A szenátusban a szerda esti szavazáson 166-an támogatták az előterjesztést 112 képviselő ellenében. Egy honatya tartózkodott.
Renzi a Twitteren azt közölte, Olaszország valódi változáson megy keresztül, s a kormányzat folyamatosan halad előre az általa kijelölt úton.
A jogszabály egyebek mellett megváltoztatta az 1970-es munka törvénykönyv 18. paragrafusát, amely megvédi a munkavállalókat a jogtalan elbocsátástól.
Ha megállapítást nyert, hogy a munkaadó törvénybe ütközően vált meg a munkatárstól, a jogszabály biztosította számára, hogy visszahelyezzék eredeti munkakörébe.
Ez utóbbi rendelkezést azonban kivették az új törvényből, ezért a három nagy olasz szakszervezet közül kettő már hónapok óta tiltakozott ellene, de a Renzi által vezetett Demokrata Pártban (PD) is feszültségeket eredményezett.
A szavazásról 40 PD-s képviselő maradt távol. Az olasz képviselőház múlt héten már megszavazta a törvényt, annak ellenére, hogy októberben, a tervezet nyilvánosságra kerülésekor, a szakszervezetek hívására többszázezer tiltakozó vonult utcára a nagy városokban.
A miniszterelnök úgy véli, a reform arra bátorítja majd a cégeket, hogy új alkalmazottakat vegyenek fel. Szerinte a rendelkezés a munkanélküliséggel szembeni küzdelmet is segíti.
Jelenleg 13,2 százalék az állástalanok aránya Olaszországban, az ifjúság soraiban egyenesen rekord méretű, 44 százalékos a munkanélküliség.
A szenátusi voksolással egy időben is tüntetéseket tartottak Rómában. A legutóbbi megmozdulások résztvevői és a rendőrség közötti összecsapásokban három személy sérült meg.
A törvény 2015 januárban lép életbe. Mivel keretmegállapodásról van szó, a jogszabálynak még nem minden pontja teljesen világos. A tartalmi kérdések megszerkesztésével szakbizottságot bíztak meg.
A következő hetekben ezért minden bizonnyal további kemény viták és tüntetések várhatók Olaszországban.