Nincs problémás terület a magyar-német kétoldalú együttműködésben, a kapcsolatrendszer adatai fantasztikusak - állítja Orbán Viktor. A kormányfő tegnap a közrádióban beszélt arról, Angela Merkel német kancellár jövő hétfői magyarországi látogatása felhívja a figyelmet a két ország, a két nép közötti régi, tartós és valószínűleg a jövőben is fennálló barátságra, stratégiai együttműködésre. Orbán az Európai Unió legsikeresebb országának nevezte Németországot, hozzátéve, Merkel "sziszifuszi munkát végez", hogy az orosz-ukrán konfliktus Európának kedvező módon oldódjon meg, valamint hogy egybetartsa Európát.
Arra a kérdésre, hogy számít-e tőle kritikára, a miniszterelnök kérdéssel válaszolt: "hogyan fordulhatna az elő, hogy bármely ország, amely egy közösséghez tartozik, kritizálja a másikat?" Majd gyorsan hozzátette: "azért, mert valaki nagy, a lehetőség nem adatik meg. Az hogy nézne ki, ha mi egy országra nézve kritikai megjegyzéseket tennénk?" - tette fel a költői kérdést. Orbán arról is beszélt, egyedül a németeknek van olyan tervük, amely elég nagyszabású, hogy új kereteket adjon az Európa jövőjéről szóló vitáknak, ez pedig az eurázsiai gazdasági együttműködési terv. Ebben nagy lehetőségeket lát Magyarország számára, ezért - mint mondta - "nekünk érdekünk, hogy ez a német terv napirendre kerüljön, minél hamarabb megvalósuljon. Ez megoldaná a problémáinkat, sőt a korábbi helyzetnél is szélesebb távlatokat nyitna a számunkra". Kijelentette: "Magyarország kapu a kelet-nyugati viszonyban".
Arra a felvetésre, hogy több kritika is érte a magyar kormányt német üzletemberek részéről - például a reklámadó miatt -, Orbán úgy reagált: az üzletemberek álláspontja nem kritikai, hanem "érdek- és pénzvédő". Állítása szerint "ahol össze tudjuk egyeztetni Magyarország pénzügyi érdekeit az ő gazdasági érdekeikkel, ott mindenhol megállapodásra törekszünk". A kormányfő egyúttal arról is beszélt, bízik abban, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök február 17-i budapesti látogatása alatt tető alá tudja hozni a hosszú távú gázszállítással kapcsolatos megállapodást. Az Oroszországgal szembeni szankciókról pedig úgy nyilatkozott: ezek éles ellentétben állnak Magyarország érdekeivel, ugyanakkor Magyarország tagja az Európai Uniónak, az egységes fellépés pedig érték, és az európai egység fenntartása segíti a konfliktus megoldását, ezért Magyarország eddig alárendelte a saját érdekeit a közös európai álláspontnak.
Nem is mondhatott volna mást a magyar fél, hiszen a német kancellár szóvivője már napokkal ezelőtt közölte: Orbán és Merkel hétfőn "kétoldalú és európai uniós politikai témákat, az aktuális magyarországi fejleményeket és az ukrajnai helyzetet beszéli meg". Ezzel hivatalosan is elismerték, hogy van miről beszélni, ugyanakkor a német lapok szerint a kancellár várhatóan visszafogott lesz a bírálatokban. Csütörtökön a Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) konzervatív német lap és a liberális Süddeutsche Zeitung is azt írta: szinte elképzelhetetlen, hogy a kancellár "hagyja magát belekeverni a magyar belvitákba", és legfeljebb általános érvényű figyelmeztetésre kell számítson Orbán.
Úgy vélték ráadásul, épp a Merkeltől várható kritika elkerülése érdekében tett gesztusokat a magyar kabinet azt utóbbi napokban: Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke jelezte, Magyarország támogatja az Oroszország elleni szankciók meghosszabbítását, ha napirendre kerül az ügy, Orbán pedig első alkalommal ismerte el nyilvánosan, hogy Magyarország is felelős a holokausztért, miközben a kormány kompromisszumra törekszik az RTL Klubbal a reklámadó ügyében. A FAZ azonban tegnap az ukrán válsággal kapcsolatban már úgy fogalmazott: Görögország mellett "veszély fenyegeti az EU egységét" Magyarország részéről is, ahol az "egykori antikommunista Orbán Viktor nyilvánvalóan tiszteletre méltó partnert lát az egykori KGB-s Vlagyimir Putyinban".
Éppen ezek miatt az aggályok miatt jelentette ki tegnap Szanyi Tibor szocialista EP-képviselő: nem időszerű Vlagyimir Putyin orosz elnök februári budapesti látogatása, Orbánnak le kellene mondania. Az EU ukrajnai parlamenti együttműködési bizottságának alelnöke azt mondta, kifejezetten aggályos Putyin magyarországi látogatásának időzítése, az európai baloldal épp ezért azt várná el Orbántól, hogy "ne barátkozzon látványosan Putyinnal". Hozzátette: nem lenne meglepve, ha Merkel arról is tárgyalna Orbánnal, hogyan "kell viselkedni az orosz agresszorral szemben". Ezt osztja a Demokratikus Koalíció is, a párt szóvivője, Gréczy Zsolt a Klubrádiónak azt mondta, szerintük Merkel elmondja majd Orbán Viktornak a rendszerrel kapcsolatos kritikáit. Hozzátette: a német kancellár látogatásával nem fog változni a politikai helyzet Magyarországon, az Orbán-kormányt a választóknak kell leváltani.