Publicisztika;Belváros;V. kerület;V. kerületi önkormányzat;ingatlanmaffia;

Ingatlanmaffia a Belvárosban

Alsó hangon is legalább négymilliárd forintos értékben játszottak ki ingatlanokat az utóbbi években az V. kerületi önkormányzatból: Juhász Péter több tucatnyi ingatlaneladást vizsgálva jutott erre, amelyek miatt feljelentést is tett. A jelek szerint a Belváros jelentősen áron alul, sablonszövegekkel írt szakvélemények alapján, saját értékbecslési módszerekkel adott el ingatlanokat – mindez az V. kerületi képviselő szerint olyan szervezetten, rendszerszerűen zajlott, hogy a maffiavádak is megállhatnak.

Eddig vagy más érdekek mentén működött a kerület, vagy senkinek nem tűnt fel – adott rövid választ tegnap Juhász Péter arra, hogy az elmúlt években miért nem tett senki feljelentést az V. kerületi önkormányzat ingatlaneladási gyakorlata miatt. Több tucatnyi eladást vizsgált meg 2008-ig visszamenőleg, amelyek alapján viszont érezhető: lett volna miért eljárnia a hatóságoknak. Az Együtt társelnöke, V. kerületi önkormányzati képviselő szerint legalább négymilliárd forint értékben játszottak ki különböző ingatlanokat az önkormányzatból, és nem csak jelentősen áron alul, de jellemzően az önkormányzat által kijelölt vevőknek – akik először rendre bérlők voltak az ingatlanokban, vélhetően azzal a céllal, hogy a vásárlásnál a bérlőknek járó 30 százalékos árkedvezményt is igénybe vehessék. A négymilliárd ebből a pénzből jön össze, így a valóságban ennél lényegesen nagyobb veszteségről is szó lehet, Juhász szerint akár a tízmilliárdot is elérheti. Árulkodó részlet, hogy az önkormányzat – Juhász tudomása szerint – nem vizsgálta a bérlőknél, megfelelnek-e egyáltalán a kedvezmény megadása feltételeinek.

Juhász tegnap bűnszervezetben elkövetett, különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó csalás miatt tett feljelentést az ingatlanügyek miatt. Mindez ugyanis olyan jól szervezetten, rendszerszerűen zajlott, hogy a maffiavádak is megállhatnak. Azt mondta: a több tucatnyi esetből egyszerűen nem találtak olyat, ahol ne történt volna valamilyen jogszabályszegés. A gyakorlatban az eladások úgy néztek ki, hogy az önkormányzat megadott egy „övezeti átlagárat”, majd az általuk felkért értékbecslő megmondta, az adott ingatlan megfelel-e ennek az – önkormányzat által „hasra ütésre” bemondott – árnak. Juhász szerint azonban a végső árnál már nem vették figyelembe az értékbecslést, hanem az első, övezeti árat, azaz, mint Juhász fogalmazott, maga az önkormányzat is tisztában volt vele, hogy az értékbecslések „értéktelen papírok”, amelyek egy komolyabb vizsgálatot már nem bírnának ki, és sem a hazai, sem a nemzetközi szakmai normáknak nem felelnének meg. Ha pedig ez így van, a politikus szerint az önkormányzat tudatában volt annak is, hogy csalást követ el.

A Juhászék által vizsgált esetek túlnyomó többségében egyébként ugyanaz a cég végezte az értékbecslést: a Város FM Városgazdálkodási és Szolgáltató Kft., melynek tavaly januárig Rubovszky György, a Fidesz-KDNP országgyűlési képviselője volt a tulajdonosa – lánya, Rubovszky Csilla jelenleg is alpolgármester a kerületben.

Juhász szerint a szakvéleményekre – melyekben az önkormányzat megindokolta egy-egy ingatlan értékesítését – ugyancsak nehezen mondható, hogy szakmailag megalapozottak lennének: jellemzően négy-öt oldalasak, melyek első oldalain az esetek nagy részében ugyanaz a „bemásolt” sablonszöveg volt.

Mindennél árulkodóbb azonban a feljelentés szerint, hogy a kerületben évek óta nem készül vagyongazdálkodási terv, nem tudni, mit mennyiért kíván abban az évben eladni az önkormányzat, és abból mekkora bevételre számít – az eladások tehát minden jel szerint ad hoc módon történtek. „Ez azért volt így, mert gazdaságilag semmi sem indokolta az ingatlanok értékesítését. A költségvetés egyensúlyban tartásához nem volt szükség ebből származó bevételekre” – áll Juhász feljelentésében.

A szóban forgó ingatlanokra Juhász nem kívánt kitérni – bár ezek egy része a sajtóból ismert -, lapunknak azt mondta, az ügyészségnek sem csatol az eladásokkal összefüggő bizonyítékokat, ne legyen előnye a hatóságnak. „Érdemi nyomozást várunk, ahogy az MSZP-s Simon Gábor ügyében is” – tette hozzá, megjegyezve, hogy hivatalos megkeresésre természetesen minden dokumentumot átad.

Bár Juhász ismeretlen tettes ellen tett feljelentést - és konkrét személyekkel sem hozta összefüggésbe az eladásokat -, megjegyezte: Rogán Antal 2006 óta polgármestere volt a kerületnek, a jelenlegi polgármester Szentgyörgyvölgyi Péter a vizsgált időszakban a Belváros-Lipótváros Városüzemeltető Kft. ügyvezető igazgatója, míg Sélley Zoltán jegyző korábban a belvárosi vagyonkezelő igazgatója volt.

Juhászt még nem értesítették

A belvárosi önkormányzat Juhász tegnapi sajtótájékoztatójával egy időben jelentette be, hogy Rogán Antal feljelentése nyomán rágalmazás miatt eljárás indult az V. kerületi képviselő ellen – mégpedig a Fővárosi Törvényszéknek egy december 4-én született végzése alapján. Közleményük nem tért ki az ügy részleteire, de korábban Portik Tamás bíróságon is elismerte, volt üzleti kapcsolata Rogánnal, és Juhász erre is hivatkozhatott. Juhász szerint azonban eddig semmilyen bírósági iratot nem kapott az ügyben, nem tudja, valóban megindult-e az eljárás; a bíróság meglepő módon arra hivatkozott, hogy mivel a polgármester „hivatalos személynek minősül", ezért is indokolt lefolytatni az eljárást – ám Rogán egyben közszereplő is, így többet kellene tűrnie.