Fuád Tual jeruzsálemi latin pátriárka a hagyományoknak megfelelően a keresztény egyházi vezetők menetének élén vonult jeruzsálemi rezidenciájáról a tíz kilométerre lévő Betlehembe. Fuád Tual a betlehemi éjféli misén békét kért Jeruzsálemnek, felszólította a Szentföldön élő zsidókat, muzulmánokat és keresztényeket, hogy egyenlőségben és kölcsönös tiszteletben éljenek együtt, és a Gázai övezet újjáépítését sürgette.
A Születés Templomában megtartott misén felhívta a figyelmet arra, hogy a Szentföld a viszály földje lett, felidézte a nyári harcokat és az őszi jeruzsálemi összecsapásokat, köztük a jeruzsálemi zsinagóga elleni merényletet. "A halál forgószele továbbra is lesújt" - mondta. Sürgette a gázai övezet újjáépítését a nyári, Izrael és a gázai fegyveresek közti harcok okozta rombolás miatt, és kijelentette, hogy semmit sem ért el a legutóbbi erőszak.
"Úgy tűnik, hiába voltak mindezen áldozatok, mert semmit sem változtattak az alapvető problémán: az izraeliek továbbra is félelemben és biztonság nélkül élnek, a palesztinok tovább követelik függetlenségüket és szabadságukat, Gáza pedig harmadik alkalommal is újjáépítésére vár" - hangsúlyozta a pátriárka. Szorgalmazta, hogy Izrael állítsa le Betlehemnél a palesztin és izraeli területeket elválasztó fal kiterjesztését, amely újabb több tucat keresztény családot szakítana el földjeitől.
Fuád Tual szentbeszédében a palesztin-izraeli viszály idei súlyosbodására, a tavasszal megszakadt béketárgyalásokra és a nyári harcokra utalva reményét fejezte ki, hogy 2015 "jobb lesz, mint az idei nehéz év volt". Az éjféli misén a Palesztin Hatóság létrejötte óta kialakult hagyomány szerint részt vett Mahmúd Abbász, a palesztinok muzulmán elnöke is, aki a szélsőségesség és a terror befejezését sürgette.
A megbékélés fontosságát hangsúlyozta csütörtökön elmondott karácsonyi üzenetében a brit uralkodó, különös hangsúllyal kiemelve az I. világháború kitörésének idei századik évfordulóját, valamint a szeptemberben megtartott skóciai függetlenségi népszavazást. II. Erzsébet királynő az anglikán világunió első számú világi vezetője.
Az életének 89., uralkodásának 63. esztendejében járó királynő hagyományosan karácsony első napján szól az Egyesült Királyság és a zömmel egykori brit gyarmatokból álló Nemzetközösség népeihez. Karácsonyi üzenetét - más nyilvános megszólalásaival ellentétben - mindig maga írja, kormányzati beleszólás nélkül. Idei beszédében megemlékezett az éppen egy évszázada létrejött spontán és rövid fegyvernyugvásról.
Az I. világháború nyugati frontjának egyes szakaszain 1914. december 25-én brit és német katonák a lövészárkok közötti senki földjén találkoztak, ajándékokat váltottak, közös fotókat készítettek, és még futballmeccset is vívtak. A brit uralkodó szerint "a minden utasítás, parancs nélkül" létrejött száz évvel ezelőtti fegyvernyugvás megmutatta, hogy a legvalószínűtlenebb helyzetekben is él a remény. Karácsonyi beszédében II. Erzsébet királynő még csak utalást sem tett arra, hogy távozni készülne a brit trónról.
Néhány napja az egyik nagy brit fogadóhálózat beszüntette a tétek elfogadását arra, hogy II. Erzsébet királynő karácsonyi beszédében bejelenti lemondását, miután meredeken megugrott az erre kötött fogadások száma, felkeltve egy esetleges bennfentes információ kiszivárgásának gyanúját. A híresztelést udvari források már akkor azonnal cáfolták. Ha a királynő mégis távozni kívánna a trónról, azt egyébként sem ilyen formában jelentené be, hanem először a miniszterelnököt értesítené szándékáról, és a hírt a kormányfő hozná nyilvánosságra a parlamentben.
Az 1914-es karácsonyi tűzszünet emlékét Justin Welby, Canterbury érseke, a világszerte 77 millió hívőt számláló anglikán unió első számú vallási vezetője is felidézte szintén csütörtökön közzétett karácsonyi üzenetében, ám a királynőétől merőben eltérő hangsúllyal. Welby érsek szerint az egy évszázaddal ezelőtti rövid fegyvernyugvás megmutatott ugyan valamennyit karácsony lelkületéből, ám ettől még semmi sem változott, a csoda egy napig tartott. "Nem ez az a világ, amelyben élünk, a tűzszünetek manapság ritkák" - hangsúlyozta az anglikán egyház vallási vezetője.