Veszprém;ajánlás;időközi választás;Simicska Lajos;Kész Zoltán;

2015-01-06 06:05:00

Sárga lap a Fidesznek?

Már gyűjti az ajánlásokat a veszprémi időközi országgyűlési választáson közösen támogatott, ám független jelöltként induló Kész Zoltán. Az egykori fideszes politikus ma Tésen járja a házakat, hogy az ott élőknek elmondja, aki február 22-én bizalmat szavaz neki, sárga lapot mutat a kormánynak és hozzájárul ahhoz, hogy 2018-ban az ország megszabadulhasson a fideszes uraktól. Eközben az indulni vágyó jelöltek létszáma még mindig nem végleges: Simicska Lajos nem mondott le róla, csak tovább lebegteti, belevág-e az aláírás-gyűjtésbe.

Elmegy a veszprémi választókerület mind a 25 településére a következő hetekben Kész Zoltán, hogy házról-házra járva mondhassa el a helyieknek, mi a februári időközi országgyűlési választás tétje. Erről a baloldali pártok támogatásával indulni akaró civil politikus beszélt a Népszavának, kiemelve: bízik abban, hogy ebben a fideszesként számon tartott körzetben sikerül győznie, és ezzel elolvad a kormánypárti kétharmad. A Polgári Platform elnöke, aki ma például Tésre utazik, a következő hetekben a nap 24 órájában kampányolni fog, hogy a választók megismerjék és elhiggyék: aki február 22-én rá szavaz, az sárga lapot mutat a kormánynak. Kész szerint a veszprémi sárga lapok 2018-ra piros lappá állhatnak össze, így "az ország megszabadulhat a fideszes uraktól".

Kész szerint a Balaton közeli városban az őszi önkormányzati voksoláson a jogosultak 65 százaléka azért maradt otthon, mert már nem akarta a Fideszt támogatni, más politikai erőben viszont még nem bízott. Épp ezért bölcs döntésnek tartja, hogy az MSZP, majd a DK, az Együtt, a PM, a Magyar Liberális Párt és a MoMa is úgy döntött, beáll mögé, mert ő a parlamentben a Fidesz ellenzéke akar lenni, azt viszont kevéssé érti, miért nem támogatja őt az LMP, illetve a Szociáldemokraták. A Polgári Platform elnöke tíz évvel ezelőtt még a Fideszben politizált, ám mert nem egyeztek a nézeteik, kilépett Orbán Viktor pártjából. Módszereiket jól ismeri, de nem fél az esetleges atrocitásoktól. A politikus kifejezetten örül annak, hogy a kormány decemberi utolsó ülésén kormányülésen 800 millió forintos támogatást szavazott meg Veszprémnek, de szerinte a városban tudják, ha nincs kampány, nem kapnak pénzt. Úgy gondolja, a helyi választókat ezzel nem lehet megvásárolni, a választókerület többi településén élők ráadásul dühösek, amiért nekik nem jutott támogatás.

Kész a hétvégéig 800 támogató ajánlást szeretne a választókerületben összegyűjteni, majd a választási bizottságnak leadni, noha a gyűjtést ezt követően sem fejezi be. Veszprémben tegnap óta gyűjthetik az ajánlásokat a február 22-i időközi országgyűlési képviselő-választás reménybeli jelöltjei. A törvény értelmében azok indulhatnak a voksoláson, akik január 19-én 16 óráig legalább 500 érvényes aláírást gyűjtenek. A Fidesz Némedi Lajos alpolgármestert indítja a februári választáson, nem véletlen, hogy ő jelentette be, mire fordítják majd a kormánytól ajándékba kapott 800 milliót. A kormánypárt számára ugyanis rendkívül fontos ez a mandátum: Orbán ugyan néhány hete megpróbálta elhitetni, hogy a Fidesz számára nem létkérdés a veszprémi győzelem, valójában ha itt nem nyernek, akkor a Fidesz elveszíti azt a többséget, amely egyebek mellett az esetleges alaptörvény módosításhoz kell.

Talán ennek, talán épp a kormánypárt érdekeinek "köszönhető", hogy mind többen jelentkeznek be reménybeli indulóként. Debreczenyi János, a város korábbi fideszes polgármestere, aki 2013-ban lépett ki a kormánypártból, ezúttal a Polgári Konzervatív Párt színeiben verseng Navracsics Tibor uniós biztos megüresedett mandátumáért. Az LMP Gerstmár Ferencet, az ellenzéki párt helyi önkormányzati képviselőjét indítja, mert Kész Zoltán - aki "szabadpiaci fundamentalistának" tartanak - elfogadhatatlan a számukra. A Jobbik a devizahiteles perekben is közreműködő Damm Andrea ügyvédet indítja, a Magyar Munkáspárt pedig Szentpáli Kolos 20 éves budapesti egyetemi hallgatót. A Schmuck Andor vezette szociáldemokraták Karancsi Tibort indítják, aki annak idején az olajügyeket borította, majd hosszú időre eltűnt a közéletből, ahová nemrég az egyik parlament előtti kormányellenes tüntetés szónokaként tért vissza.

Simicska Lajos eközben tovább lebegteti, hogy rajthoz áll-e Navracsics megüresedett mandátumáért. Bár a Népszabadság fideszes forrásból úgy értesült, a Közgép vezére elállt korábbi szándékától, s végleg letett az indulásról, a Népszava tudomása szerint az üzletember még nem hozott döntést az ügyben. Lapunk november végén írta meg, hogy Simicska elindulna a februári időközi választáson, értesülésünket akkor a Közgép szóvivőjén keresztül meg is erősítette a Fidesz egykori gazdasági háttérembere. Az Orbánnak az elmúlt hónapokban bajuszát összeakasztó Simicska akkor azt üzente a közvéleménynek, de elsősorban a Fidesznek, hogy "veszprémi barátai valóban megkeresték, hogy induljon el az időközi országgyűlési választásokon, és komolyan gondolkozik rajta".

Gőgös: az ellenzék győzelmét
akadályozza Schiffer és Schmuck

Zavarja Gőgös Zoltánt, az MSZP elnökhelyettesét, hogy az LMP, amely megelőzően még összefogásról beszélt, végül kifarolt a közösen támogatott civil jelölt mögül, akárcsak a Schmuck Andor vezette Szociáldemokraták. A szocialista politikus lapunknak elmondta, csalódott a történtek miatt, bár véleménye szerint Schiffer András és Schmuck Andor eddig is mindent megtettek a fideszes kétharmad stabilizálásáért. Felhívta ugyanakkor a figyelmet: e két pártvezetőnek és a választóknak is tudniuk kell, hogy az a néhány százalék, amit ellenjelöltjeik februárban szerezhetnek, az ellenzék győzelmébe kerülhet.