terrorizmus;tüntetések;Mohamed-karikatúrák;Charlie Hebdo;

2015-01-17 21:00:00

Tiltakozások világszerte a Mohamed-karikatúrák ellen

Hétvégén is a szokottnál jóval nagyobb volt a rendőri jelenlét Belgium utcáin. A terrorszervezet elleni csütörtöki akció után a különleges erők, illetve a hadsereg mintegy 300 tagjával egészítették a Brüsszel és Antwerpen utcáin posztoló rendőröket. Fő feladatuk a kényesnek tartott objektumok védelme. Különösen utóbbi városban volt jelentős a rendőri jelenlét, mivel Antwerpenben jelentősebb zsidó kisebbség él, ezért „az Észak Jeruzsálemeként” is emlegetik. A zsidó negyed a pályaudvar közelében található.

Verviersben, az ország keleti részén, a rendőrség tűzpárbaj során két feltételezett terroristát ölt meg, 13 személyt vettek őrizetbe, Franciaországban kettőt. Öt személy jelent meg eddig a vizsgálóbíró előtt, aki hármójuk előzetes letartóztatását rendelte el. A rendőrség szerint a terroristák rendőröket akartak megölni, többen közülük a szíriai hadszíntérről tértek vissza.

Belga médiumok közlése szerint akciójukat egy szintén Szíriában is megfordult 27 éves iszlamista, Abdelhamid Abaaoud irányította Törökországból vagy Görögországból. A férfi marokkói gyökerekkel rendelkezik, Molenbeekben Brüsszel egyik negyedében nőtt fel. Nemrégiben a dzsihadista Iszlám Állam (IS) soraiban harcolt a hitetlenek ellen. A szélsőségesek több videóján is feltűnt. A VTM belga televízió szerint a terrorsejt ellen karácsonykor kezdték meg a nyomozást, miután gyanús jelzéseket kaptak a hatóságok a Liege közelében található Lantin nevű börtönből. Hírek szerint Abaaoud a letartóztatott iszlamistákkal is kommunikált. A brüsszeli La Dernere Heure szerint a nyomozásban a belga rendőröket az amerikai FBI is segíti.

Hétvégén is több muzulmán országban tiltakoztak a Charlie Hebdo francia szatirikus lap szerdán megjelent, ötmillió példányban nyomott kiadása ellen, amely az első lapszám volt az előző szerdai terrortámadás után, amikor egy iszlamista testvérpár 12 ember, a lap munkatársait és rendőröket mészároltak le. Az új lapszám is több Mohamed prófétát ábrázoló karikatúrát tartalmazott, amelyeket egyes iszlamisták sértőnek véltek vallásukra nézve.

A rendőrség vasárnap Nigerben könnygázt vetett be a tüntetők ellen. legalább 1000 fiatal gyűlt össze a főváros, Niamey nagymecsete előtt, autógumikat égettek, s Allahot éltették. Pénteken négy személy meghalt és további 45 megsérült a Niger második legnagyobb városában, Zinderben kitört tüntetések során. A megmozdulás résztvevői három templomot támadtak meg, s felgyújtották a francia kulturális központot.

Tüntetések voltak Pakisztán fővárosában, Karacsiban is, ahol három személy sérült meg a megmozdulások során, s a tiltakozók a francia konzulátus előtt csaptak össze a rendőrökkel. Pesavarban és Multanban a tüntetők francia zászlókat égettek. Megmozdulások voltak Iszlámábádban és Lahoréban is. Jordánia fővárosában, Ammanban 2500-an tüntettek az Al-Husszeini mecset előtt. Azt skandálták, hogy Mohamed próféta inzultálása „globális terrorizmus”. Összecsapásokat jelentettek Algéria fővárosából, Algériából is, ahol mintegy 3000-en azt hirdették, „Mindnyájan Mohamedek vagyunk”. Több ezren vonultak az utcákra Mauritánia fővárosában, Nouakchottban, ahol a tüntetők azt közölték, „megvédik” Mohamed prófétát. Néhányan közülk francia zászlókat égettek, amikor az ország konzulátusa közelébe értek. Mohamed Puld Abdel Aziz mauritániai elnök is elítélte a rajzokat azt közölve, hogy azok „a vallásunk elleni támadást jelentik”. Határozottan elítélte a rajzokat Asraf Gáni afgán elnök. Közleményében sértőnek és felelőtlennek mondta a karikatúrák közlését. Washington elítélte az erőszakot kiemelve, hogy a sajtónak joga van bármilyen információt közölni.

Több száz palesztin tüntetett békésen Jeruzsálemben. Azt hangoztatták, hogy az iszlám a béke vallása. Katarban támadásként értékelték a rajzokat. Néhány tucatnyian tüntettek Libanon fővárosában, Tripoliban. A Teheránba meghirdetett megmozdulást azonban lefújták. Bahrein külügyminisztériuma hangoztatta, hogy az efféle rajzokkal a terrorizmust szítják. Katar és Bahrein is képviseltette magát az előző vasárnap Párizsban megtartott béke menetén. 20 ezren tüntettek az Oroszországhoz tartozó Ingusföldön Mohamed próféta „megszentségtelenítése” ellen.

Francois Hollande francia elnök a tüntetésekkel kapcsolatban kifejtette, hazájában régi hagyományai vannak a véleménynyilvánítás szabadságának. A francia elnök megítélése jelentősen emelkedett hazájában. A Sud Ouest Dimanche című lap azt közölte, hogy a megkérdezettek 46 százaléka úgy véli, az államfő képes megvédeni a franciák érdekeit. 39 százalék őszintének mondta, ami 18 százalékos javulás. 49 százalék mondta rokonszenvesnek, ez 15 százalékos emelkedésnek felel meg. Ugyanakkor csak 22 százalék tartja alkalmasnak az elnökségre.

Közben az észak-franciaországi Reimsben eltemették a Charlie Hebdo szerkesztősége elleni merénylet egyik terroristáját, Said Kouaichit. A város polgármestere attól tart, hogy sírja iszlám fundamentalisták zarándokhelyévé válik. Said testvérét, Chérifet özvegye kérésére a Párizs közeli Gennevilliersben temetik el.