Magyar Máltai Szeretetszolgálat;

2014-12-24 09:24:00

„Segíteni csak jól szabad”

Évente több százezer embernek nyújt segítséget az idén huszonöt éves fennállását ünneplő Magyar Máltai Szeretetszolgálat, mely nemcsak a karácsonyi étel- és adománygyűjtéssel, hanem egész éves tevékenységével a leginkább rászorulókért dolgozik.

„A világ megy a saját hétköznapi útján, de Isten is jön felénk a maga kegyelmi útján. Karácsony örömteli üzenete, hogy életutunk találkozott Isten útjával. Ez a találkozás a hétköznapokban támadt örömünnep, s szinte az egyetlen, amikor az emberiség többsége együtt ünnepel.” (részlet Kozma Imre atya karácsonyi üzenetéből)

Az idén is élelmiszergyűjtéssel várta a Karácsonyt a Magyar Máltai Szeretetszolgálat, mely az Adni öröm! akcióban befolyt felajánlásokból azonos értékű egységcsomagokat készített. Ezeket rászoruló családokhoz, egyedül maradt idősekhez, fogyatékkal élőkhöz és hajléktalan emberekhez juttatták el, hogy ezzel könnyítsék meg számukra az ünnepeket. Az idén tizennyolcadik alkalommal megrendezett akcióban több mint kétezer önkéntes, köztük több száz középiskolás diák vett részt. Tavaly 242 ezer adag tartós élelmiszert gyűjtöttek össze, amiből több tízezer ajándékcsomagot tudtak összeállítani, s az idén is hasonló nagyságrendben oszthattak szét adományokat Karácsony alkalmából.

Ám a szervezet nemcsak most, egész évben segít. A Magyar Máltai Szeretetszolgálat egyike az öt nagy, lényegében minden jótékonysági területet lefedő tevékenységű hazai szervezetnek. „Mindennel foglalkozunk, amivel a rászoruló, bajbajutott embertársainkon segíthetünk” – mondta lapunknak a szervezet kommunikációs vezetője. Romhányi Tamás a hajléktalan-ellátásban, a fogyatékkal élők segítésében, valamint az oktatásban, s a szegénység elleni küzdelemben való részvételüket emelte ki, a Szeretetszolgálat - amelynek alapító elnöke Kozma Imre atya – összesen több mint kétszáz intézményt tart fenn.

A hajléktalan-ellátó intézmények közül csupán a nappali melegedőkben évente több mint 17 ezren fordulnak meg. Az utcai gondozószolgálatok munkatársai több mint ezer rászorulót látnak el: tereken, aluljárókban, vagy a városok határában rejtőzködve élő embereket. Az idősek otthonai és a napközi otthonok naponta 450 embert fogadnak, a különböző családi- és gyermekintézmények pedig több mint ezer gyermekről gondoskodnak, s mintegy 1500 fogyatékkal élőt is segítenek, ellátnak a Máltaiak intézményei. A Szeretetszolgálat az ország 350 pontján az év minden napján a rászorulók rendelkezésére áll.

Romhányi azt is elmondta: a szeretetszolgálat életében kulcsszerepet töltenek be az önkéntesek, akik részt vesznek az adományok összegyűjtésében és célba juttatásában, illetve a különböző karitatív programok megvalósításában. Téli estéken ők etetik és öltöztetik a hajléktalan embereket, teljesítenek szolgálatot a máltai mentőautón és gondoskodnak a nyári táborba érkező, kerekesszékes fiatalokról.

A szervezet tevékenységei között szerepel a nyomortelepeken, elzárt területeken élő emberek felemelése, integrálása a társadalomba. „A máltai szemléletmód szerint segíteni csak jól szabad. Jól segíteni pedig csak úgy lehet, ha azt adjuk, amire a másiknak ténylegesen szüksége van” - fogalmazott lapunknak a kommunikációs vezető, aki szerint a Szeretetszolgálat működését leginkább az előremutató segítségnyújtás jellemzi. Erre említette példaként a Jelenlét-programjukat, melynek alapelve, hogy a mindennapokban is ott kell lenni a bajbajutottak életében. Éppen ezért a nyomortelepeken dolgozó szociális munkásaik vállalják, hogy pontosan ugyanolyan feltételek között dolgoznak, mint amiben azok élnek, akiken segíteni szeretnének. Az így szerzett tapasztalatok nemcsak a bizalom kialakításában, hanem a problémák felismerésében, s a szociális diagnózis fölismerésében is segítik a Szeretetszolgálatot.

Tíz éve elsőként Tarnabodon és a monori cigánytelepen indult el a program, mely utóbbi helyszínén 55 háztartást „fogadott be”, s elsősorban azokat a gyerekeket kívánta fölkarolni, akik ezekbe a családokba születtek, szinte kitörési lehetőség nélkül. Az elmúlt évtized munkájának köszönhetően ma már nemcsak az iskolába sikerült visszaterelni ezeket a fiatalokat, hanem tovább is tanulnak, a Máltaiak pedig az ország számos pontján (Tarnabodon, Pécsett, Tatabányán, és Miskolcon) is elindították a programot.

Két szintén eredményes kezdeményezés nőtte ki magát a Jelenlét-programból. Az egyik a szintén Monoron indult futball-program, mely Makai István nevéhez fűződik, aki egykori romaválogatottként fölkarolta, s tanítja a helyi fiatalokat, ám mára a kedvező monori tapasztalatok nyomán máshol is indítottak csapatokat. „Nem a focin van a lényeg, hanem a közösségépítésen” – fogalmazott Romhányi, aki a sport mellett a közös zenélést említette sikeres kezdeményezéseik között. A Szimfónia Program számukra is „egy új terep”, amellyel hasznos, értelmes iskola utáni elfoglaltságot próbálnak nyújtani a szegénységben élő gyerekeknek, akiket minden kötöttségtől mentesen tanítanak zenélni, s a zenekari részvétel révén oktatnak figyelni egymásra, a siker érzésének megélésére.

Ugyanerre törekednek a máltaiak az oktatási intézményeikben is, hiszen egyre nagyobb szerepet vállal a szervezet az iskolafenntartásban. Ez utóbbihoz szintén jelentős eredmények társulnak, a három éve átvett tarnabodi óvodában és általános iskolában, ahol kizárólag halmozottan hátrányos gyermekek tanulnak egyetlen év alatt százszázalékossá tették a továbbtanulási arányt. „Az életcélok kitűzésében igyekszünk segíteni a feltételek, s a lehetőségek megteremtésével, hogy motiválhassuk a változásban érintetteket. Bátran mondhatom, hogy a Máltai Szeretetszolgálat valamennyi intézményében ez a szemlélet uralkodik” – fogalmazott Romhányi.

Aki segíteni akar...
A Máltaiak hitvallásuk szerint világnézetre, nemzetiségre és felekezeti hovatartozásra való tekintet nélkül segítik a rászorulókat: hajléktalanokat, időseket, betegeket, fogyatékosokat. Természetbeni és pénzadományokkal, lelki vigasznyújtással, tanácsadással, egészségügyi és szociális szolgáltatásokkal csoportra, illetve személyre szabottan nyújtanak támogatást. Aki szeretné a Magyar Máltai Szeretetszolgálat munkáját támogatni, a www.maltai.hu oldalon tájékozódhat ennek lehetőségeiről.