A kormány legutóbbi ülésén döntött a Lőrinci-Zagyvaszántó térségben található azbeszt tartalmú hulladékok jelentős környezeti, valamint egészségre gyakorolt kockázatának végleges felszámolásáról az ehhez szükséges intézkedések megkezdődtek, a veszélyes hulladék mielőbbi elszállítására és ártalmatlanítására szükséges forrást a kormány biztosítja - írják.
A Népszabadság információi szerint a kormány 1,3 milliárd forintot fordít arra, hogy 4-6 hónap alatt elszállíttassa Lőrinciből a megmaradt azbeszthulladékot. Ahogy arról a Népszava már hónapok óta többször is beszámolt, Lőrinci északi részén, Selypen a volt cementgyár területén 60-80 tonna azbeszt található az építési törmelékkel összekeveredve.
A gyár 2004-es bezárása óta a közelben lévő települések számos lakója a rákkeltő azbeszt okozta megbetegedésekben szenved, az elmúlt évben lezajlott vizsgálatok eredményeinek fényében bátran kijelenthető, hogy a környék lakosainak a hazai átlagot meghaladó, statisztikailag is alátámasztott korai halálozási rátája mögött a magas fokú azbesztszennyezettség áll.
Az ügyben per is zajlik a Fővárosi Törvényszéken, amelyben az azbesztózis miatt megbetegedettek perlik az államot, az első tárgyalásra szeptember elején kellett volna, hogy sor kerüljön. Az Emmi közleményében az áll: haladéktalanul szükséges "a bajbajutottak emberséges megsegítése", ám ez tettekben még nem igazán látszik.
Megírtuk: a "magyar Csernobil perként" elhíresült jogvita még el sem kezdődhetett, mert a bíróság hónapok óta képtelen megállapítani, hogy a perben a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium vagy a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. képviseli az államot. A jogi huzavona közben a felperesek egészségi állapota tovább romlik, az ügy első felperese, a 38 éves György Zsolt az azbeszt okozta tüdőrák miatt december 11-én hunyt el.