II. János Pál;Fülöp-szigetek;Manila;Ferenc pápa;Haiyan tájfun;Santo Tomas Egyetem;

2015-01-19 06:34:00

Több millióan a pápa miséjén

Ferenc befejezte ázsiai látogatását. Bár vasárnapi manilai szentmiséjén nem döntött rekordot, hiszen a szervezők arra számítottak, hogy hatmillióan is kíváncsiak lehetnek rá Fülöp-szigetek fővárosában, ami nagyobb tömeget jelentett volna, mint II. János Pál 20 évvel ezelőtti látogatásakor, a mostoha időjárás ellenére így is 3 millióan voltak jelen a szabad ég alatt tartott misén.

Már a mise előtt milliók gyűltek össze a Fülöp-szigetek fővárosa, Manila utcáin. A katolikus egyházfő előzőleg utcagyerekekkel találkozott, majd pápamobiljával a tömeg közé ment. Bár a szervezők eredetileg több látogatóval számoltak, a légifelvételek is mutatták, amint több kilométerrel a Rizal parkban felállított oltártól is hatalmas tömeg lepte el az utcákat.

A pápa beszédében a modern élet felületességeiről ejtett szót. „Az ördög a hazugságok atyja” – emelte ki. Prédikációjában felhívta a figyelmet az utcagyerekekre, mint mondta, egy társadalom nem engedheti meg, hogy a gyermekek az utcán, a szabad ég alatt nőjenek fel. Elítélte a család elleni támadásokat.

A szentmise előtt a Santo Tomas Egyetemhez látogatott, ahol 15000-en hallgatták. Kiemelte a nők szerepét az egyházban, szerinte nagyobb szükség lenne rájuk. „Gyakran túl machók vagyunk, s nem adunk elég terepet a nőknek” – fejtette ki. A pápának nem nyerte el a tetszését, hogy az egyetemen csak egy lányt kértek fel beszédre, „ez túl kevés” – emelte ki az egyházfő.

A kislány, Glyzelle Palomar láthatóan megrendítette a pápát. Elmondta ugyanis, ő is az utcán nőtt fel, szembesülnie kellett, milyen nagy gondot jelent a kábítószerfogyasztás és a prostitúció.„Miért engedi ezt Isten?” – tette fel a kérdést könnyezve a pápa felé fordulva. Az egyházfő később azt közölte, csak az tud beszélni a fontos dolgokról, aki sírni is lépes.

Ferenc pápa látogatását végig rendkívül mostoha időjárás kísérte. Le is kellett rövidíteni szombati programját a heves szél és esőzések miatt: a Mekkhala vihar megközelítette az ország partjait, különgépe ezért négy órával korábban indult vissza a fővárosba, Manilába. Az egyházfő azonban az állandó esőzések ellenére ragaszkodott ahhoz, hogy találkozzék a Haiyan tájfun túlélőivel: harminc személlyel beszélgetett. A repülőtéren misét mondott, s sárga esőköpenyben lépett a hívek elé. Pápamobiljával a hívek közé is bement. A regionális székhely, Tacloban polgármestere a jelenlévők számát egymillióra becsülte.

A Haiyan tájfun 2013 novemberében pusztított a térségben. Legalább 6300-en vesztették életüket, Tacloban egy része a földdel vált egyenlővé. Csak a városban 2474-en haltak meg. „Amikor a televízióban a pusztítás képsorait láttam, egyértelművé vált számomra, el kell jutnom oda. Talán úgy érzitek, nem segítettek nektek, hiszen elvesztettétek házaitokat, hozzátartozóitokat. Én azonban azt mondom nektek: Jézus sosem hagy magatokra benneteket” – mondta a pápa a szentmisén.

A Fülöp-szigetek az ázsiai kontinens legkatolikusabb állama. A 100 millió lakos közül 80 millióra tehető a katolikusok száma. Sok hívő megrendülten, könnyezve hallgatta a pápa szavait. Százezrek már órákkal a pápa megérkezése előtt a repülőtérre érkeztek, a helyi hatóságok attól tartottak, hogy sokakat a kihűlés fenyegeti az alacsony hőfok, s a mostoha időjárás miatt.

Már a pápa elutazása után egy fiatal önkéntes lány életét vesztette, miután a nagy szél miatt rázuhant egy hangfal. A tragikus esetet másnap többször is szóvá tette a pápa, vasárnap találkozott a meghalt lány édesapjával, illetve arra kérte a híveket, imádkozzanak az elhunytért.

A pápa elutazása után baleset történt a taclobani repülőtéren: feltehetően az erős szél miatt egy magángép túlfutott a kijelölt pályán. Végül senki sem sérült meg.

Imelda Marcos is feltűnt

Fülöp-szigeteki újságírók felfedezték, hogy kerekesszékben a pápa szombati szentmiséjén megjelent az 1929-es születésű Imelda Marcos, az egykori diktátor, az 1989-ben meghalt Ferdinand Marcos özvegye. Kerekesszékben ült és sárga esőköpenyt viselt. Imelda Marcos Manilában született, az utóbbi években Taclobanban élt.

Amíg first lady volt, a sajtó „vaspillangónak” is nevezte arra utalva, hogy óriási hatást gyakorolt férje döntéseire, s olyan politikai hatalommal rendelkezett, amilyennek elnöki feleség korábban még soha. Imelda Marcos egykor volt miniszter, nagykövet, kormányzó és parlamenti képviselő is. Egykor sokat cikkeztek szinte példátlan, 2700 párból álló cipőgyűjteményéről.

A pápai szentmise alkalmával megszólították a helyi médiumok is. Elmondta, „az egyházfő a szegényeknek üzent, nekik kíván segíteni. Ha mindenki Ferenc pápa példáját követné, egységben és békében élne a világ” – mondta.