Matolcsy György;Magyar Nemzeti Bank;Bod Péter Ákos;Matolcsy-alapítvány;

2015-01-22 06:21:00

Újabb tízmilliárdok a Matolcsy-alapítványoknak

Szinte számolatlanul szórja a pénzt a Matolcsy György által elnökölt jegybank. A HVG mai számában megint arról olvashatunk, hogy karácsony előtt egy nappal az MNB újabb 62 milliárd forintot juttatott a szaporodó Pallas Athéné-alapítványoknak - az államadósság csökkentése helyett.

Még fel sem ocsúdtunk a Magyar Nemzeti Bank (MNB) káros gyakorlatán, amikor a forintosításból, valamint a hazai fizetőeszköz gyengüléséből származó nyereséget az unortodoxia tanainak terjesztését szolgáló intézmények vásárlására fordították, most azonban kiderült, hogy ez még csak a kezdet. Matolcsy György vízióinak átemelése az általa gründolt, az MNB által működtetett és a Domus Innovationis nevű taggal bővült Pallas Athéné Alapítványokba, újabb támogatást igényelt. Mint a HVG mai számából kiderül: az MNB újabb 62 milliárd forintot fordít ezekre a célokra, így az alapítványok már 250 milliárd forintból gazdálkodhatnak. Az MNB gazdálkodását is szabályozó jegybanktörvény tételesen nem írja ugyan elő, hogy tilos alapítványokat létrehozni vagy ingatlanokat vásárolni. Viszont itt nem az a szabály érvényes, hogy "mindent szabad, ami nem tilos", hanem az törvény, amely a jegybank számára kötelességeket ír elő, és azon túl tilos terjeszkednie -vélik a szakértők.

A jegybanki vezetés azonban semmifajta bírálatot nem bír elviselni, semmibe vették a tavalyi országgyűlési választásokig még működő felügyelő bizottság - egyhangúlag megszavazott - éles kritikáját is. Most azonban már a HírTv-vel is összeakasztották a bajszukat. A jegybank honlapján megjelent közleményükben azt írták, hogy "alaptalan támadást intézett a HírTv a Magyar Nemzeti Bank ellen, felhasználva két volt jegybankelnöknek a jegybanktörvénnyel ellentétes nyilatkozatait a jegybank működésére vonatkozóan." A megvádoltak Surányi György és Bod Péter Ákos voltak. Néhány napja a Hír Televízióban Bod Péter Ákos arról beszélt, hogy a jegybanknak többet kellene tennie az államadósság csökkentéséért – a forint gyengülésén elért nyereségét is erre kellene felhasználnia ahelyett, hogy elköltené azt. „A helyzet szerintem roppant világos, ha a jegybanknak van vesztesége, azt meg fogja téríteni az állam, a kincstár, a pénzügyminisztérium. Ha van nyeresége, azt be kell fizetni a kincstárba, kész. Ennél egyszerűbb összefüggés nincs” – fogalmazott Bod Péter Ákos, az MNB korábbi elnöke. Ehhez kapcsolódott egy másik műsorban Surányi György, aki szerint a nemzeti banknak többet kellene tennie az államadósság csökkentéséért, a forint gyengülésén elért nyereségét is erre kellene felhasználnia ahelyett, hogy elköltené azt. Erre tromfolt rá az MNB: "a jegybanktörvény pontosan meghatározza a Magyar Nemzeti Bank feladatait, ezen belül egyértelműen szabályozza a jegybank kapcsolatát az államháztartással. A jegybank nyeresége a közösség pénze, amelyet a jegybank közösségi célokra fordít, s amelyből közösségi vagyont épít."

Szakértők azonban erősen kétségbe vonják, hogy akár az egyre gyarapodó Pallas Athéné Alapítványok működtetése, akár a tiszaroffi kastély vagy az Eiffel Palace működtetése a közösség céljait szolgálják.

Csak csekély gyógyír a jegybank gyakorlatára, hogy a devizahitelek forintosítása nyomán az MNB-nek mintegy 136 milliárd forintos nyeresége keletkezett, ebből mintegy 100 milliárd forintot a jövő éveket terhelő esetleges veszteségek rendezésére fordítanak, míg a fennmaradó összeggel az eredménytartalékot emelik.

A tavaly tavaszi választások óta a Simicska Lajos érdekeltségébe tartozó médiumok (HírTv, Magyar Nemzet), amelyek korábban feltétlen kiszolgálták a kormánypártokat, feladták ezt az álláspontjukat. Ebben közrejátszhatott az is, hogy Orbán Viktor kormányfő néhány hete összehívta a kormányhoz közelálló médiumok vezetőit, és közölte: az állami hirdetéseket a jövőben kizárólag a közmédiumokban közlik.