A közzététellel kapcsolatos kötélhúzás már több mint egy hónapja tart. Korábban a volt amerikai ügyészt, Michael Garciát, a FIFA etikai bizottsága vizsgálati részlegének csütörtökön lemondott vezetőjét bízták meg azzal, vizsgálja ki, történt-e korrupció a következő két, a 2018-as oroszországi és a 2022-es katari világbajnokság odaítélése során. November 13-án azonban Hans-Joachim Eckert, a szövetség etikai bizottsága vezetője arra a következtetésre jutott, hogy semmiféle korrupció sem történt, a Garcia-jelentés alapján legalábbis nem jutott ilyen következtetésre.
A döntést megtámadta Garcia, aki szerint elfogadhatatlanul enyhe ítélet született, s mint mondta, Eckert a tényeket elferdítve hamis következtetéseket vont le. Echert ítélete nagy felháborodást keltett, különösen a német és az angol labdarúgó szövetségnél, melyek még az említett két világbajnokság bojkottját sem tartották kizártnak, illetve megfenyegették a FIFÁ-t, kilép az UEFA a nemzetközi szövetségből, amennyiben nem hozzák nyilvánosságra Garcia jelentését.
A végrehajtó bizottság döntése ellenére sem világos, hogy valóban teljes egészében a nyilvánosság elé tárják-e a 430 oldalas dokumentumot. A goal.com szerint a kényes tanúvallomások miatt erről a FIFA etikai bizottsága a következő hetekben dönt.
A Die Welt úgy értesült, a végrehajtó bizottsági tagok március ultimátumot adtak Katarnak az emberi jogok helyzetének javítására. Ha az időpontig nem történik kedvező fordulat, elveszik a rendezés jogát az arab országtól.