UNICEF;gyerekek;háborúk;járványok;

2015-01-10 06:44:00

A legkisebbeket sem kíméli a pusztítás

Az elmúlt esztendő sok millió gyermek számára a szörnyűségek, a rettegés és a kétségbeesés jegyében telt. Az egyre súlyosbodó konfliktusok során a gyerekeknek világszerte szélsőséges erőszakot és annak következményeit kellett elszenvedniük, miközben háborúzó csoportok erőszakkal besorozták és szándékosan célozták meg őket - írja a tavalyi évet értékelő nyilatkozatában az UNICEF. A háborúk mellett a gyerekeknek súlyos betegségekkel járványokkal is szembe kellett nézniük.

A gyermekvédelmi szervezet szerint a világ figyelmét ma már jórészt elkerülik az ilyen válsághelyzetek, vagy gyorsan feledésbe merülnek, pedig az olyan országokban, mint Afganisztán, a Kongói Demokratikus Köztársaság, Nigéria, Pakisztán, Szomália, Szudán és Jemen, az elhúzódó krízishelyzetek továbbra is egyre több fiatal életét és jövőjét ragadják el.

"Gyermekeket gyilkoltak meg, miközben az iskolában tanultak vagy az ágyukban aludtak; árvává váltak, elrabolták, megkínozták, besorozták, megerőszakolták őket, vagy akár eladták őket rabszolgának" - mondta Anthony Lake, az UNICEF ügyvezető igazgatója, aki szerint a közelmúltban soha ennyi gyermek nem esett áldozatul ilyen leírhatatlan brutalitásnak. A Közép-afrikai Köztársaságban, Irakban, Dél-Szudánban, Palesztinában, Szíriában és Ukrajnában mintegy 15 millió gyermek került erőszakos konfliktusokba, becslések szerint a fegyveres konfliktusok által érintett országokban és területeken pedig 230 millió gyermek élhet világszerte. Mindemellett a tavalyi év folyamán több száz gyermeket raboltak el iskolájukból vagy iskolába menet, több tízezer gyermeket soroztak be, illetve használtak fel valamilyen módon a fegyveres erők és csoportok.

Az UNICEF szerint egyre gyakoribbá váltak az oktatási és egészségügyi létesítmények ellen intézett támadások, valamint az iskolák katonai célú felhasználása is. Az ENSZ (Egyesült Nemzetek Szervezete) legalább 35 iskola ellen intézett támadást erősített meg Szíriában 2014 első kilenc hónapjában, amelyekben 105 gyermek vesztette életét, és közel 300 megsérült. Irakban becslések szerint 2,7 millió gyermeket érint a konfliktus, és az év során legalább 700 gyermeket csonkítottak, illetve gyilkoltak meg, vagy akár végeztek ki. A gyermekek mindkét országban áldozatai, tanúi vagy akár elkövetői is voltak az egyre kegyetlenebb és szélsőségesen erőszakos cselekményeknek.

De nem csupán a fegyveres konfliktusok okoznak tömeges pusztítást: Dél-Szudánban a becslések szerint 235 ezer öt év alatti gyermek szenved súlyos, akut alultápláltságban. Mindemellett számos új veszély is fenyegette a gyerekek egészségét és jólétét, amelyek közül kiemelkedik az ebola-járvány kitörése Guineában, Libériában és Sierra Leonéban. A járvány során több ezer gyermek vált árvává, és mintegy 5 millió gyermek maradt ki az iskolából. Ugyanakkor - mutat rá az UNICEF - a konfliktusok és krízisek által érintett gyermekek milliói számára a remény is felcsillant.

Miközben az érintett területekre korlátozott a bejutás, nagy a bizonytalanság, és a finanszírozás is nehézségekbe ütközik, a humanitárius szervezetek, így az UNICEF is együttműködnek, hogy életmentő segítséget és más, alapvető szolgáltatásokat, például oktatást és érzelmi támogatást nyújtsanak, ezzel segítve a gyermekek növekedését a világ legveszélyesebb helyein - olvasható a szervezet év végi közleményében. A tájékoztatás szerint a segélyszervezetek közel 68 millió szájon át adható, gyermekbénulás elleni vakcinát szállítottak le közel-keleti országokba, hogy megakadályozzák a gyermekbénulás járványszerű kitörését Irak és Szíria területén. Az ebola által sújtott országokban pedig továbbra is folytatódik a vírus leküzdésére irányuló munka a közösségi ellátó központok és az ebola kezelési egységek támogatásával; a továbbfertőzés kockázatának csökkentése érdekében az egészségügyi dolgozók képzésével és támogatásával; valamint a járvány miatt árván maradt gyermekek támogatásával.

"Az erőszak és a trauma nem csupán az egyes gyermekeknek okoz sérüléseket; a társadalmak erejét is aláaknázza" - vélekedik Anthony Lake, hangsúlyozva: "a világ többet tehet és többet is kell, hogy tegyen annak érdekében, hogy 2015 sokkal jobb év legyen minden gyermek számára. Ugyanis minden gyermek, aki erőben, biztonságban, egészségben és megfelelő oktatással nő fel, hozzájárulhat majd saját jövőjéhez, családja, közössége, nemzete jövőjéhez, és igenis hozzájárulhat mindannyiunk közös jövőjéhez is."