A külgazdasági és külügyminiszter, aki tegnap vacsorán látta vendégül a nagykövetet, a Világgazdaság című lap konferenciáján bejelentette, a magyar kormány úgy döntött, hogy Chicagóban főkonzulátust nyit, amely szeptemberben kezdheti meg a működését. Szijjártó szerint a viszony rendezésére való amerikai nyitottság és készség jele, hogy magyar idő szerint szerda este - teljesen átlagosnak mondható, két hónapos ügyintézési határidőn belül - Magyarország megkapta az amerikai külügyminisztériumtól a leendő washingtoni nagykövetre vonatkozó elfogadó nyilatkozatot, így Szemerkényi Réka elfoglalhatja posztját.
A miniszteri optimizmust kissé árnyalja, hogy mint megírtuk, az Egyesült államok nem függeszti fel André Goodfriend eddigi ügyvivő diplomáciai mentességét, akit emiatt nem lehet Magyarországon bíróság elé állítani a Vida Ildikó NAV-elnök kitiltásának ügyével kapcsolatban tervezett rágalmazási perben. Goodfriend továbbra is meghatározó szerepet vihet az amerikai nagykövetség életében, annál inkább, mert a képviselet az amerikai külügyminisztérium akaratának megfelelően cselekszik. Ezt erősítette meg Ara-Kovács Attila, a DK külügyi kabinetjének vezetője is az ATV-ben, amikor kiemelte: a két ország kapcsolataiban korábban felmerült kétségek és problémák továbbra is fennállnak. Az az elemző munka, amely a magyarországi rendszer problémáit hivatott feltárni, továbbra is Goodfriend kezében összpontosul, hiszen egyrészt ő ismeri jobban az országot, másrészt pedig ez a feladata a mindenkori vezető, de nem nagyköveti pozícióban lévő diplomatának - tette hozzá. Angela Merkel német kancellár február 2-ára tervezett budapesti látogatása kapcsán azt mondta, logikusnak tűnik az a Stratfor által közzétett elemzésben megfogalmazott elmélet, miszerint Merkel nem csak Németország és Európa, hanem Washington üzenetét is közvetíteni fogja Orbán Viktor számára. Ez persze egyelőre csak spekuláció, de a G20-ak legutóbbi találkozója óta tudjuk, hogy bár Németország és az Egyesült Államok között továbbra is vannak nézetkülönbségek, Oroszországgal kapcsolatban nagyon hasonló álláspontot képviselnek. Merkel, illetve Putyin 17-i látogatása a pávatánc végét is ekhozhatja, Orbán Viktornak végül el kell döntenie, hogy melyik oldalra áll.
Hasonlóan vélekedett az ATV-ben Balázs Péter volt külügyminiszter is. Mint mondta: próbálták behúzni az amerikai ügyvivőt egy kiadatásba, amiről tudva levő volt, hogy az USA nem fog belemenni. Korábban annyi történt hogy Washington felemelte az ujját, figyelmeztetett, tudjuk, hogy nálatok nagy tételben csalnak. Erre pedig nem hogy vizsgálat indult volna, hanem nekiestek Goodfriendnek. Ez az ügy nem zárult le megnyugtatóan, s csak akkor zárulhatna le, ha vizsgálat kezdődne, és kiderülne valami. Ez a mi ügyünk, helyettünk még az Egyesült Államok sem oldja meg, tette hozzá Balázs Péter.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kezet fog Colleen Bradley Bell-lel, az Egyesült Államok új budapesti nagykövetével, akit vacsorán fogadott Budapesten, a Külgazdasági és Külügyminisztériumban. MTI Fotó: Külgazdasági és Külügyminisztérium / Kovács Márton
Kommandósok védik Bell nagykövetet
A magyar rendőrség különleges alakulata védi Colleen Bell nagykövetet - értesült a Népszava. A védelem korábban André Goodfriendnek is járt, azonban a képviselet hivatalos vezetőjének érkeztével a testőrséget már Bell kapja - ez látható volt az érkezéséről, első programjairól szóló tévétudósításokban is. A magyar jogszabályok szerint állandó személyi védelem csak a magyar közjogi méltóságoknak jár. A TEK az államfőt, és a miniszterelnököt védi, a házelnököt pedig az Országgyűlési Őrség. A többi állami vezetőt és közjogi méltóságot - az Alkotmánybíróság és a Kúria elnökét, illetve a legfőbb ügyészt - a rendőrség biztosítja. Ideiglenes védelem elrendelésének indokoltsága esetén, miniszteri döntés alapján a Készenléti Rendőrség - az Orbán-kormány által megszüntetett Köztársasági Őrezred jogutódja -, illetve a TEK jár el. Ilyen védelemben hosszú évek óta két személy részesül Magyarországon - veszélyeztetettségük miatt, az amerikai és az izraeli nagykövet.
Lapunk érdeklődésére a rendőrség ezúttal csak részben válaszolt. Két személy ideiglenes védettségét megerősítette, kilétükről azonban - szemben a pár évvel korábbi gyakorlattal - ezúttal indokolás nélkül nem adott felvilágosítást. Úgy tudjuk, hogy továbbra az izraeli és az amerikai nagykövet kap kiemelt védelmet, de a konzulok is magyar védelem alatt állnak. Hogy a TEK vagy más szerv védi-e a diplomatákat, arról szintén hallgat az ORFK. - V.J.