A magyar kormány, mint a forrás elmondta, 2013-ban egy hónapon belül rábólintott a budapesti amerikai nagykövet, Colleen Bell érkezésére, Washington ugyanakkor már két hónapja nem válaszolt Szemerkényi Réka jelölésére. A Népszabadság ugyanakkor más forrásból úgy értesült, hogy a nagykövetjelölt már hónapokkal ezelőtt megkapta a jóváhagyást.
Feltűnő volt, hogy a múlt hét végén közzétett nagykövetcserék sorában a washingtoni posztot nem említették. Szemerkényit elkötelezett atlantistaként tartják számon, elismert biztonságpolitikai szakértő. A nagyköveti jelölés jegelése feltételezések szerint inkább a magyar-amerikai kapcsolatok állásával, mintsem a jelölt személyével függhet össze, ahogy az is, hogy a budapesti amerikai nagyköveti poszt több mint másfél évig üresen állt. Az új misszióvezető, Colleen Bell hétfőn érkezett meg állomáshelyére, s a tervek szerint ma adja át megbízólevelét Áder János köztársasági elnöknek.
A kormányzati háttértájékoztatón az is elhangzott, hogy rövid távon nem számítanak a magyar-amerikai viszony javulására. Elismerték azt is, hogy Washingtonnak politikai jogelméleti vitája is van a magyar kormánnyal. A Szijjártó Péternek tavalyi washingtoni látogatásán átnyújtott dokumentumból kiviláglik, hogy az Egyesült Államoknak a 2010 és 2014 között kialakított jogi és politikai rendszerrel szemben is kifogásai vannak.
Sarah Sewall amerikai külügyi államtitkár tegnap brüsszeli beszédében egyértelművé tette, a korrupció elleni harc terén sem várható változás. "Az Egyesült Államok az európai országokkal folytatott kapcsolatainak szerves részeként kezeli a korrupció elleni fellépést" - erősítette meg Sewall. Hangsúlyozta, hogy e harc fontos eszköze a beutazási tilalom is, mint rámutatott, Washington a lépéseit bizonyítékokra alapozza.