Fidesz;Együtt 2014;kancellárok;

2014-12-28 13:07:00

Együtt: Pártkomisszárokból kancellárok

Az Együtt szerint a kormány a kancellárok személyében pártkomisszárokat nevez ki az egyetemekre.

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) kedden közölte, hogy eredményesen zárult a kancellári pályázatok második fordulója, így abban a nyolc állami felsőoktatási intézményben is hamarosan megkezdhetik munkájukat a kancellárok, amelyekben nem volt sikeres az első pályázat.

Szabó Szabolcs, az Együtt országgyűlési képviselője közleményében azt írta, hogy például a Kecskeméti Főiskola kancellárja a fejlesztési minisztérium egyik államtitkára, Hegmanné Nemes Sára lesz, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem kancellári pozícióját pedig Kupper András korábbi fideszes képviselő kapta.

Az ellenzéki politikus pártkomisszároknak tartja a kancellárokat, akik "többségének fogalma sincs a felsőoktatásról, feladatuk pedig az egyetemi autonómia felszámolása, a központi utasítások végrehajtása lesz". Az Együtt azt követeli, hogy állítsák vissza az egyetemi autonómiát, az intézményeket pedig valóban a rektorok vezethessék. A kancellárokra szerintük nincs szükség.

Korábban írtuk, hogy eredményesen zárult a kancellári pályázatok második fordulója, így abban a nyolc állami felsőoktatási intézményben is megkezdhetik munkájukat a kancellárok, ahol az első fordulót követően nem volt sikeres pályázat - írta december 23-i közleményében az Emberi Erőforrás Minisztérium (Emmi) felsőoktatási államtitkársága. Mint ismert, november elején csak 21 állami fenntartású felsőoktatási intézmény élére nevezett ki Orbán Viktor kancellárokat. Az ő feladatuk, hogy a kormány meghosszabbított karjaként gazdaságilag kézben tartsák az egyetemeket, főiskolákat. Már akkor két hónappal elhúzódott a pályáztatás, de nyolc intézmény élére sehogy sem találtak megfelelő embert. A most kinevezettek ezen intézmények élére pályáztak, a közlemény szerint november 24-e volt a határidő és 102 pályázó nyújtott be 143 pályázatot (vagyis néhány pályázó több kancellári posztra is próbálkozott).

Újabb fideszes kancellárok

Hogy többnyire a kormánypárthoz kötődő személyeket nevez ki a kormányfő, nem meglepő, hiszen Orbán júliusban a Kossuth Rádióban arról beszélt, hogy a kancellárok egy részéről már tudja, kiket fog megbízni a feladattal - noha ekkor még el sem indult a pályáztatás. Némi meglepetést azért jelent, hogy Kupper András lett a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem kancellárja. Kupper ugyanis 2006 és 2014 között a Fidesz parlamenti képviselője volt, de 1993 és 2006 között a fővárosi közgyűlésben is dolgozott képviselőként, e minőségében 2003-tól 2006-ig frakcióvezetőként is. Sőt, 2004-től 2007-ig a Fidesz budapesti elnöki tisztét is ellátta. Kancellári kinevezését már korábban megszellőztették, ám mivel orvosi diplomája van, sőt, a SOTE-n tanársegédként is dolgozott, ezért azt várták, hogy oda nevezik ki. Ám nem így történt, hiszen a Zeneakadémián kötött ki. Hogy ehhez is van affinitása, azt jól mutatja, hogy egy korábbi önéletrajza szerint "hobbija a zongorázás és a kutyák". Sőt, okleveles borvizsgáló is, így akár más intézményeket is felügyelhetne a jövőben. Érdekesség, hogy az Egészségügyi Közlöny szerint 2010. november 10-től érvénytelenítették általános orvosi diplomáját, amit azóta visszaszerezhetett, hiszen a kancellári poszthoz felsőfokú végzettség szükséges - legalábbis a törvény szerint.