (FTC), Szamoránsky Piroska (FTC)
Jobbátlövők: Planéta Szimonetta (Győr), Tomori Zsuzsanna (FTC)
Jobbszélsők: Bódi Bernadett (Győr), Kovacsicz Mónika (FTC)