Rágalmazásért jelentette fel tegnap délelőtt Vida Ildikó, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) elnöke André Goodfriendet - közölte Futó Barnabás. A NAV-elnök ügyvédje - aki néhány napja még azt állította, már nem képviseli Vidát - azt nyilatkozta, a Központi Nyomozó Főügyészségen nagy nyilvánosság előtt, jelentős érdeksérelmet okozó rágalmazás miatt jelentették föl az amerikai ügyvivőt, szerintük ugyanis Goodfriend hivatalos személyi minőségében sértette meg az adóhatóság elnökét. Ezzel egyidőben a Fővárosi Törvényszéken jó hírnév megsértése miatt nyújtottak be keresetet.
Futó a VS.hu-nak elmondta, hogy a bíróságnak az amerikai külügyminisztériumhoz kell fordulnia Goodfriend mentességének felfüggesztéséért éppúgy, mint amikor egy mentelmi joggal rendelkező képviselő esetén a parlamentet keresik meg. Vida ötmillió forint sérelemdíjat vár el Goodfriendtől. Futó azt is mondta, nem tudja megítélni, mekkora az esély Goodfriend diplomáciai mentességének felfüggesztésére, a döntés az amerikai kormányon múlik.
Mint megírtuk: Goodfriend a múlt héten a Heti Válasznak adott interjúban utalt arra, hogy Vidát nem azért tiltották ki az Egyesült Államokból, mert keveset tett a korrupció megakadályozásáért. Ugyanakkor valójában nem beszélt egyszer sem konkrétan Vidáról, sőt, ki is emelte: "konkrét személyekről nem beszélek, de az információ, amelyre a beutazási tilalmat alapoztuk, nem pusztán arra vonatkozik, hogy az érintettek keveset tettek. Az, ha valaki jó szándékú, de nem tesz eleget a csalás megakadályozásáért, természetesen nem minősül korrupt cselekménynek." Vida Ildikó erre nyílt levélben reagált, és azt írta, hogy nem maradhat következmények nélkül a kijelentés. "Mivel személyes találkozásunkkor nem fedte fel, milyen indokok alapozták meg az ellenem hozott intézkedést, és mivel most minden eddiginél súlyosabb vádakkal illetett a magyar sajtóban, úgy gondolom, magyarázattal tartozik" - írta az adóhatóság elnöke, aki Futó szerint nem azért perelt, mert erre a kormányfő kényszerítette.
Orbán Viktor ugyanis múlt péntek reggeli szokásos rádióinterjújában arra szólította fel Vidát, hogy perelje be Goodfriendet. "Itt a lehetőség, hogy a bizonyítékok nélküli hablatyolásból az egész ügyet a jog egyértelmű és tiszta világába helyezzük át" – mondta a kormányfő. "Pert kell indítani, rágalmazás, jó hírnévhez való jog: a magyar jogrendszer megadja a lehetőséget, hogy ilyenkor egy magyar állampolgár védekezzen, ezt várom el minden állami vezetőtől ilyen helyzetben". Orbán hétfőn a parlamentben azt is hozzátette, leváltja Vidát, ha nem teszi meg a feljelentést.
Most tehát a NAV-elnök eleget tett a felszólításnak, noha közismert: Goodfriend diplomataként mentességet élvez, így sem polgári, sem pedig büntetőeljárás nem indítható ellene. Szijjártó Péter külügyi és külgazdasági miniszter - mások mellett - a héten azt is elmagyarázta, hogyan kerülhetne bíróság elé Goodfriend. A tárcavezető a kormányfő követve arra szólította fel az ügyvivőt, hogy mondjon le mentességéről, noha - remélhetőleg - tisztában vannak azzal, hogy Goodfriend nem tehet ilyet, erre csak a küldő országának van lehetősége. A felszólítás tehát vélhetőleg az Egyesült Államoknak szól.
Maga Goodfriend egyébként tegnap részt vett egy rendezvényen az Igazságügyi Palotában. Az eseményen az ügyvivő reagált Vida feljelentésére, s egyértelművé tette: kormánya dönt majd a mentességéről. Arra az újságírói kérdésre, hogy lehetséges-e szerinte, hogy magyar bíróság elé áll, nevetve azt mondta, "mindent elképzelhetőnek tart", de hozzátette: nem. Eközben a szintén jelen lévő Pintér Sándor - Goodfriend nevét ki nem mondva - arról beszélt, nemcsak a korrupció, de az azzal való vádaskodás is károkat okozhat az államnak, szervezeteknek és egyéneknek is. Vigyázni kell a karaktergyilkossággal, különösen, ha nemzetközi együttműködés keretében próbálkoznak vele - fogalmazott a belügyminiszter. Polt Péter legfőbb ügyész pedig ugyanott azt mondta újságíróknak, hogy nem találkozott még a NAV-elnök feljelentésével.
Cikkünk a következő oldalon folytatódik!