forint;árfolyam;frank;pánik;Svájci Nemzeti Bank;

2015-01-16 07:06:00

Pánikban

Mindmáig rettegve csodálom a görög mitológiából ismert Pán istenséget, aki - legalábbis a krónikások elmondása szerint - képes volt rémületet kelteni azok szívében, akiket az általa pártfogoltak ellenségeinek tekintett. Az istenség páratlan képességének híre nyomán az olyan jelenségekre, amikor a kétségbeesett rémület felülírja a józan észt a pánik kifejezést kezdték használni. Évezredek múltán minden európai gyökerű nyelv átvette napjainkban is.

A Svájci Nemzeti Bank merészet lépett. A frank eddig korlátok közé szorított árfolyamát szélnek eresztette. Az eredmény nem lehetett más: pánik a tőzsdéken, a devizapiacokon, és természetesen a spekulánsok háza táján is. A hisztéria a nap folyamán szép lassan csendesült, ez azonban mit sem változtatott azon, hogy Európa egyik legsérülékenyebb devizáinak egyike - a forint - gyengesége minden korábbit felülírt.

A pszichológusok és a szociológusok tanúsíthatják, a pánikra egyetlen gyógyírt ismerünk: minden áron úrrá kell lenni rajta. Az unortodoxia kárpát-medencei honában szinte pillanatok alatt felismerték: vészhelyzetben úgy lehet orvosolni a pánik okozta sokkot, ha az emberekkel elhitetjük, hogy biztonságban vannak. A nemzetgazdasági tárca olvasatában a svájci bank lépése "megerősítette a kormány devizaadósságokat csökkentő törekvéseit", melyek szerintük az elmúlt években jelentősen mérsékelték az ország sebezhetőségét, mind közösségi, mind magánszinten. "Az adósság -, ezen belül a devizaadósság csökkentését a jövőben is folytatni fogjuk" - ígéri a tárca közleménye.

Rossz is volna belegondolni, ha a NER gondoskodásának köszönhetően az ország sebezhetőségét nem csökkentették volna, akkor a rekordmélységekbe zuhant nemzeti valutánk most már talán nem is létezne. A kormányzat azonban épít a lakosság pénzügyi ismereteinek hiányosságaira is, amikor azt állítják, hogy az állam deviza tartozásait az Államadósság Kezelő Központ euróban tartja nyilván, ezért a svájci frank erősödése nem befolyásolja számottevően az adósságszintet.

Ez csak részben igaz. Az adósságunkat forintról váltjuk euróra, az euró a frank miatt is drágult. Szóval a svájci frank nem játszik?