Műsormagazin;euró;forint;árfolyam;

2015-01-03 06:25:00

Már 320 forint közelében az euró

A tavalyi esztendő a hazai deviza vesszőfutásának esztendeje volt. A 2014-es esztendőt 297 forintos euróárfolyammal kezdtük, és 316 forintossal zártuk. Az idei év katasztrofálisan kezdődött, a forint a 320 forintos lélektani határ közelébe kúszott fel, onnan ugyan visszacsúszott 318 forint alá a kurzus, de a jövő korántsem biztató.

A múlt évi költségvetési törvényben 295 forint szerepelt, ami illúzióvá vált. Aligha járhatunk jobban 2015-tel, hiszen a büdzsé 306,50 forintos euróval számol. A mostani helyzet két okra vezethető vissza. Az egyik a 2,1 százalékos alapkamat, amely már nem eléggé attraktív a külföldi befektetők számára ahhoz, hogy forintban helyezzék el az átmenetileg szabad pénzeszközeiket. A másik forintot gyengítő tényező az orosz krízis nyomán a mélybe zuhant rubel árfolyam, amely ugyancsak kedvezőtlen a számunkra. Az elmúlt év elején még 215 forintos dollár árfolyam tegnapra 264 forintra nőtt, amire tíz esztendeje nem volt példa. Egyben ez azt is jelzi, hogy 2014 legjobb befektetése a magyarok számára az volt, ha az év elején dollárt vásároltak forintért.

Egyelőre nehéz a forint közeljövőjét megjósolni, az első félévben, de akár már a közeli napokban minden bizonnyal az euró átlépi a 320 forintos szintet, de 330 forint alatt visszafordul. Az év végére viszont felülről közelítheti a 300 forintos szintet. Két tényező hatása azonban még kiszámíthatatlan, bár a jegybank megtámogatta a bankok lakossági devizahiteleinek forintosítását, de továbbra sem prognosztizálható, hogy ennek lesz-e pozitív hatása. Nagy esélyünk van arra, hogy valamikor az év második felében elkezdődik Magyarország felminősítési folyamata. Mivel az utóbbi időben a külföldi befektetők már nemigen veszik figyelembe, hogy a bóvlikategóriában vagyunk, így egy jobb osztályzatnak a hatását rendkívül nehéz megjósolni. Egy biztos árfolyam-stabilitásra aligha számíthatunk.

Mivel az amerikai szövetségi jegybank szerepét betöltő a nyár derekán feltehetően megemeli a dollár kamatszintjét, így a magyar Monetáris Tanács valamikor az év végén teszi majd ugyanezt. Bár londoni elemzők úgy vélik, hogy még tavasszal kamatot vág az MNB az alacsony inflációra tekintettel. A forint sérülékenysége és a saját hitelességének megőrzése miatt feltehetően ezt csak jelentősen megjavuló nemzetközi hangulat mellett teszik majd meg, hiszen egy kamatvágás a forint további gyengülését eredményezheti.