hulladék;Nyugat-Afrika;Ebola;Ebola-vírus;

A kép illusztráció. FOTÓ: Thinkstock

- Ebola: rossz hír, jó hír

A Nyugat-Afrikában immár csaknem egy éve pusztító Ebola-járvány áldozatainak száma 8 ezernél jár. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) legfrissebb összegzése alapján a három leginkább sújtott országban elérte a 7989-et – tették közbe az intézmény genfi székhelyén. 

Libériában 3423, Sierra Leonében 2827, Guineában 1739 halt meg a betegségben. A három országban több mint 20 ezren fertőződtek meg. A megfeszített, nemzetközi segítséggel folyó orvosi és járványügyi erőfeszítések ellenére a megbetegedettek mintegy 50 százaléka veszti életét a megállapítások szerint állati eredetű, de emberről emberre is terjedő kórban.

A komor statisztikai adatok dacára a világszervezet illetékesei bizakodóak. „A járvány terjedését az év végéig megfékezzük” – jelentette ki tegnap Anthony Banbury, az ENSZ Ebola-csoportjának most leköszönő vezetője, bár elismerte, hogy a teljes győzelem „még távolabb” van. Ám a növekvő optimizmust támasztja alá az is, hogy Libériában az iskolák újbóli megnyitása mellett döntöttek. A tervek szerint az oktatási intézmények – melyek az elmúlt hat hónapban nem működtek – február elejétől fogadják újra a gyerekeket. Ellen Johnson Sirleaf államfő bejelentéséből egyelőre nem derült ki, hogy valamennyi iskola kinyitja-e kapuit, vagy pedig, mint arra az oktatási minisztérium közleménye utal, egyelőre csak 500 iskolát érint a rendelkezés.

Igaz, Sierra Leonében a hétvégén újra megszigorították az ellenőrzést a repülőtéren, miután két ottani dolgozó is megfertőződött. Ennek ellenére is javul a helyzet, szombaton 37, vasárnap csak 30 új esetet jelentettek.

A St. Louis egyik elővárosában, Fergusonban lelőtt fegyvertelen fekete tizenéves ügyében összehívott nagyesküdtszék egyik tagja a nyilvánosság elé lépne, de tilos beszélnie arról, ami a zárt ajtók mögött történt.