repülőgép;terrorizmus;légitársaság;terrorizmus elleni harc;Utasinformációs-rendszer;Szervezett Bűnözés Elleni Koordinációs Központ;

2015-01-23 06:04:00

Adatgyűjtés a terrorizmus ellen

Aki repülővel utazik, az a jövőben számítson rá, hogy adatait továbbítják és öt évig az arra illetékesek megőrzik a Belügyminisztérium által közzé tett törvénytervezet szerint. 

A javaslat értelmében a schengeni övezeten belül repülővel utazókról hat, az azon kívülre repülő, illetve onnan beutazó utasokról 16 adatot kell továbbítaniuk a légitársaságoknak a Szervezett Bűnözés Elleni Koordinációs Központnak, amely a nemzeti utasadat-információs rendszert működteti.

A kormány honlapján olvasható tervezetet, amely öt törvényt módosítana, január 29-ig lehet véleményezni. Egy 2013-ban elfogadott és idén hatályba lépett törvény határozta meg, hogy a Szervezett Bűnözés Elleni Koordinációs Központ gyűjti, elemzi, kezeli az utasnyilvántartási adatokat. A schengeni övezeten belül utazók nevét, állampolgárságát, úti okmányának számát, születési idejét, a másik schengeni államba érkezés helyét, továbbá az indulási, a tranzit- és a célállomást kell rögzítenie a légitársaságnak. Az övezeten kívülre utazóknál, illetve az onnan érkezőknél már rögzíteni kell - egyebek mellett - a jegy kiállításának időpontját, a járat és az ülőhely számát, a poggyászra vonatkozó adatokat, továbbá az együtt utazók nevét.

A légitársaság az utasok adatait egyrészt a határforgalom-ellenőrzésért felelős szervnek, másrészt a központnak továbbítja, ami a tervezet szerint a terrorizmussal és a szervezett bűnözéssel összefüggő bűncselekmények felderítését, illetve a nemzetbiztonságot veszélyeztető törekvések és tevékenységek elhárítását segíti. Az utasok adatait öt évig köteles kezelni a központ.