Harrach Péter;drogteszt;

2014-12-23 06:05:00

Harrach önkéntes álma

Nem küldené drogtesztre az újságírókat a KDNP frakcióvezetője. Harrach Péter szerint ugyanis nehéz megmagyarázni, miért éppen ők kerülnének ebbe a körbe. A kormánypárti politikus persze nem feltételezi, hogy egy "komoly véleményformáló saját hitelessége érdekében ne vállalná fel önként a tesztet". A Fideszt azonban már többen figyelmeztették: az alá-fölérendeltség miatt a munkahelyi drogtesztek önkéntessége megkérdőjelezhető.

Forrásaink szerint önkéntessé akarja tenni az újságírók számára a drogtesztet a kormány. A kötelező szűrésről ugyanis Péterfalvi Attila, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) elnöke már kimondta, hogy a politikusok és újságírók esetében nincs realitása egy ilyen szabályozásnak. Úgy tudjuk, a Fidesz vezető politikusai azonban abban bíznak, hogy ha "démonizálni" tudják az újságírókat és ezzel kellő nyomás alá helyezik a szerkesztőségeket, senki nem mer majd nemet mondani az "önkéntes" szűrésre. Ezzel pedig a kormány erejét mutathatják meg és nem kell a drogteszt ötletéről sem lemondani.

Tegnap Harrach Péter, a KDNP frakcióvezetője az MTI-nek adott évértékelő interjújában közölte, nem vetné alá drogtesztnek az újságírókat. Arról beszélt, a politikusoknak vállalniuk kell, hogy elsőként állnak be a sorba, de az újságíróknál más a helyzet. Nehéz megmagyarázni, miért pont ők kerülnének ebbe a körbe. Ahogy azt is nehéz feltételezni, hogy egy komoly véleményformáló a saját hitelessége érdekében ne vállalná fel önként a tesztet. Várják a végleges előterjesztést - tette hozzá. A tervezett drogtesztről úgy vélekedett: ha abból indulunk ki, hogy a kábítószer-fogyasztás komoly probléma Magyarországon, különösen a fiatalok körében, akkor valamilyen megoldást találni kell ennek csökkentésére. A felvázolt javaslatot azonban csak módosításokkal tudja a KDNP elfogadni, a gyermekek esetében például meg kell fontolni a szülői hozzájárulás szükségességét.

Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője már a kötelező szűrés felvetését követően közölte, jogi kérdés, hogyan lehet ezt a politikusoknál és az újságíróknál bevezetni, ezért Gulyás Gergely, az Országgyűlés törvényalkotásért felelős alelnöke konzultál majd erről az igazságügyi tárcával. Türelemre intett, "várjuk meg a végét" annak, hogy kire terjesztik ki a drogszűrést - fogalmazott. A frakcióvezető akkor azt mondta, aki a drogszűrést ellenzi, az a drogot támogatja. Később a Hír Tv Célpont című műsorának stábja, a nemzeti drogteszt bevezetését meg sem várva negatív tesztel készült fotót posztolt a Facebookon. A közösségi oldalon az is látható, amikor Losonczi Kata riporter éppen saját vizeletmintáját nyújtja valakinek, a kép alá pedig azt írták: "berezeltek a vizeléstől a ballib újságírók". Gulyás még december elején a Magyar Nemzetnek úgy fogalmazott, a tervezet létező problémára kínál unortodox megoldást, azonban a jog világa általában ortodox.

Orbán Viktor a Kossuth Rádióban a drogmaffia kiszorításának szándékával indokolta a drogteszt bevezetéséről szóló felvetést. A politikusokra, újságírókra, közbizalmi állást betöltőkre kiterjesztendő tesztet azzal magyarázta, hogy aki drogot fogyaszt, arra nem lehet számítani a drogmaffia elleni küzdelemben, ezért "tisztázni kell, ki hol áll". Török Gábor politológus szerint a Fidesz a drogtémával érzelmi húrokhoz nyúlt, hogy saját táborát egységesítse, a javaslat ellenzőit pedig diabolizálja.

Buzási Barnabás, a Faludi Wolf Theiss Ügyvédi Iroda munkatársa arra hívta fel a figyelmet, hogy az adatvédelmi biztos 2005-ös, ma is irányadó állásfoglalása szerint a munkahelyi drogtesztek általános jelleggel nem alkalmazhatóak, mert a munkaviszony alá-fölérendeltségi jellege miatt a hozzájárulás önkéntessége megkérdőjelezhető, továbbá a teszt súlyosan beavatkozik az érintett magánszférájába, illetve a személyiségi jogokat sértő gyakorlathoz vezethet. A Der Standard szerint a tesztek bevezetéséhez drága infrastruktúrára lenne szükség, és általuk az állami elnyomást tovább lehet fokozni.