áldozatok;tűzszünet;ukrán válság;

Civilek gyűjtenek a Donyeckben, már a ruha is hiánycikk FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/ALVARO YBARRA ZAVALA

- Tűzszüneti áldozatok

Ukrajnában a napokban ünnepelték a karácsonyt, de a fegyverek az ünnep alatt sem hallgattak el. A védelmi miniszter cáfolta a hírt, miszerint 200 ezer személy mozgósítását tervezik. Az ország gazdasági helyzete egyre tragikusabb, az Európai Unió szolidaritása jeléül újabb támogatást nyújt a csőd szélén álló országnak. Az Amnesty International figyelmeztetett, humanitárius katasztrófa szélére sodródott a keleti régió.

Négy ukrán katona és két civil is meghalt, nyolc pedig megsebesült a harcokban az elmúlt 24 órában Kelet-Ukrajnában – jelentették be tegnap a kijevi hatóságok. A donyecki önkormányzat tájékoztatása szerint a városban két civil halt meg, hét megsebesült a város északnyugati részén lévő negyedek elleni tüzérségi támadásban és komoly károk keletkeztek lakóépületekben és infrastrukturális létesítményekben egyaránt.

Ukrajnában hivatalosan tűzszünet van szeptember 5-e óta, a konfliktusban álló felek ekkor írták alá a megállapodást Minszkben, a fehérorosz fővárosban. A tűzszünet a gyakorlatban sohasem valósult meg, minden nemzetközi szervezet többszörösen jelezte, hogy mindkét fél sorozatosan megsérti azt. Most újabb magas szintű tárgyalásokat készítenek elő, január 15-re, ezúttal Asztanában, ahol tervek szerint Petro Porosenko ukrán és Vlagyimir Putyin orosz elnök egyaránt rész vesz, Angela Merkel német kancellár társaságban. Ettől a találkozótól remélik a tényleges fegyvernyugvást nemzetközi szinten.

Milliárdos hitelprogramok
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, folytatja Ukrajna pénzügyi támogatását és 1,8 milliárd euró összeget folyósít Kijev számára – közölte Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke. Juncker hangsúlyozta, hogy az EU ezzel is demonstrálja Ukrajna iránti szolidaritását. Közben megérkezett Kijevbe és megkezdte a munkát a Nemzetközi Valutaalap (IMF) küldöttsége i. A Nikolaj Georgiev vezette szakértői csapat január végéig tárgyal az illetékes ukrán hatóságokkal, hogy áttekintsék a gazdasági helyzetet és a kormány által vállalt kötelezettségek teljesítését. Az IMF tavaly áprilisban 17 milliárd dolláros, két évre szóló hitelprogramot hagyott jóvá Ukrajna számára. Ez része annak a 27 milliárd dolláros segélycsomagnak, amelyet nyugati államok nyújtanak az országnak. Az IMF a segély megítélésekor azonnal át is utalt Kijevnek 3,2 milliárd dollárt. A második, 1,39 milliárd dolláros részletet szeptember elején kapta meg Ukrajna.

A helyszínen szemben álló felek közötti összecsapások viszont folytatódnak, sőt az elmúlt napokban, a pravoszláv karácsony idején, január 7-9-én is több tűzpárbajra került sor. Csütörtökről-péntekre virradó éjszaka során végig ágyúlövések hallatszottak Donyeckben és környékén. Az AFP hírügynökség beszámolója szerint csütörtök este rakéták csapódtak be a szakadárok fellegvárában, Donyeckben, amit értékelésük szerint azt jelenti, hogy ezúttal valószínűleg az ukrán kormányerők sértették meg a tűzszünetet. Andrij Liszenko, az ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács (RNBO) szóvivője sajtóértekezletén arról számolt be, hogy a kormányerők állásait egyetlen nap alatt ötven alkalommal érték támadások kézi fegyverekből, akna- és rakétavetőkből.

Az Amnesty International tegnap figyelmeztető közleményt adott ki, miszerint a kelet-ukrajnai helyzet annyira megromlott, hogy humanitárius katasztrófa fenyegeti az ott élőket. Sztepan Poltorak védelmi miniszter ugyancsak tegnap cáfolta azt az korábbi információt, miszerint 2015 folyamán 200 ezer személyt mozgósítani. Elmondása szerint a mozgósítás január 20-án kezdődik és csupán 50 ezer férfit érint. Ám amennyiben romlik a helyzet, a tárca további besorolásokat rendel el, szögezte le.

Az ország és a lakosság helyzete egyaránt súlyos, Európában az ukránok bére a legalacsonyabb. 2014-ben az ukrajnai átlagkereset 178 euró volt.

Néha feltűnik a neve a hírek dzsungelében, aztán mintha eltűnne a közvélemény elől. Hol visszafogott, hol pedig merész politikai szándékairól nyilatkozik. Mit is akar valójában Oroszország egykor leggazdagabb embere, Mihail Hodorkovszkij, akit rács mögé zárt a Kreml, mert a nagypolitika közelébe merészkedett és szembement az orosz vezetés politikai és gazdasági elképzeléseivel?