Bárka Színház;józsefvárosi önkormányzat;

2014-12-11 12:05:00

Megfeneklett Bárka: Józsefváros dönthet a sorsáról

A jövő évi költségvetés tervezetében a Bárka Színház támogatására eredetileg szánt mintegy 180 millió forint a Miniszterelnökség általános tartalékába kerül, és ebből segíthetik a teátrum adósságainak rendezését. A színház további sorsáról a józsefvárosi önkormányzat dönthet - közölte a Miniszterelnökségi Sajtóiroda.

A tájékoztatás szerint a Bárka Színház támogatására a 2015-ös költségvetés tervezetében a Miniszterelnökség fejezetében eredetileg előirányzott 178,9 millió forintot - az Országgyűlés Gazdasági bizottságának december 3-án benyújtott módosító indítványának megfelelően - a Miniszterelnökség fejezeti általános tartalék keretére csoportosítják át.

"E keret egy részének terhére a Miniszterelnökség hajlandó segítséget nyújtani az önkormányzatnak, a Bárka Színház Nonprofit Kft. felhalmozott adósságainak rendezésében. A társaság további sorsáról Józsefváros Önkormányzata jogosult dönteni" - írták.

Az önkormányzat a teátrummal kapcsolatos érdeklődésre azt a választ adta, hogy Kocsis Máté polgármester tárgyalásokat folytat a kormánnyal a Bárka Színház jövőjéről, és türelmet kértek az egyeztetések lezárulásáig.

Seress Zoltán igazgató szerint a 2015-ös támogatás "lenullázása" a színház megszűnését vetíti előre. A színház adósságállományáról szólva elmondta, hogy mintegy 130 millió forintnyi tartozásról van szó. "Ennek felhalmozódásában szerepet játszott, hogy 2013-ban a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumtól egy ígért támogatást nem kaptunk meg - hangsúlyozta -, ami 70 milliós kiesést okozott, és az is, hogy az önkormányzat az Állami Számvevőszéknek tett ígérete ellenére sem fogadta el 2014-es üzleti tervünket".

A színházigazgató beszámolt arról is, hogy a teátrummal kapcsolatban a cégbíróságnál az ügyészség törvényességi felügyeleti eljárást kezdeményezett. Hozzátette: amennyiben az önkormányzat a Miniszterelnökség segítségével kifizeti a hitelezőket, akkor a cégbíróság megszünteti az eljárást, és márciusra a Bárka Színház ügyét le is zárhatja. "Ezzel a megoldással az önkormányzat mentesülhet a törvényességi felügyeleti eljárás esetleges következményeitől" - jegyezte meg.

Seress Zoltán hozzátette: a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt.-től is azt a tájékoztatást kapta, hogy a vagyonkezelőnek már nincs köze az ügyhöz, mert nem kerül állami tulajdonba a Bárka. "Innentől kezdve az önkormányzat feladata levezényelni a cég megszűnését, a megfelelő jogi procedúrákkal. Hogy az épülettel mi lesz, azt nem tudni" - fogalmazott az igazgató, akinek mandátumát novemberben az év végéig hosszabbították meg.

Hoppál Péter kulturális államtitkár korábban az MTI-nek úgy nyilatkozott, hogy több színház is szívesen integrálná új játszóhelyként a teátrumot, ez célszerű megoldás lehet, ugyanis nem szeretné, ha az épület elveszítené kulturális funkcióját. Ezzel kapcsolatban Seress Zoltán azt mondta: tudomása szerint nem történt, vagy ha történt is erről egyeztetés, nem vezetett eredményre.

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma Kultúráért Felelős Államtitkársága kiemelte: a Bárka Színház jövőjét illetően elsősorban a tulajdonos és a fenntartó tud nyilatkozni. Mint írták, "a Kultúráért Felelős Államtitkárság üdvözöl minden olyan kezdeményezést, amely stabilizálja a színház helyzetét, és kész a tulajdonost ebbéli szándékában segíteni".

Az eredeti tervek szerint a Bárka Színházat a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) vette volna át 2012 márciusában. Jogszabályi problémák miatt később az a döntés született, hogy az egyetem fenntartójához, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumhoz tartozik majd a Bárka, ennek megfelelően idei állami támogatása a KIM fejezetében szerepelt. Az önkormányzat és az MNV Zrt. között az átadás-átvétel azóta sem történt meg.

A Bárka Színház az idei évadot már nem tudta elkezdeni, a társulat nagy része távozott.