PM;letelepedési kötvény;

2015-01-27 11:07:00

Offshore-gyanúsak a letelepedési kötvényeket áruló cégek

A Párbeszéd Magyarországért közérdekű adatigénylést nyújt be annak érdekében, hogy tisztázódjon a letelepedési kötvényeket értékesítő cégek tulajdonosi háttere - közölte Barabás Richárd, a PM önkormányzati képviselője kedden.

Az ellenzéki párt szerint erős a gyanú, hogy az eladásokat kezelő magáncégek többsége offshore hátterű, márpedig alaptörvény-ellenes lenne, ha a kormány offshore cégekkel üzletelne - írták közleményükben.

Kósa véget vetne a biznisznek

Támogatja Kósa Lajos, a Fidesz ügyvezető alelnöke a Párbeszéd Magyarországért (PM) törvényjavaslatát, amely véget vetne a Rogán Antal által két éve beterjesztett letelepedési kötvény-biznisznek.

Eközben a kormánypárt frakcióvezetője tovább védelmezi a kötvényárusítási rendszert. Ismert: ahhoz, hogy egy EU-n kívüli befektető gyorsan le tudjon telepedni Magyarországon, 300 ezer euró (mintegy 93 millió forint) névértékben kell letelepedési kötvényt vásárolnia. A kötvényeket olyan közvetítő cégek értékesítik, melyeket két éve az Országgyűlés - Rogán vezette - gazdasági bizottsága jelölt ki pályáztatás nélkül. A közvetítők ügyfelenként 11 millió forintot keresnek, sőt, van olyan közülük, ami még 14,5 millió forintos díjat is felszámol kezelési költségként. A pályáztatás nélkül kiválasztott cégek közül mindössze egy van Magyarországon bejelentve, a többi székhelye olyan távoli országokban van, mint a Kajmán-szigetek, Ciprus vagy Lichtenstein. A PM - és az ügyben korábban ugyanezt kifogásoló DK - szerint a cégek offshore-gyanúsak, tulajdonosi hátterük pedig átláthatatlan, így szerintük államosítani kéne a kötvényértékesítést. Kósa Lajos az RTL híradó kérdésére elmondta: támogatja a PM törvényjavaslatát Rogánnal, a Fidesz frakcióvezetőjével szemben is. Szerinte ugyanis "a mostani helyzetben helyesebb, ha a kötvényértékesítés az állam kezében összpontosul".