Francois Hollande francia elnök fejet hajtott a három rendőr koporsója előtt. Ketten a Charlie Hebdo szatírikus lap szerkesztőségénél múlt szerdán veszítették életüket, harmadik társukat, egy rendőrnőt másnap az utcán fejbe lőtték. A francia rendőrség központjában tartott búcsúztatáson Hollande elnök elvonult a rendőrök díszsorfala előtt, s kifejezte részvétét a hozzátartozóknak. Mindhárom áldozat – Franck Brinsolaro, Ahmed Merabet és Clarissa Jean-Philippe – posztumusz megkapta a legmagasabb francia állami kitüntetést, a Becsületrendet.
A Budapesti Francia Intézet ma 18 órakor filmvetítéssel egybekötött vitaesttel tiszteleg a Charlie Hebdo áldozatai és mindazok előtt, aki életük árán védik a szólásszabadságot a világ minden táján.
Bemutatják Daniel Leconte dokumentumfilmjét, amely a Charlie Hebdo magazin tulajdonosának perét mutatja be. 2007-ben Philippe Valt azért perelték, amiért közzétette a tizenkét dán karikatúrát.
A film után három karikaturista, Pápai Gábor, Marabu és Merényi Dániel, a szólásszabadság és a karikatura kapcsolatáról beszélget.
„Clarissa, Franck és Ahmed azért haltak meg, hogy mi szabadon élhessünk” – mondta Hollande. Társaik vállukon vitték a három rendőr francia zászlóval letakart koporsóját. A francia nemzetgyűlésben is megemlékezést tartottak, felolvasták a múlt heti támadássorozatban elhunyt 17 áldozat nevét.
Jeruzsálemben sokezres tömeg kísérte utolsó útjára a kóser üzlet elleni pénteki párizsi terrormerénylet négy zsidó áldozatát.
Yohan Cohen, Yoav Hattab, Francois-Michel Saada és Phillipe Braham temetésén Reuven Rivlin izraeli elnök hangsúlyozta: „Nem így akartuk, hogy Izraelbe érkezzetek, nem így akartuk
lánti, hogy hazatérjetek, életben akartunk látni benneteket” – mondta az izraeli államfő. „Nem csak a zsidó nép, hanem az egész emberiség ellenségei ölték meg őket” – mondta Benjamin Netanjahu kormányfő, aki vasárnap részt vett a terror ellen tiltakozó párizsi menetben. Beszélt Jichak Herczog, a Munkapárt elnöke, s Ségolene Royal francia környezetvédelmi miniszter, aki Franciaország részvétét tolmácsolta.
Ma kerül utcára a súlyos veszteségeket szenvedett Charlie Hebdo új száma. A szerkesztők hűek akartak maradni megölt társaik szelleméhez. A magazin címlapján egy Mohamed-karikatúrával jelenik meg A szerkesztők elmondták, tudatában vannak annak, hogy nagy kockázatot vállaltak címlapjukkal, de ennek jelképes fontosságot tulajdonítanak. A lap vezetése úgy döntött, végül hárommillió példányban jelentetik meg a lapot, olyan hatalmas az érdeklődés.
Az első millió példány eladásából származó bevétellel az áldozatok családjait akarják segíteni. A francia szatírikus lap angol, spanyol, olasz, arab és török nyelvű változatban is megjelenik. A lap öt karikaturistáját gyilkolták meg január 7-én.
Bulgáriában még január 1-én őrizetbe vettek egy francia férfit, aki Törökországba akart átjutni. A Haitiból származó, 29 éves francia állampolgár, Fritz-Joly Joachin kapcsolatban állt a párizsi Charlie Hebdo elleni terrortámadás egyik elkövetőjével, Chérif Kouachival – közölte a szófiai főügyész, Darina Szlavova. Számtalan alkalommal beszéltek egymással, utoljára egy héttel azelőtt, hogy a két fivér, Chérif és Szaid Kouachi 12 embert lemészárolt a francia szatírikus lap szerkesztőségében. Felesége szerint Joachin 15 éve tért át iszlám hitre, s két évvel ezelőtt radikalizálódott.
Azt tervezte, hogy gyerekeit Szíriába küldi, hogy dzsihadista szellemben nevelkedjenek. A férfi a hatóságoknak azt állította, hogy fiával és barátnőjével vakációzni indult Isztambulba, s tagadta, hogy szélsőséges nézeteket vallana. Franciaország európai elfogatóparancsot adott ki Joachin ellen.
A francia hatóságok tovább kutatnak a kóser élelmiszerboltba betört túszejtő, Amedy Coulibaly élettársa után. A 26 éves Hayat Boumeddiene feltételezések szerint Törökországból átjutott Szíriába. A nő fontos információkkal szolgálhatna a terrortámadások előkészítéséről. A francia rendőrség információi szerint hat terrorista tartozhatott ahhoz a párizsi sejthez, amely a merényletsorozatot végrehajtotta.