cigaretta;Demokratikus Koalíció;Nemzeti Adó- és Vámhivatal;Varju László;fekete piac;legális dohánypiac;

2015-01-29 06:18:00

Mélyrepülésben a dohánypiac

Drasztikusan visszaesett a legális cigaretta eladások száma Magyarországon a Nemzeti Adó és Vámhivatal jövedéki statisztikái szerint. Ebben az államnak is jelentős a szerepe, mivel a feketepiacot közvetetten maga a kormány erősíti. Az aktuális helyzetet tovább ronthatja, hogy az idei évben komoly cigaretta áremelkedés várható.

Mélypontra került a legális dohánypiac - írja a Világgazdaság. Ennek az az oka, hogy - a Nemzeti Adó és Vámhivatal jövedéki statisztikái szerint - mindössze 397 millió szál cigaretta fogyott tavaly novemberben, ami jóval elmarad a mindenkori átlagtól. A mélyrepülés csak 2011-ben novemberében volt hasonló szintű, amikor is az eladott cigaretták darabszáma szintén 400 millió alá csökkent.

Ugyanakkor ezek a számok még nem nyújtanak átfogó képet a zuhanásról, az éves adatok jobban tükrözik a folyamat mértékét. Eszerint amíg 2014-ben az eladók összesen 7 milliárd szál cigarettával kereskedhettek, addig 2013-ban ez a szám 9,3 milliárd volt, de az azt megelőző években bőven elérte a legálisan forgalmazott mennyiség a 10 milliárd fölötti mennyiséget.

A negatív tendencia részben a folyamatos áremelkedésnek köszönhető. Erre a fogyasztóknak idén is fel kell készülniük, ugyanis 2015-ben több száz forintos cigaretta áremelés várható. Összességében viszont ez csak a kisebbik gond, a nagyobb problémát ugyanis a Nemzeti Dohányboltok megjelenése jelenti, amelyek nem csak a dohánykereskedelem addigi formáját változtatta meg, hanem munkanélkülivé tett 800 addigi dohányipari dolgozót is.

A trafikrendszer bevezetése ellen több szervezet és akkori trafiktulajdonos is tiltakozott, de mindhiába. A kormány ugyanis - ahogyan Varju László, a Demokratikus Koalíció (DK) országgyűlési képviselője fogalmaz - a törvénnyel Lázár János barátjának kedvezett. Ezért a DK, a napokban benyújtott egy törvényjavaslatot az Országgyűlésnek, melyben a dohánykereskedelem államosításának és a koncesszióköteles dohány-kiskereskedelem megszüntetését követelik, valamint felszólítják a kormányt, hogy kárpótolja a munkájukat vesztett trafiktulajdonosokat.

Kérdés azonban, mit lép majd erre a kormányzat. Mindenesetre tény, hogy a trafikrendszer 2013-as bevezetése óta az állam csaknem 3 milliárd szál cigarettát von el a piacról, amely a fekete kereskedelemben jelenik meg, ezzel nehezítve az illegális árusok ellni harcot. Így a mostani visszaesésben az államnak jelentős szerepe van. A cigarettaeladás nehéz helyzete mellett, az olcsóbb szivarkák reneszánszukat élik. A tavalyi évben csak novemberben 48 millió szál fogyott el belőlük, ami az éves összeladást tekintve 572 millió szálra rúg.

Ez a decemberi adatok nélkül is jóval több, mint 2013-ban volt. Mégis, hogy a dohánypiac negatív hulláma a kormány szerint mennyire "félvállról vehető", azt Tállai András, a Nemzetgazdasági Minisztérium parlamenti államtitkárának szavai mutatják. Szerinte a kormány eredeti célja kifejezetten arról szólt, hogy a dohányzást visszaszorítsa Magyarországon.

Ezt mi sem mutatja jobban, hogy "a nemdohányzók védelmében hozott intézkedéseknek köszönhetően több mint 200 ezer ember hagyta abba a dohányzást". De hogy ebből hányan lehetnek a feketepiac aktív vásárlói, azt bizonyára ő maga sem tudja.