alapítvány;Szalay Kriszta;Jótékonysági színházi előadás;Mosolyország Alapítvány;FESZ-díjas;

2014-12-12 06:47:00

Színház Mosolyországban

Jótékonysági színházi előadást tart december 13-án a Mosolyország Alapítvány a k2 Színház közreműködésével. A FESZ-díjas fiatal színészcsapat, fogyatékkal élő fiatalokkal, három nap alatt hoz létre el egy előadást. A bevételből jövő nyáron művészeti tábort szerveznek.

A Mosolyország Alapítvány célja a segítséggel élők társadalmi integrációjának elősegítése, a hátrányos helyzetű emberekkel szembeni előítéletek csökkentése, az ismeretlenségből eredő idegenkedés eloszlatása. Az alapítvány a legfontosabb feladatának azt tekinti, hogy elősegítse a fogyatékkal élő és egészséges fiatalok közötti kapcsolatteremtés, hogy a számukra szervezett közös programokon keresztül megismerhessék egymás életét és gondolkodását. A közös programok során a segítséggel élők megtapasztalhatják, hogy ugyanolyan értékes és hasznos tagjai tudnak lenni egy csoportnak, tágabban értve a társadalomnak, mint egészséges társaik. Az egészségesek pedig már fiatal korban megtanulják, hogy vannak olyanok, akik segítségre szorulnak.

Jegyárak
Normál jegy: 1 500 Ft
Támogatói jegy: 5 000, 10 000 Ft (csak a jegypénztárban váltható)
Jegyeket a Jurányi Produkciós Közösségi Inkubátorház jegypénztárában, vagy online lehet vásárolni, foglalni pedig a [email protected] címen vagy a 06-30-777-2533 számon lehet.
Az előadás időpontja: 2014. december 13. 18.00, Jurányi (Budapest, 1027, Jurányi utca 1.)

Az alapítvány szemléletformáló munkájának legfontosabb programja, a Szalay Kriszta színművésznő által 2008-ban megálmodott Kapcsolda, melynek keretében fogyatékos és egészséges gyerekek töltenek el közösen egy napot az egészségesek iskolájában és különböző közös programokon keresztül ismerik meg egymás életét, gondolkodását.

- Akkoriban sokfelé hívtak előadást tartani a fogyatékkal élők helyzetéről – mondja Krisztina. - Egy alkalommal politikusoknak tartottam beszámolót, akik közül odajött hozzám egy férfi és félve mondta, hogy az ő gyermeke is fogyatékkal élő, de erről nem szokott beszélni. Hát igen – gondoltam – ő is szorong, hogy mit szólnak az emberek. Pedig neki ki kellene állnia és terjesztenie, nem kell, hogy egyformák legyünk. Másnap reggel megálmodtam a Kapcsoldát. Kitűztem, középiskolásokat fogok összehozni értelmi fogyatékkal élőkkel. Mert, ha a felnőttek szorongnak a témától, a fiatalok érzékenyítésénél kell kezdeni – mesélte a színésznő.

A foglalkozások játékra, zenére, mozgásra, festésre és rajzolásra épülnek. Mindez elsősorban pármunka (a sérült gyermek és az egészséges diák közös tevékenysége), csoportmunka (bizonyos tevékenységek során többen is segítik egymást) keretében zajlik.

Most decemberben egy jótékonysági színházi előadás létrehozását tűzte ki céljául, melynek megvalósításában a k2 Színház lesz a segítségére. A FESZ-díjas fiatal színészcsapat, fogyatékkal élő fiatalokkal, három nap alatt készít el egy előadást. Az élet alapkérdéseire keresik majd a választ. Többek között, hogy mi az érték, a szépség, a bűn... stb.

Az előadás jegybevételéből a Mosolyország Alapítvány elindítja fogyatékkal élő gyermekek művészeti nyári táboroztatását 2015 nyarán, ahol színészhallgatók előadást hoznak létre a gyerekekkel.

Anna, aki nyitott a fogyatékkal élők felé
Torner Anna gimnazistaként, 14 évesen vett először részt a Kapcsolda programban, mely szerinte azért is fontos, mert „az emberek többsége – nem csak a diákságra gondolok – ódzkodik a fogyatékkal élő emberektől, mert fogalmunk sincs, hogyan lehet viselkedni egy találkozási helyzetben. Ezért inkább úgy csinálunk a tömegközlekedési eszközökön, mintha nem látnánk, és nem hallanánk őket, vagy épp az ellenkezőjét: leplezetlenül bámulunk. A program rengeteget segít ebben, mert rájövünk, hogy nagyon egyszerű beszélgetni velük, és nagyon örülnek, ha nyitunk feléjük. Emellett az ismerkedés, a közös játék és alkotás nekik is felejthetetlen élményt jelent.”