Baka András;Strasbourg;

2014-12-15 19:26:00

Baka jogerősen is nyert Strasbourgban

Megsértette a 2011 végén menesztett főbíró véleménynyilvánítási szabadsághoz, valamint a jogorvoslathoz való jogát, így a tisztességes eljárás követelményét a magyar állam - döntött a strasbourgi emberi jogi bíróság ma jogerősen is. A Népszava értesülései szerint az egyhangú májusi ítéletet egy az egyben fenntartotta a nagykamara is, amely így jogerősen kimondta: Baka Andrást azért váltották le a Legfelsőbb Bíróság (LB) éléről, mert bírálta a kormányoldal törvényeit. Update: lapunk információját egyelőre nem erősítették meg.

Úgy tudjuk, a mai ítélet azzal is súlyosbítja a kabinet kudarcát, hogy általánosságban is kimondja: a "bírónak joga van véleményt mondani a bírósági szervezet működéséről". Jogerős európai verdikt tehát, hogy jogellenesen távolította el a független igazságszolgáltatás vezetőjét az Orbán-kormány 2011 végén. Megírtuk: Bakát 2009-ben választották meg az LB elnökévé, hat évre. Mandátumának még a felét sem tudta kitölteni, mikor őt és helyettesét a bírósági szervezet átalakítására hivatkozva eltávolította a kormány. Az LB-t ugyanis 2012 januárjától Kúriára keresztelték át, és noha mindenben az LB jogutódja lett, így valamennyi bíró szolgálati viszonya folyamatos maradt - sőt maga Baka is kúriai tanácselnök jelenleg -, az elnököt és helyettesét menesztették.

A volt főbíró többször tiltakozott a semmisségi törvény és a bírói kényszernyugdíjazás ellen, a bírósági rendszert érintő törvények parlamenti vitájában pedig minden korábbinál keményebb kritikákat fogalmazott meg. Ezek után a Fidesz-KDNP 2011. december 30-án elfogadta az új alaptörvény átmeneti rendelkezéseit, amelyben kimondták, hogy Baka az új alkotmány életbe lépésével távozik posztjáról.

A strasbourgi bíróság tegnap megerősített - várhatóan ma nyilvánosságra kerülő - jogerős ítéletében meghatározza a volt főbíró kárpótlásának "összegét" is. Megírtuk azt is, Baka jogsérelmeiért több mint hétszázezer euró kártérítést - 224 millió forint vagyoni és hatmillió forint nem vagyoni kárpótlást, valamint 46 millió forint ügyvédi munkadíjat - kért.

Lapunk információját egyelőre nem erősítették meg
A Baka Andrást érintő december 15-i döntés egyelőre nem került fel a strasbourgi emberi jogi bíróság honlapjára. Tegnapi információnkkal ellentétben hétfőn egy öttagú bírói tanács arról döntött, hogy a nagykamara tárgyalja-e az ügyet, vagy jóváhagyják a májusi ítéletet. Mivel az egyhangú döntéseket – mint a májusi – általában nem utalják a nagykamara elé, lapunk előrevetítette a májusi ítélet jóváhagyását. Ugyanakkor információnk szerint elképzelhető, hogy az ügyet politikai súlya miatt mégis a nagykamara elé utalták, ekkor azonban döntés csak egy későbbi időpontban várható.