Orbán Viktor;Putyin;neofasiszta;McCain;McCain szenátor;McCain-kijelentés;újfasiszta diktátor;

2014-12-05 06:01:00

Közellenséggé vált McCain a jobboldalon

John McCain republikánus szenátor nem tervezi, hogy megköveti Orbán Viktort, amiért újfasiszta diktátornak nevezte a magyar kormányfőt, sőt, újabb kemény kritikákat fogalmazott meg a Fidesz-kabinettel szemben. A hazai kormánypárti média karaktergyilkossági kísérletbe kezdett - az Orbán által 2008-ban igazi karakternek nevezett - McCain ellen.

John McCaint nem izgatja a magyar kormány reakciója. Az AFP-nek a republikánus szenátor azt mondta, nem aggódik amiatt, hogy miként fogadta a magyar kormány a megjegyzéseit. Hozzátette, idén januárban tett budapesti látogatásakor már próbálta arra ösztönzi Orbán Viktort, hogy változtasson politikáján. "Nyilvánvalóan azt választotta, hogy nem így tesz" - tette hozzá. A szenátor szerint Magyarország alkuja Putyinnal a paksi bővítésről, valamint a média "lehordása" csak pár példa Orbán neofasiszta viselkedésének listájáról. "Nagyon jól tudják Európában, hogy miket művel. Ez senki számára nem újdonság" - tette hozzá.

A republikánus szenátor az elmúlt napokban többször is elmondta véleményét Orbán Viktorról. A washingtoni szenátusban "újfasiszta diktátornak" nevezte a magyar kormányfőt, aki "ágyba bújik Vlagyimir Putyinnal". Emiatt kritizálta az Obama-kormányt, amely Colleen Bradley Bell szappanopera-producert delegálta nagykövetnek Magyarországra. A magyar külügy hivatalosan visszautasította a szenátor szavait, ám McCain közleményben sorakoztatta fel érveit.

Részletes elemzése szerint Orbán 2010-es hatalomra jutása óta - egyebek között - antidemokratikus alkotmányos változásokat léptettek életbe, korlátozták a magyar bíróságok függetlenségét, civil szervezeteken "ütöttek rajta", a civil társadalmat "üldözték", a sajtószabadságot megnyirbálták. "Ezek a lépések veszélyeztetik az intézményi függetlenség, valamint a fékek és egyensúlyok elveit, amelyek a demokratikus kormányzás ismertetőjelei, és engem mély nyugtalansággal töltöttek el a demokratikus normák magyarországi eróziója miatt" - fogalmazott a szenátor. "Lépéseit Orbán miniszterelnök egy új, az 'illiberális demokrácián' alapuló állammodellre való felhívásban indokolta, de elképzelése kihívást jelent az Európai Unió és a NATO alapvető értékeivel szemben. Ezek a szövetségek nemcsak a demokrácia, hanem a jogállamiság, az egyéni szabadság és az alapvető szabadságjogok védelmén is alapulnak. Minden tagországnak elkötelezettnek kell maradnia ezen értékek iránt" - írta McCain. Utalt a Velencei Bizottság, az EBESZ, valamint a Bizottság az Újságírók Védelméért (CPJ) nevű szervezet és az Európai Központi Bank magyar kormány intézkedéseivel kapcsolatos bírálataira, s emlékeztetett arra is, hogy ez elmúlt hónapban hat magyar állampolgárnak tiltották meg az Egyesült Államokba való belépést.

McCain újfasiszta jelzőjétől egyébként még szerdán elhatárolódott az amerikai külügyminisztérium szóvivője. Marie Harf szerint "nem meglepő", hogy a diplomáciai tárca nem oszt több olyan nézetet, amelyet a republikánus McCain szenátor a magáénak vall. Kérdésre válaszolva "természetesen" ebbe a kategóriába sorolta a magyar kormányfőre vonatkozó "újfasiszta diktátor" minősítést is. "Hisszük, hogy (Bell) nagyon jó nagykövet lesz, és örülünk a megerősítésének" - jelentette ki a szóvivő, aki szerint az új nagykövet megfelel az általa betöltendő poszt követelményeinek.

Megírtuk azt is, a szenátor kijelentései miatt szerdán Budapesten a Külgazdasági és Külügyminisztériumba (KKM) kérették André Goodfriendet. Az amerikai nagykövetség ideiglenes ügyvivőjével közölték: a magyar kormány elfogadhatatlannak tartja a szenátor szavait. Ehhez képest Goodfriend barátságos találkozónak nevezte a Magyar Levente államtitkárral folytatott megbeszélést. A Hír 24 híradójának nyilatkozva nem szabadkozott McCain kijelentései miatt, sőt, azt mondta, már többször beszéltek a kormány intézkedései kapcsán az amerikai aggodalmakról, és a szenátor nem mondott újdonságot. "Ezeket már mind jeleztük a magyar kormánynak, és a magyar kormány uniós partnerei is szóltak" - fogalmazott. "Inkább a kijelentések tartalmára szeretnénk koncentrálni ahelyett, hogy ki mondta őket" - tette hozzá.

Eközben a kormányoldal, illetve a Fidesz fölháborodottan utasította vissza a korábban nagyra tartott McCain véleményét. Kovács Zoltán elfogadhatatlannak nevezte a szenátor kijelentését, a kormányszóvivő szerint ugyanakkor Goodfriend bekéretését nem egyedül ez indokolta, hanem az is, hogy "azok a megállapítások, melyek a szenátor úr szájából, de egyébként a hivatalos amerikai diplomácia által is megjelennek, részben tévedéseken, részben olyan politikai ferdítéseken alapulnak, melyek nem teszik lehetővé, hogy rendes párbeszédet folytassunk". Ennél durvábban fogalmazott Gulyás Gergely az Origónak. A törvényhozási bizottság fideszes elnöke szerint a veterán szenátor - egy rövid időre - elvesztette az józan ítélőképességét, amiért a legkevesebb, hogy bocsánatkéréssel tartozik. A kormányszóvivői tájékoztatón később Kovács úgy fogalmazott, az, hogy McCain mennyire van tisztában a magyarországi helyzettel, "kiderül azokból a klisékből, amiket használt". Arra a kérdésre, a kabinet valóban bocsánatkérést vár-e, azt mondta: "ez nem személyes, hanem elvi ügy. Szenátor úr és mi is elmondtuk a véleményüket. Részben amerikai belügyről van szó, ezeket a belső ellentmondásokat nekik kell megoldani”. Egyébként a kormányszóvivő szerint valójában Orbán már hat évvel ezelőtt sem tartotta hősnek a szenátort. Legalábbis nem a szó általános értelmében, a kormányfő csak arra gondolt, hogy McCain az amerikaiak számára hős.

Cikkünk a következő oldalon folytatódik!