MNB;kártérítés;végelszámolás;OBA;Széchenyi Bank;

- Végelszámoltatás a Széchenyi banknál

Visszaélések és jogszabálysértések juttatták csődbe a Széchenyi Bankot. A Magyar Nemzeti Bank december 5-én visszavonta a Széchenyi Kereskedelmi Bank Zrt. tevékenységi engedélyét és elrendelte végelszámolását. A betétesek kártalanítását tegnap már meg is kezdte az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA).

A 2011-es 4,9 milliárd forintról 2012 végére 12,0 milliárdra, 2013 végére pedig már - javarészt az MNB Növekedési Hitelprogramjának köszönhetően - 31,7 milliárdra nőtt a Széchenyi Bank hitelállománya, a mérlegfőösszeg pedig átlépte az 50 milliárd forintot. Mégsem valószínű, hogy a csőd az egyszerű és gyors növekedésnek köszönhető – vélik a Portfolio.hu elemzői.

Az MNB pénteki közleménye szerint a bank működése nem felelt meg a jogszabályi rendelkezéseknek – az erőteljes hatósági intézkedések ellenére -, és súlyosan megsértette a felügyeleti hatóság határozatát is. Rendezetlen volt a tőkehelyzet, súlyos hiányosságokat tapasztaltak az értékvesztések elszámolása, a fedezetek nyilvántartása és értékelése körül, illetve az informatikai, számviteli rendszerek működését tekintve is súlyos, a körültekintő (prudens) működéssel összeegyeztethetetlen helyzetbe került pénzintézet. A 49 százalékig állami kézben lévő banknál zajló negatív folyamatok, és azok révén felduzzadt problémás hitelportfólió, valamint a bank működési sajátosságai összességében olyan magas kockázatúak, ami már nem kezelhető egyéb felügyeleti intézkedésekkel – érvelt az MNB.

Az OBA december 5-én megkezdte és 20 munkanapon belül befejezi a szintén Töröcskei István, az Államadósság Kezelő Központ vezérigazgatója érdekeltségébe tartozó, és nemrég szintén csődbe jutott Széchenyi István Hitelszövetkezet betéteseinek kártalanítását is. A hitelszövetkezet ügyfelei egyenként maximum 100 ezer eurónak megfelelő, maximálisan 30 688 000 forintot kaphatnak, függetlenül attól, hogy magánszemélyről vagy vállalkozásról van szó.

A Széchenyi bank csődje érzékenyen érinti a CIG Pannónia életbiztosítót, ugyanis a CIG Pannónia leányvállalata, az EMABIT 170 millió forint összegű bankbetétet helyezett el a Széchenyi Kereskedelmi Bank Zrt.-nél, és nagy valószínűséggel ennek csak egy részét látja viszont.

Benyújtotta lemondását Töröcskei István
Töröcskei István, az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) vezérigazgatója eljuttatta lemondását a Nemzetgazdasági Minisztériumba (NGM), amiről a következő napokban várható döntés - jelentette be Orbán Gábor, a szaktárca adó- és pénzügyekért felelős államtitkára a kormany.hu-n hétfőn közzétett videonyilatkozatában. Töröcskei István a többségi tulajdonosa a Széchenyi Kereskedelmi Bank Zrt.-nek.

Elmeszelheti az Európai Bizottság (EB) a Paks II. beruházást, ha helyt ad Jávor Benedek versenyjogi panaszának. Az európai parlamenti (ep) képviselő azért kér vizsgálatot, mert szerinte ellenkezik az uniós joggal, hogy az orosz Roszatom nyilvános, nemzetközi pályáztatás nélkül bővíthetné a paksi erőművet.