párt;Dél-Korea;Phenjan;

2014-12-20 06:33:00

Dél-Korea: betiltották a Phenjan-barát pártot

A dél-koreai alkotmánybíróság 1988-as megalapítása óta első ízben döntött egy párt feloszlatása mellett. Az Egységes Haladó Párt (UPP) megszüntetését rendelte el. A nyolc alkotmánybíró egyetértett abban, hogy azonnal vegyék el a politikai erő öt parlamenti képviselőjének mandátumát. Azokban a körzetekben, amelyek így elvesztették képviselőjüket, áprilisban rendeznek választást.

Az alkotmánybíróság elnöke, Pak Han Cseol azzal indokolta a döntést: az UPP célja lázadás szítása volt, hogy aztán egy az észak-koreaihoz hasonló sztálinista rezsimet valósítson meg Dél-Koreában. „Veszélybe akarták sodorni a demokráciát” – hangoztatta. Emlékeztetett arra, mivel a Koreai-félszigeten továbbra is nagy a feszültség a két ország között, ezért az UPP valós fenyegetést jelentett a társadalomra.

Az UPP 2011 decemberében jött létre három kisebb tömörülés egyesüléséből. A párttal kapcsolatos botrány 2013. szeptember 5-én robbant ki, amikor a dél-koreai titkosszolgálat avval vádolta az UPP egyik képviselőjét, Ri SZeok Kit, hogy Észak-Korea-párti lázadást akar szítani. Állítólag 2013 májusában egy gyűlésen, amelyen jórészt az UPP tagjai vettek részt, azt közölte, támadást kell intézni a dél-koreai infrastruktúra ellen. Az ügyészség eljárást indított vele szemben arra hivatkozva, hogy a férfi súlyos nemzetbiztonsági kockázatot jelent. Ugyanakkor azok, akik részt vettek a gyűlésen, azt állították, szó sem volt a dél-koreai infrastruktúráról. 2014. február 17-én Rit 12 éves börtönbüntetésre ítélték.

Az UPP tagjai azt állítják, nem akarnak az észak-koreai rezsimhez hasonló rendszert, csak a két állam közeledését kívánják elérni.

Nemzetközi Büntetőbíróság elé kerül a kis vezér rezsimje
Az ENSZ Közgyűlése felszólította a Biztonsági Tanácsot, fontolja meg, hogy emberiesség elleni bűntettek miatt állítsák a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elé Észak-Korea vezetőit. Száztizenhat ország szavazott a határozat mellett, húsz ellene, 53 tartózkodott. A határozattervezetet az Európai Unió és Japán terjesztette elő, a Közgyűlés emberjogi kérdésekkel foglalkozó bizottsága a múlt hónapban jóváhagyta. Az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának vizsgálóbizottsága arra a következtetésre jutott az észak-koreai emberi jogi helyzetének vizsgálata során, hogy a phenjani rezsim gyilkosságokat, emberrablásokat hajt végre, kínozzák az embereket, éheztetik a népet, 120 ezer embert tartanak munkatáborokban, embertelen körülmények között.