A kormány nagyobbik pártja, az Új Demokrácia várhatóan a német kereszténydemokrata CDU stratégiáját követi a választási kampányban azt követően, hogy hétfőn, harmadik nekifutásra sem sikerült megválasztani a görög elnököt, s idő előtti voksolást kellett kiírni emiatt.
Bár a közvéleménykutatásokat a Sziriza vezeti, a miniszterelnök népszerűbb a baloldali radikálisok vezetőjénél, Alekszisz Tsziprasznál. Ezért – amint a CDU roppant népszerű elnökét, Angela Merkel kancellárt veti be a kampányok során - , az ND Szamarasz közkedveltségére épít, mondhatni a csapból is ő folyhat majd a voksolás megrendezéséig.
Hétfőn televíziós beszédet mondott, s azt közölte, „senkinek sem engedjük meg Görögország európai pozícióinak veszélybe sodrását”. Azt sugallta, hogy a kampány középpontjába a Sziriza azon állítását helyezik, amely szerint a párt jobb feltételeket biztosítana Görögország számára a hitelezőkkel folytatandó tárgyalások során. Ez ugyanis Szamarasz szerint lehetetlen.
Természetesen Tszipraszt sem kell félteni, Athén egyik mozijában mondott beszédet, s azt állította, hogy az ND és a kisebbik koalíciós partner, a Pánhellén Szocialista Mozgalom (PASZOK) meg akarja majd félemlíteni az embereket, csak azért, hogy rájuk szavazzanak.
„Otromba hazugságokat terjesztenek majd a Szirizáról, szándékairól és politikájáról” – közölte hozzátéve, hogy Antonisz Szamarasz a múlt embere. Ígéretet tett arra: minden görög bankbetétje biztonságban van. Újságíróknak elmondta, a „jövő elkezdődött”, „mindenki boldog lehet”, mert rövidesen vége a hitelmegállapodásnak.
A befektetőknél szó sincs túláradó örömről, csak hétfőn majdnem tíz százalékkal esett az athéni tőzsde. Az országnak 2015-ben 20 milliárd eurónyi kölcsönt kellene visszafizetnie. Különösen a bankrendszer sérülékeny. Gikasz Harduvelisz pénzügyminiszter azt közölte, a pénzintézetek márciusig elegendő tőkével rendelkeznek, de külső segítség nélkül ezután veszélybe kerülhet likviditásuk.
Mennyire lefutott a választás? Talán nem is annyira, mint azt elemzők előzetesen jósolták. Igaz, több feltételnek is teljesülnie kellene ahhoz, hogy Szamarasz maradjon a kormányfő, s ne kelljen átadnia helyét a Nyugat által a bizonytalanság szinonimájának tartott Tsziprasznak.
A miniszterelnök kampányolhat azzal, hogy nagyrészt sikerült rendbe tennie a gazdaságot, s hogy hazája jó úton jár, illetve nincs más választása, együtt kell működnie a hitelezőkkel. Ez azonban nem mindenki számára jelent döntő érvet, sok görög ugyanis a hitelmegállapodást az elbocsátásokkal, az életszínvonal rohamos csökkenésével azonosítja.
A Sziriza népszerűsége érezhetően csökkent december 8. óta, amikor a kormányfő bejelentette az elnökválasztási procedúra előrehozatalát két hónappal. Többen a tőzsde zuhanása után szembesültek a politikai bizalmatlanság várható következményeivel. A baloldali radikálisok előnye az ND-vel szemben a Kapa Research intézet december 27-i adatai szerint 2,5 százalék, feleannyi, mint néhány héttel korábban volt.
A következő kormány összetétele azonban nemcsak attól függ, melyik párt győzedelmeskedik, legalább akkora súllyal esik latba, hogy mely tömörülések jutnak be a törvényhozásba. E tekintetben azonban mintha hajszállal az Új Demokrácia állna jobban. Legalábbis jelenleg. Ám olyan csekélyek a különbségek, s annyira képlékeny a belpolitikai helyzet, hogy megjósolhatatlan a jövő.
Az említett iroda felmérése szerint a parlamenti választás harmadik helyén az ND koalíciós partnere, a kormányfőhelyettes, Evangelosz Venizelosz által vezetett a PASZOK végezhet. A hitelmegállapodást támogató szocialisták magától értetődően Szamaraszék mellé állnának a voksolás után. Ezután azonban egyre izgalmasabb a rangsor. A kommunisták 5,8 százalékon állnak, ők hallani sem akarnak a hitelező trojkával való együttműködés folytatásáról.
Csakhogy ugyanennyi voksot szerezhet a szociáldemokrata-liberális színezetű To Potami („A folyó”) nevű, különösen Athénban kedvelt párt. Elképzelhető, hogy a népszerű televíziós személyiség, Sztavrosz Teodorakisz személye köré épülő tömörülés képezi majd a mérleg nyelvét. Teodorakisz – nyilatkozatai alapján – szívesen lenne a következő kormány tagja, bármilyen összetételű legyen is az.
Teodorakisz nem utasította el egyértelműen a hitelmegállapodást, igaz, nem is támogatta azt. Eddig ügyesen lavírozott a két oldal között, de a voksolást követően mindenképpen színt kell vallania. Nem kizárt, hogy a voksolás utáni időszak, amikor az egyes pártok koalíciós partnerek után kutatnak, nem is Tszipraszról, hanem Teodorakiszról szól majd.
A baloldalon azonban igen képlékeny a helyzet. A külföldi hitelt először kérvényező Jeorjiosz Papandreu volt szocialista miniszterelnök ugyanis várhatóan új pártot alapít, amelynek megalakulását a Proto Tema című lap szerint január 3-án jelentheti be. Értékes szavazatokat orozhat el nemcsak a PASZOK-tól, hanem a Szirizától is, ezzel előnyösebb helyzetbe hozhatja Szamaraszt.
A Sziriza számára érzékeny veszteség lehet, hogy a legújabb felmérések szerint vélhetően nem jut be a parlamentbe a Független Görögök nevű párt, amely akár a radikális baloldaliak koalíciós partnere is lehetne, hiszen szintén ellenzi a hitelmegállapodást. A politikai erő 2,5 százalékot kaphat. Görögországban 3 százalékos a parlamenti küszöb.