A kormány részéről egyre erőteljesebben nyilatkozik meg az a szándék, amely a frankhamisítási botrány politikai konzekvenciái elől való teljes elzárkózást célozza. Amíg a kormány a botrány kipattanásának első napjaiban a közreadott félhivatalos kommünikékben maga is megállapította, hogy a frankhamisítók „hazafias indokra" hivatkoznak és bizonyos politikai törekvések szolgálatában állottak, most már a frankhamisítás botrányát egyszerű bűnügynek szeretné föltüntetni, amelynek politikai vonatkozásai nincsenek.
Ez a magyarázata annak, hogy a fajvédők a kormány magatartásán fölháborodva, ma már olyan kijelentésekkel állnak a közvélemény elé, amelyekben közösséget vállalnak a frankhamisítók „hazafias indokaival" és annak a sajtónak az elnémítását követelik, amely — fajvédői meghatározás szerint — a frankhamisító banda leleplezésében „bűnös".
Az egységes párt körében is kétségtelen jelei mutatkoznak annak, hogy a kormány a frankhamisítási botrány politikai konzekvenciái elől tervszerűen elzárkózik.
A kormánypárt liberális csoportjához tartozó képviselők legutóbb még reménykedtek abban, hogy a botrány leleplezése nyomán az egységes pártban megindíthatják az úgynevezett tisztítómunkát és megszüntethetik azokat a titkos és nyílt kapcsolatokat, amelyek révén a fajvédők döntő befolyást gyakorolnak a kormányra. Az egységes pártnak ez a kis csoportja már-már nyíltan hangoztatta, hogy elérkezettnek látja az időt a mellékkormánnyal való leszámolásra.
Bevallották, hogy ezt a leszámolást eddigelé kalandorpolitikusoknak messze kiterjedő befolyása lehetetlenné tette, de a frankhamisítási botrányt alkalmul akarják fölhasználni az egységes pártban is érvényesülő fajvédő terror megszüntetésére.
Bethlen miniszterelnöknek a fajvédők iránt érzett változatlan politikai szimpátiáit juttatta kifejezésre azzal is, hogy a mostani nagy elfoglaltsága ellenére alkalmat talált arra, hogy a politikai helyzetet megvitassa a faj-védők megbízottjával. Zsilinszky Endre fajvédő képviselő pénteken délelőtt megjelent Bethlen miniszterelnöknél és hosszasabban tanácskozott vele. A fajvédők lapja szerint Zsilinszky tudtára adta a miniszterelnöknek az Eckhardt-féle társaság ama kívánságát, hogy a kormány lépjen föl erélyesen a frankhamisítók politikai összeköttetéseit firtató sajtóval szemben.
Zsilinszky a miniszterelnökkel folytatott tanácskozásáról szóló nyilatkozatában fejtegeti, hogy a fajvédők hazaárulást látnak abban, hogy a hazafias indokokra hivatkozó frankhamisítók ügyét a sajtó egy része széles mederben és — szerinte — bizonyos tendenciával tárgyalja. Ezt a fajvédők „nem hajlandók eltűrni" és ő a miniszterelnöknél megtorlást követelt a sajtónak a fajvédőkkel szemben fölsorakoztatott vádjai miatt.
Népszava 1926. január 9.