sztrájk;szakszervezet;Lengyelország;bányászat;szolidaritás;bányareform;

- Országos készültséget hirdetett a Szolidaritás

Országos készültséget hirdetett a legnagyobb lengyel szakszervezet, a Szolidaritás péntek délután amiatt, hogy a lengyel parlament alsóháza, a szejm péntekre virradó éjjel megszavazta a kormány bányareform tervének végrehajtását lehetővé tevő törvénymódosítást.

A törvénymódosítás mellett a parlamenti többséget élvező kormánykoalíció tagjai szavaztak.
A sztrájkkészültséget Piotr Duda, a Szolidaritás elnöke hirdette meg. Az országos sztrájkbizottság katowicei tárgyalása után Duda elmondta, készen van a sztrájkoló bányászokat támogató tiltakozások forgatókönyve, ennek részleteit bizalmasan kezelik. Jelezte: a készültség országos jellegű, az összes ágazatra kiterjed. „Az, ami az éjjel történt, botrány. A felelősség a kormányfőt, a kormányt terheli” - fogalmazott a Szolidaritás elnöke.

A bányareform tervet múlt szerdán mutatta be Ewa Kopacz kormányfő. Ennek értelmében átszervezik a legnagyobb lengyel bányacéget, a Széntársaság Kft.-t (KW). A KW 14 bányájából négyet bezárnak, az ott dolgozó bányászok közül 6 ezret más üzemekbe helyeznek át, 5 ezret pedig elbocsátanak. A reform során a KW-t szervezetileg az energiaiparba integrálják.
A KW bányáiban a múlt csütörtökön már hatalmas sztrájkot indítottak, a tárnák mélyén rotációs rendszerben mintegy 2 ezer ember tiltakozik, 5 bányász pedig hétfő óta éhségsztrájkot tart. Egyre több helyen utcai menetek, blokádok formájában is tiltakoznak. Szerda este a sziléziai Bytom lakosai többezres menetben vonultak.

Kopacz a hét elején Katowicében eredménytelen megbeszélést folytatott a bányászok képviselőivel, ennek befejezése után a kormány és a bányász-szakszervezetek egyaránt nyitottságukat fejezték ki a további tárgyalásokra. A kormánydelegáció csütörtökön folytatta a tárgyalást, ezt követően a felek enyhe optimizmusról számoltak be.

A kormány álláspontja szerint nem bányák bezárásáról, hanem "átszervezéséről" van szó, amely nélkül egy hónapon belül csődbe jut a havi 200 millió zloty (14,8 milliárd forint) veszteséget hozó KW, és elvész az átszervezésnek alávetendő bányákból elbocsátott bányászok végkielégítése is. A bányászok viszont olyan megoldásokat sürgetnek, amelyek az átszervezendő bányák további működését garantálnák.

A gyors ütemben elfogadott bányatörvényt még a felsőháznak, a szenátusnak kell jóváhagynia, ez hétfőn várható. A bányászok és az ellenzék azt követelik, a törvény végrehajtását Bronislaw Komorowski elnök akadályozza meg vétójával. Komorowski hétfőn úgy nyilatkozott, közvetítő szerepet szeretne betölteni a konfliktusban, de ennek ő nem részese.
Jövő kedden Katowicében a Szolidaritás más szakszervezetekkel is egyeztet, amelyek képviselői előzetesen támogatásukat fejezték ki a készülő tiltakozások iránt.

Németországban a lakosság többsége szerint a muzulmán vallás nem fenyegeti a demokratikus berendezkedést, a félelem az iszlamista terrortól viszont erősödött a párizsi vérengzés óta - mutatta ki a ZDF országos közszolgálati televízió pénteken ismertetett felmérése.