Az ötven országra kiterjedő kutatás eredményei szerint a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) által vezényelt, elsősorban a multinacionális cégek adóelkerülésének visszaszorítását célzó globális adórendszer-reform a legnagyobb kihívás a cégek, hatóságok és a szabályzók számára. A felmérésből az is kiderült, hogy a költségvetési bevételekben egyre jelentősebb súlyú, fogyasztáshoz kapcsolódó adók terén további növekedésre lehet felkészülni.
A közlemény idézi Kalocsai Zsoltot, az RSM DTM Hungary Zrt. vezérigazgatóját, aki elmondta: Európában és Észak-Amerikában jelentősebb a további adókulcs-csökkentés iránti várakozás aránya, amely mögött a jelenleg is magasabb adókulcsarányok állnak. Magyarországon a kettős társasági adókulcs tervezett egykulcsosra való áttérése kapcsán tett kormányzati kijelentések is a 10 százalékos társasági adókulcs irányát jelzik - tette hozzá Kalocsai Zsolt a közlemény szerint.
Az RSM DTM felmérése alapján az Egyesült Államokban a jelenlegi 40 százalékos társasági adókulcsot várhatóan 1-5 százalékponttal csökkentik a következő három évben. Ugyanekkora arányú csökkenést jeleznek előre Japánban és Olaszországban is, ahol idén 35,6 és 31,4 százalék a társasági adókulcs. A felmérés szerint nem várható változás Németországban, Franciaországban és az Egyesült Királyságban, valamint Kínában és Oroszországban sem a következő három évben a társasági adókulcsok terén.
Az OECD a globális adószabályozás átalakítására tett javaslataival azt kívánja megakadályozni, hogy a multinacionális vállalatok "adóeltérítéssel" profitjukat kedvezőbb adókulcsú államokba telepítsék, kiaknázva a kettős adóztatást kizáró megállapodásokat. A kezdeményezés eredményeképpen egy olyan adószabályozási környezet jöhet létre, amely átfogja a fejlődő országokat is, összhangban áll a helyi kormányzatok szándékaival, biztosítva, hogy a társaságok a működésükkel összhangban, helyben fizessék meg az adót - olvasható a tájékoztatásban.
A transzferárazás - az egy csoportba tartozó cégek egymás közötti értékesítései és elszámolásai - is átláthatóbbá válik a részletesebb szabályozás miatt, ami a csökkenti a cégek kockázatait, ugyanakkor adminisztrációs többletteherrel jár. Az OECD ajánlásainak köszönhetően áttekinthetőbb lesz hol mekkora profit, árbevétel és eszközállomány keletkezik, mekkora munkaerőt foglalkoztatnak a cégek. A transzferárazásnak elsősorban az európai és az észak-amerikai régióban van kiemelkedő szerepe.
Az adótanácsadó felmérése szerint az adónemek közül a vállalati profitok adóján túl a fogyasztást, forgalmat terhelő adók lesznek célkeresztben, utóbbiak terén várható nagyobb növekedés, folytatódik az előző évek, évtizedek tendenciája. A magas jövedelmeket terhelő extra adók azonban néhány állam kivételével - például Németország - várhatóan nem kerülnek fókuszba - írja az RSM DTM.