al-Kaida;terrortámadás;Charlie Hebdo;

Fotó: Antoine Antoniol/Getty Images

- Terrortámadás Párizsban - Egy gyanúsított megvan, újabb lövöldözés!

Azonosították a Charlie Hebdo francia szatirikus hetilap szerkesztősége elleni véres támadás három elkövetőjét - jelentette szerda este a legnézettebb francia televízió, a TF1 egy francia honlap, a metronews.fr információját közölve. A 18 éves Hamyd Mourad önként jelentkezett az egyik rendőrőrsön az észak-franciaországi Charlesville-Mézieres-ben – számolt be a Híradó.hu az AFP francia hírügynökség értesüléseire hivatkozva. Közben csütörtökön újabb lövöldözés történt, a francia főváros déli részén rálőttek két rendőrre. A helyszínen készült fotókat itt nézheti meg!

Újabb lövöldözés Párizsban

Miközben a rendőrség továbbra is nagy erőkkel folytatja a kutatást a szerdai, 12 ember életét követelt, a Charlie Hebdo hetilap szerkesztősége ellen elkövetett terrortámadás elkövetői után, újabb lövöldözés történt a francia fővárosban, Párizs déli részén. Egy kisebb autóbaleset után a helyszínre érkezett két rendőrre lőttek egy fehér színű Renault Clióból. Az egyik rendőr könnyebb, a másik súlyos sérüléseket szenvedett, hírek szerint jelenleg is újraélesztik. Egyelőre nem tudni, összefüggés van-e a szerdai terrortámadás és a reggeli lövöldözés között. Az eddigi értesülések szerint azonban ezúttal pisztolyból lőttek, s nem automata fegyverből, mint a Charlie Hebdo szerkesztőségében.

Feladta magát az egyik gyanúsított

A "megbízható forrásokra" hivatkozó jelentés szerint a legfiatalabb terrorista, a 18 éves Hamyd Mourad jelentkezett önként az egyik rendőrőrsön az észak-franciaországi Charlesville-Mézieres-ben – számolt be a Híradó.hu az AFP francia hírügynökség értesüléseire hivatkozva. Két társa, a Kouachi-fivérek, továbbra is szökésben vannak. A 32 éves Chérif Kouachit 2005-ben már bebörtönözték, amiért részt vett egy Irakba dzsihadistákat küldő csoport tevékenységében. A sajtójelentések szerint több helyszínen csütörtök hajnalban is folytatódott a gyanúsítottak utáni rendőrségi hajtóvadászat. A hatóságok hivatalos körözést adtak ki a két Kouachi ellen, közölve fényképeiket is - írta a Híradó.hu.

Azonosították a terroristákat

A Libération már a gyanúsítottak személyazonosságáról is tudósított: az 1980-as születésű Szaid K. és az 1982-es születésű Serif K. testvérek. A harmadik gyanúsított az 1996-os születésű, vagyis csak tizennyolc éves Hamid M. Mindhárman Párizs egyik északnyugati kerületéből, Gennevilliers-ből származnak.

Az ardennes-i l'Union című regionális lap birtokába jutott értesülések szerint a három elkövető jelenleg a Párizs melletti Pantene-ben, illetve Reimsben tartózkodik. Reimsbe már elindult a francia rendőrség terrorelhárító részlegének (RAID) különleges egysége. Mindkét városba kiszálltak a bűnügyi rendőrség különleges egységei is.

Korábban megírtuk, legalább 12 személy, köztük két rendőr vesztette életét Párizsban, amikor fél 12-kor három iszlamista géppisztolyos támadást intézett a Charlie Hebdo szatirikus lap szerkesztősége ellen. Félő, hogy az áldozatok száma tovább emelkedik, mivel a hét sérült közül négy állapota válságos. 

A halottak között van a Mohamed-karikatúrák rajzolója, Jean Cabu, aki néhány nap múlva ünnepelte volna 76. születésnapját, valamint más ismert karikaturisták: a Charbként emlegetett Stéphane Charbonnier, a lap főszerkesztője, Georges Wolinski, illetve Bernard Verlhac, alias Tignous is. Életét vesztette Bernard Maris, a lap egy másik régi motorosa is.

(18+)Figyelem!Sokkoló felvételek!

Egy Coco nevű karikaturista beszámolója szerint egyértelműen a karikaturisták voltak az „Allah Akbart” kiáltó terroristák célpontjai, mert amikor behatoltak az épületbe, az ő neveiket harsogták. Kiválóan beszéltek franciául, s az al-Kaida tagjainak nevezték magukat. Ezután a második emeletre mentek, s Kalasnyikovjaikkal válogatás nélkül lövöldözni kezdtek. Szemtanúk körülbelül harminc lövésről számoltak be. A rendőrség azt közölte, hogy az egyik férfinél rakétavető is volt.

A lap egyik meg nem nevezett újságírója, aki nem volt jelen a helyszínen, de kapcsolatban állt a helyszínen lévő munkatársaival, azt mondta, bár többször is megfenyegették a szerkesztőséget, az utóbbi időben nem tartottak támadástól. Amiatt sem, mert 2011 óta az épület rendőri védelem alatt állt. Charbonniert is rendőr védte, de a főszerkesztő többször is kicselezte az őt óvó rendfenntartókat, láthatóan nem tartott attól, hogy bárki is az életére törne.

Hollande nemzeti gyásznapot hirdetett csütörtökre. "Az egység a legjobb fegyverünk. Semmi nem oszthat meg minket, semmi nem választhat szét minket" - mondta szerda este a köztársasági elnök a francia közszolgálati televízióban élőben közvetített rövid beszédében. Azt is jelezte, hogy a közintézményeken a nemzeti lobogót három napra félárbocra eresztik.

Párizsban a legmagasabb szintre emelték a terrorkészültséget. Manuel Valls miniszterelnök szerdán találkozott annak a rendőri egységnek a vezetőjével, amely a kijelölt személyek védelméért felel. Több francia külképviselet védelmét is megerősítették.

Fotó: Antoine Antoniol/Getty Images

Fotó: Antoine Antoniol/Getty Images

A merénylet után szinte példátlan szolidaritási mozgalom indult Franciaországban. Több városban ezrek vonultak az utcákra az erőszak ellen. Az egyik transzparensen ez a felirat volt olvasható: „A világ annyira beteggé vált, hogy ma már veszélyes mesterség humoristának lenni”. Tüntetést tartottak a Charlie Hebdo székháza előtt is, amelyen a jobboldali radikális Nemzeti Front (FN) nem jelent meg. Az egyik muzulmán tüntető szerint az ilyen akciók után Mohamed próféta forog a sírjában, mert „az iszlám a béke vallása”.

Fotó: Carsten Koall/Getty Images

Fotó: Carsten Koall/Getty Images

Egyes ablakokba pedig ezt a feliratot helyezték el: „Én is Charlie vagyok”. Ezt a gondolatot jeleníti meg csütörtöki címlapján a Libération, amely öles betűkkel hirdeti: „Mindannyian Charlie-k vagyunk”. A Le Figaro kék helyett fekete logóval jelent meg. A különböző francia lapok főszerkesztői közös nyilatkozatban ítélték el a terrorakciót. Ebben kifejtik, keresik a módját, hogyan segédkezzenek abban, hogy a lap a jövő héten is megjelenhessen.

A világ karikaturistái rajzaikkal fejezték ki szolidaritásukat a merénylet áldozataival.

Ez volt a legvéresebb terrorakció Párizsban 1835 óta. Akkor, július 28-án a Temple sugárúton történt merényletben 19-en vesztették életüket, s 42-en sérültek meg.

A terroristák által használt gépkocsit Párizs egyik metróállomása közelében találták meg FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/MARC PIASECKI

A terroristák által használt gépkocsit Párizs egyik metróállomása közelében találták meg FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/MARC PIASECKI

A szatirikus Charlie Hebdo, amely mintegy 20 munkatárssal működik, évek óta többször is feltűnést keltett Franciaországban. A lap már 2006-ban leközölte a vitatott Mohamed-karikatúrákat. Ezt követően többször is megfenyegették a lap munkatársait, s 2011-ben ismeretlenek megpróbálták felgyújtani a szerkesztőséget, Stéphane Charbonnier főszerkesztőt pedig többször is halálosan megfenyegették. Nagy visszhangja volt annak is, amikor Tunéziában, az iszlamisták győzelme után a különkiadásnak a „Charia Hebdo” címet adták.

2012-ben aztán a lap ismét közölte a Mohamed karikatúrákat. Ezt követően Franciaország merényletektől tartva kénytelen volt bezárni több külföldi létesítményét. A Charlie Hebdo honlapja pedig a hackerek támadása nyomán napokon át elérhetetlen volt.

A lapot 1970-ben alapították, a Hara-Kiri nevű lap utódaként. Szerzői a politika, a gazdaság, valamint a szélsőjobboldal ismert alakjairól és vallási fanatikusokról írnak ironikus hangvételű cikkeket. 1981-1982 között a lap rövid időre felfüggesztette működését pénzügyi gondok miatt. Jelenleg 16 oldalon jelenik meg mintegy 70 ezer példányban.

Lapvisszhang
Daily Telegraph - Az elmúlt 50 év legsúlyosabb franciaországi terrormerényletnek bizonyulhat a Charlie Hebdo elleni támadás. A szatirikus hetilap 2011 óta előkelő helyen szerepelt az al-Kaida célpontjainak listáján, miután közzétette a Mohamed prófétát ábrázoló karikatúrákat. A brit konzervatív lap szerint a párizsi terrorakció világosan előre megtervezett, jól kivitelezett volt, a heti szerkesztőségi értekezlet napjára időzítették, a lap leghíresebb karikaturistáját is megölték, és a terroristáknak bőven volt idejük a menekülésre is.
Financial Times - Franciaországban a következő kérdés, hogy a mészárlásnak milyen kihatása lesz a politikai klímára, különösképpen Marine Le Pen és a szélsőjobboldali Nemzeti Front jövőjére. Az iszlámellenesség az egyik vonzereje a szélsőséges pártnak, amely tarolt a májusi európai parlamenti választásokon – emlékeztetett a brit gazdasági lap. Le Pen az utcákon imádkozó muszlimok látványát egy ízben Franciaország náci megszállásához hasonlította. A terrortámadás nagy kihívás a francia politikusok és polgárok számára, hogy álljanak ki a köztársaság alapértékeiért, de ne engedjenek a szélsőjobb szirénhangjainak.
El País - Franciaországban az iszlamisták tavaly novemberben dzsihádra felhívó videót tettek fel - emlékeztetett a spanyol baloldali lap. A YouTube-ról utóbb eltávolított videóban a "koszos franciák" elleni támadásokra szólítottak fel, francia dzsihadisták elégették az útlevelüket és közölték, lemondanak állampolgárságukról. A francia hatóságok becslései szerint több mint 1100 francia csatlakozott iszlamista szervezetekhez, s legalább 380-an harcolnak az Iszlám Állam soraiban.

Megdöbbenését fejezte ki a merénylet kapcsán Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár, aki közölte, a merénylet a szabad véleménynyilvánítás elleni támadás volt. Közleményben ítélte el az akciót Barack Obama amerikai elnök, John Kerry külügyminiszter pedig kifejtette, Franciaországnál egyetlen állam sem tudja jobban, milyen nagy a szabadság ára.

Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke együttérzéséről biztosította a szerkesztőséget, a rendőröket és szeretteiket. Jens Stoltenberg NATO-főtitkár teljes szolidaritásáról biztosította Franciaországot, a merényletet pedig a sajtószabadság elleni felháborító támadásnak minősítette.

Angela Merkel a francia államfőnek, Francois Hollande-nak küldött részvétnyilvánító táviratában "iszonyatos" terrorcselekményről ejtett szót. Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke a teljes testület nevében nevében szolidaritását fejezte ki Franciaországgal.

Áder János köztársasági elnök részvéttáviratban fejezte ki együttérzését Francois Hollande francia államfőnek a magyar nép és maga nevében. Orbán Viktor miniszterelnök is részvéttáviratot küldött - tájékoztatta az MTI-t Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője. A közlemény szerint a kormányfő a leghatározottabban elítéli a szerdai párizsi terrorista akciót. Az Együtt elnöksége is megdöbbenéssel értesült a párizsi merényletről.

Iszlamista támadások Európában
1995. Bomba robbant a párizsi Diadalívnél egy szeméttartóban, 17 sebesült
2004. március 11. Összehangolt vonatrobbantások Madridban, 191 halott, 1800 sebesült
2005. július 7. Négy iszlamista öngyilkos merénylő robbantott Londonban, 56 halott, 700 sebesült
2005. szeptember 30. A dán Jyllands-Posten Mohamed-karikatúrákat közölt le, világszerte muszlim tüntetések robbantak ki
2007. június 30. Robbanószerrel megrakott dzsip hajtott a glasgow-i repülőtér főbejáratába
2011. november 2. Molotov-koktélokat dobtak a Charlie Hebdo szerkesztőségére azt követően, hogy leközölt egy Mohamed-karikatúrát, hetekig zárva tartottak
2013. május 22. Két iszlám szélsőséges lefejezte Lee Rigby brit katonát Londonban

 



Mostanáig negyvenhatezer font (19 millió forint) gyűlt össze adományokból egy jószívű prestoni hajléktalan megsegítésére, aki utolsó fontjait ajánlotta fel egy bankkártyáját elveszítő egyetemista diáklánynak.