Parlament;Országgyűlés;Bencsik János;trafiktörvény;

2014-12-19 06:05:00

Bencsik lelkiismerete többet ér 300 ezernél

"Gyermekeink most tanulják, hogy vannak olyan (magukat kereszténydemokratának tartó) kultúrák, ahol a lelkiismeret pénzben is mérhető" - reagált Bencsik János a Facebookon arra a sajtóhírre, miszerint háromszor százezer forintra büntette a Fidesz-frakció a hétfő-keddi "kiszavazásért".

Az információt közzé tévő VS.hu emlékeztetett: a kormánypárti képviselő hétfőn nemet mondott az újabb "trafiktörvényre", majd a segélyezési rendszer átalakítására, kedden pedig az üzletek vasárnapi nyitva tartását megakadályozó törvény szavazásakor tartózkodott. Bencsik, aki szándékát előre jelezte a frakciónak, a Facebookon azt is elmagyarázta, miért döntött úgy, ahogy. A második trafiktörvényt nem állt módjában megszavazni másfél évvel ezelőtt, de a harmadikat nagyon szerette volna - fogalmazott a képviselő. Végül azért nem tette, mert nem látta biztosítottnak, hogy a dohánykereskedés valóban állami monopóliummá válik, és az abból származó bevétel a közjót fogja szolgálni. A segélyezési rendszer átalakításával sem értett egyet, véleménye szerint ugyanis a törvénymódosítás tovább növelheti a szegénység számát, mélyíti a szegénységet, felerősítheti a belső elvándorlást, a devianciát, növeli a bűncselekmények számát, miközben a fiatal nemzedéktől elzárhatja a felzárkózás lehetőségét.

Bencsik egyébként azt is írta, hogy a büntetésről "hivatalos értesítést még nem kaptam, gondolom ez is az új kultúra része. Összébb húzzuk magunkat a téli szünetre (a nagyszülők fognak ennek legjobban örülni). Gyermekeink most tanulják, hogy vannak olyan (magukat kereszténydemokratának tartó) kultúrák, ahol a lelkiismeret pénzben is mérhető. - Ezzel együtt is a polgári politikai közösség tagja vagyok, s maradok is" - fogalmazott.

Bencsik mellett egyébként a fideszes Dankó Bélát is megbüntette pártja, amiért frakció dön­té­sé­vel szem­ben sza­vaz­tak két­har­ma­dos tör­vény­nél, ő a köz­szol­gá­la­ti mé­dia­szol­gál­ta­tás­ra vo­nat­ko­zó tör­vény­mó­do­sí­tás két­har­ma­dos több­sé­get igény­lő - és vé­gül el­ve­tett - összeg­ző mó­do­sí­tó ja­vas­la­tá­nál nyo­mott ne­met. A vasárnapi zárva tartást elrendelő törvény szavazásakor Bencsikkel együtt a fideszes Kovács Sándor is tartózkodott, a jelen lévő Orbán Viktor pedig nem nyomott gombot, ahogyan Kósa Lajos, Szijjártó Péter, Tállai András és Seszták Miklós sem szavazott. A kormányfő - akit nem szoktak megbüntetni - ráadásul rendre kihúzza magát a várhatóan nagy tiltakozást kiváltó törvények zárószavazásánál, Orbán egyebek mellett nem voksolt a földtörvény elfogadásakor, a választási törvény átalakításakor, de a magánnyugdíjpénzek államosítására sem mondott igent, vagy nemet és szintén nem nyomott gombot akkor sem, amikor a Ház a paksi beruházásról döntött.

A Fidesz-frakció alapszabályára hivatkozva rendre bünteti azokat, akik nem a felsőbb döntés szerint szavaznak. Noha ezt a kormánypárti képviselőik vállalták, annak tartalma könnyedén alaptörvény-sértő lehet, hiszen a mandátum szabad gyakorlásának alkotmányos elvével a kötelező szavazás nincs összhangban.