gazdag;hálapénz;Kovács Gábor;Telki magánkórház;

2015-01-13 06:11:00

A hálapénz hazavágta a magánkórházat

Új tulajdonoshoz került a Telki Kórház Kft. Budakeszi úti rendelőintézete és új néven, már mint Róbert Rendelőintézet fogadja majd a betegeket. Az eladó, Kovács Gábor, bankár (üzletember, műgyűjtő,, a KOGART alapítója) egykori tulajdonosként elmondta: 1998-ban nyitotta meg a Telki Magánkórházat, de a hálapénz 2012-es legalizálása után már nem tudta felvenni a versenyt az állami egészségüggyel, emiatt adja el a még működő rendelőintézetet is.

A rendelőintézet új tulajdonosa a Lantos Csaba üzletember érdekeltségébe tartozó Róbert Károly Magánkórház lett. Lantos Csaba nem ismeretlen a befektetői világban: az FHB felügyelőbizottságának elnöke, mindemellett KELER Zrt. és a Mol Energiakereskedő Zrt. igazgatósági elnöke, a Richter Nyrt. igazgatósági tagja. A Róbert Károly Magánkórház tulajdonosi köre részben Növekedési Hitelprogramból finanszírozta az 1200 nm-es Budakeszi úti járóbeteg szakrendelőt működtető Telki Kórház Kft megvásárlását. Lantos Csaba az utóbbi években folyamatosan bővíti egészségügyi portfólióját. Meggyőződése, hogy a régi kudarc ellenére is van jövője a magánkórházaknak.

Az üzletember érdekeltségei közé tartozik a Lehel úti 55 ágyas Róbert Károly Magánkórház, a most megvásárolt Róbert Rendelőintézet, valamint a Főnix Medical Center Sasadi úti járóbeteg rendelő és a Nógrádgárdonyban évek óta működő Főnix Kastélyszanatórium prevenciós, rehabilitációs intézmény. Ezekben az intézményekben eddig egy nagyvárosnyi beteget – mintegy 100 000 embert – láttak el. A tulajdonosváltás után az egyesített cégek (Telki Kórház Kft.; Róbert Károly Magánkórház) több, mint 100 egészségügyi dolgozót foglalkoztatnak – szülésznőket, nővéreket, asszisztenseket, műtősöket – emellett mintegy 160 közreműködő orvossal dolgoznak. A két intézmény árbevétele 2014-ben megközelítette a 1,5 milliárd forintot.

Lantos Csaba szerint, a magánkórház fogalmát rossz kontextusban szokták értelmezni, ugyanis nem a profitszerzésre, hanem az állam megtakarításaira kellene helyezni a hangsúlyt. Ugyanis a magánellátást igénybe vevő és azért fizető betegek a járulékfizetés ellenére nem az állami egészségügyet terhelik bajaikkal. A kórház sajtótájékoztatóján számos ígéret hangzott el, többek között a születéstől a halálig tartó gondozás, amit a gyermekgyógyászati rendelés bevezetésével igyekeznek teljessé tenni.

Lantos Csaba beszélt arról is, hogy arra törekednek, hogy az aktív korosztályokban lévőknek minél teljesebb szolgáltatást nyújtsanak. Felmérések, kutatások alapján kimutatható, hogy az elmúlt években dinamikusan, évi húsz százalékkal is emelkedett a magánszolgáltatásokat igénybe vevők köre. A leginkább fizetőképes aktív korosztályban, a 25-55 évesek körében minden második ember magánorvoshoz is fordul a betegség tüneteivel Magyarországon. Az intézmény financiális okokból nem képes igazán komoly beavatkozások végrehajtására - mint például egy agyműtét – így azokat a betegeket, akiknek ilyesmire lenne szükségük, az állami kórházakba fogják irányítani.