MNB;kártérítés;végelszámolás;OBA;Széchenyi Bank;

2014-12-09 06:23:00

Végelszámoltatás a Széchenyi banknál

Visszaélések és jogszabálysértések juttatták csődbe a Széchenyi Bankot. A Magyar Nemzeti Bank december 5-én visszavonta a Széchenyi Kereskedelmi Bank Zrt. tevékenységi engedélyét és elrendelte végelszámolását. A betétesek kártalanítását tegnap már meg is kezdte az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA).

A 2011-es 4,9 milliárd forintról 2012 végére 12,0 milliárdra, 2013 végére pedig már - javarészt az MNB Növekedési Hitelprogramjának köszönhetően - 31,7 milliárdra nőtt a Széchenyi Bank hitelállománya, a mérlegfőösszeg pedig átlépte az 50 milliárd forintot. Mégsem valószínű, hogy a csőd az egyszerű és gyors növekedésnek köszönhető – vélik a Portfolio.hu elemzői.

Az MNB pénteki közleménye szerint a bank működése nem felelt meg a jogszabályi rendelkezéseknek – az erőteljes hatósági intézkedések ellenére -, és súlyosan megsértette a felügyeleti hatóság határozatát is. Rendezetlen volt a tőkehelyzet, súlyos hiányosságokat tapasztaltak az értékvesztések elszámolása, a fedezetek nyilvántartása és értékelése körül, illetve az informatikai, számviteli rendszerek működését tekintve is súlyos, a körültekintő (prudens) működéssel összeegyeztethetetlen helyzetbe került pénzintézet. A 49 százalékig állami kézben lévő banknál zajló negatív folyamatok, és azok révén felduzzadt problémás hitelportfólió, valamint a bank működési sajátosságai összességében olyan magas kockázatúak, ami már nem kezelhető egyéb felügyeleti intézkedésekkel – érvelt az MNB.

Az OBA december 5-én megkezdte és 20 munkanapon belül befejezi a szintén Töröcskei István, az Államadósság Kezelő Központ vezérigazgatója érdekeltségébe tartozó, és nemrég szintén csődbe jutott Széchenyi István Hitelszövetkezet betéteseinek kártalanítását is. A hitelszövetkezet ügyfelei egyenként maximum 100 ezer eurónak megfelelő, maximálisan 30 688 000 forintot kaphatnak, függetlenül attól, hogy magánszemélyről vagy vállalkozásról van szó.

A Széchenyi bank csődje érzékenyen érinti a CIG Pannónia életbiztosítót, ugyanis a CIG Pannónia leányvállalata, az EMABIT 170 millió forint összegű bankbetétet helyezett el a Széchenyi Kereskedelmi Bank Zrt.-nél, és nagy valószínűséggel ennek csak egy részét látja viszont.

Benyújtotta lemondását Töröcskei István
Töröcskei István, az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) vezérigazgatója eljuttatta lemondását a Nemzetgazdasági Minisztériumba (NGM), amiről a következő napokban várható döntés - jelentette be Orbán Gábor, a szaktárca adó- és pénzügyekért felelős államtitkára a kormany.hu-n hétfőn közzétett videonyilatkozatában. Töröcskei István a többségi tulajdonosa a Széchenyi Kereskedelmi Bank Zrt.-nek.