hulladék;Fidesz;haverok;Széchenyi Bank;

2015-01-10 06:28:00

Széchenyi Bank: Pénz a fideszes „haveroknak”?

Négy magánszemélynek nyújt rendkívüli segítséget a költségvetés a Széchenyi Bank csődjének egyik következményeként. A bank 51 százalékban Töröcskei István, az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) vezérigazgatója, és 49 százalékban pedig az állam tulajdona. A kárenyhítés azokra vonatkozik, akiknek a banknál elhelyezett pénze meghaladta az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) által garantált összeget (100 ezer eurót) - erről adott hír a Napi.hu. Őket az elhelyezett betétjük 49 százalékáig kártalanítják, így a 30,7 millió forintos kárenyhítés helyett akár több száz millió forinthoz juthatnak a napokban.

Ennek kapcsán Pápa Levente, az Együtt gazdaságpolitikusa felszólította a kormányt: mondják meg, mely fideszes haver-oligarchákat készül a kormány közpénzből kimenteni a Széchenyi Bank csődjéből? Az ellenzéki párt elnökségi tagja azt kérdezi: nem volt-e már elég az a sok tízmilliárd forint, amit az adófizetők pénzéből eddig is elköltöttek bankvásárlásokra és bankcsődökre?

A politikus közleményében felidézi, hogy két nappal a bank tevékenységének felfüggesztése előtt a Magyar Nemzeti Bank felemelte a kifizethető betétetek napi limitjét 5 millióról 30 millió forintra. Közismert, hogy az Országos Betétbiztosítási Alap 30 millió forintig biztosítja minden lakossági betétes pénzét, így a határ felemelésével azok járhattak jól, akiknek 30 millió forintnál nagyobb betétjük volt a bankban. Az Együtt követeli, hogy hozzák nyilvánosságra, ki a négy kedvezményezett magánszemély.

Egyébként - mint ismeretes - Töröcskei István, akinek más, az érdekeltségi körében tartozó pénzintézetek - a Széchenyi István Hitelszövetkezet és a Körmend és Vidéke Takarékszövetkezet - is csődbe jutottak, kérte, hogy mentsék fel az ÁKK vezérigazgatói pozíciójából. Mint a Napi Gazdaság emlékeztet rá, Orbán Gábor nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár december 8-án bejelentette: "a következő napokban dönt" a szaktárca a lemondásról. Azóta több, mint egy hónap eltelt és még mindig nem történt semmi, vagy ahogy a minisztérium fogalmazott: nem tudnak újabb fejleményről beszámolni.