Irak;Szíria;dzsihádisták;Charlie Hebdo;Fritz-Joly Joachin;Cheikhou Diakhabi;

2015-02-02 06:31:00

Uniós útlevéllel a szent háborúba

Bulgária múlt hét csütörtökön adta ki Franciaországnak a Charlie Hebdo szerkesztőség elleni véres merényletet elkövető Kouachi-fivérekkel kapcsolatban álló Fritz-Joly Joachint. Kiderült – Bulgária egyre vonzóbb az Iszlám Államhoz csatlakozni kívánó európai dzsihadisták számára, akik egyre inkább a hosszadalmas szárazföldi utazást vállalják, csakhogy kijátszhassák a légi forgalomra koncentráló terrorelhárítás éberségét. Nyugat-Európából az út azonban Magyarországon keresztül vezet.

Több száz európai dzsihadista próbál meg szárazföldi úton, Bulgárián keresztül eljutni Szíriába. A hosszú utazást annak reményében vállalják, hogy a szárazföldi utakat kevésbé ellenőrzik, mint a repülőjáratokat, derül ki abból a riportból, amelyet az AFP készített Fritz-Joly Joachin, a Charlie Hebdo szerkesztőség elleni párizsi terrormerényletet végrehajtó Kouachi-testvérek kapcsolatának kiadatása kapcsán.

A 2007 januárjától európai uniós, de mindmáig nem Schengen-tagország Bulgária csütörtökön adta át a francia hatóságoknak a francia állampolgárságú Fritz-Joly Joachint, akit még január 1-jén, a párizsi merénylet előtt egy héttel fogtak el a török-bolgár határnál, a Kapitan Andrejevo határátkelőnél egy autóbuszon. A 28 éves férfi tulajdonképpen nem terroristaként, hanem gyerekrablóként bukott le.

Felesége tett ellene feljelentést, mert december 30-án hároméves kisfiukkal együtt lépett le otthonról. A nő azt is jelezte a francia hatóságoknak, hogy attól tart, férje az Iszlám Állam dzsihadistái által ellenőrzött szíriai övezetbe készül a gyermekükkel.

Joachin nem egyedül és nem csak kisfiával utazott, vele volt a francia terrorelhárítási szervek által nyilván tartott Cheikhou Diakhabi és annak családja is. Diakhabi már az iraki háborúban is harcolt az al-Kaida oldalán, Falludzsánál tartóztatták le az amerikaiak, hét év börtönbüntetésre ítélték. Mivel ő nem állt körözés alatt, a bolgár hatóságok továbbengedték, a törökök azonban az egész családot visszaküldték Franciaországba január 21-én, ahol terrorcselekmény előkészítése céljából létrejött bűnszövetkezetben való részvétel gyanújával vádat emeltek ellenük is, akárcsak Joachin ellen.

De mindez nem előzmény nélküli. Joachin és Diakhabi nem az első francia állampolgárok, akiket a bolgár-török határon kapcsoltak le a bolgár hatóságok. Egy Törökországba vezető határátkelőnél tartóztatták le 2012 karácsonyán Flavien Moreau-t, aki többször sikertelenül próbálkozott repülővel, azt követően választotta a több napos, Bulgárián áthaladó szárazföldi utat. Moreau nem muzulmánnak született, a börtönben radikalizálódott és tért át az iszlámra.

Joachin a francia hatóságoknak elismerte, hogy kapcsolatban állt Chérif Kouachival, az még egyelőre még nem tisztázódott, hogy tudott-e a fivérek terveiről, volt-e bármi köze a merénylet előkészítéséhez. Az eset kapcsán az viszont kiderült a nagy nyilvánosság számára is, hogy az Iszlám Állam által uralt iraki és szíriai területre igyekvő nyugat-európai dzsihadisták egyre inkább Bulgáriát használják tranzitországként, kerülik a szigorúan ellenőrzött repülőjáratokat, szárazföldön, a bolgár-török határon próbálnak átjutni Törökországba, onnan pedig Szíriába.

„Amióta az isztambuli repülőtéren megszigorították az ellenőrzést, egyre többen használják a Bulgárián áthaladó szárazföldi útvonalat” - mondta a francia terrorelhárítás névtelenségben maradt munkatársa. Több forrás egybehangzóan azt állította a hírügynökségnek, hogy csak a török repterek ellenőrzése szigorodott, tengeri-vízi úton vagy szárazföldön változatlanul könnyű bejutni Törökországba.

Veselin Vucikov bulgár belügyminiszter múlt héten pedig azt erősítette meg, hogy többszáz európai dzsihadista haladt át Bulgárián az utóbbi időben. Cvetan Cvetanov korábbi bogár belügyminiszter elmondása szerint a nyugat-európai terroristák általában Ausztriától választják az autóbuszos közlekedést. Ausztriából busszal Magyarországra mennek, itt szállnak fel egy Szófiába induló buszjáratra, ahonnan majd Törökországba utaznak tovább. A gyakori átszállással próbálják eltüntetni a nyomaikat, állítja.

A múlt heti kiadatás után a francia terrorelhárítás dicsérte Bulgáriát és a bolgár hatóságok együttműködését, jelezve, hogy minden tekintetben megfelelnek az uniós elvárásoknak. Szófia azonban azt hangsúlyozta, hogy ha nem kapnak értesítést nyugatról a gyanús személyekről, akkor a jövőbeni dzsihadisták - uniós állampolgárként - zavartalanul közlekedhetnek Bulgáriában is.

Az elmúlt hetekben talán nem véletlenül Szófia feltűnően sok, magas rangú diplomatát fogadott. Január 9-én diszkrét látogatást tett a bolgár fővárosban Gilles de Kerchove, az EU terrorellenes főkoordinátora, aki szisztematikus ellenőrzések bevezetését javasolta szófiai kollégáinak. De ugyancsak januárban Bulgária fogadhatta John Kerry amerikai és Philip Hammond brit külügyminisztert, valamint Jens Stoltenberg NATO-főtitkárt is.

Több változás is történt. Már ősz óta, amióta nyilvánvalóvá vált, hogy egyre több terrorista utazik át az országon, kiemelten ellenőrzik a nyolc órás Szófia-Isztambul útvonalon közlekedő autóbuszjáratokat. A Kapitan Andrejevo határátkelőnél az útleveleket a schengeni információs rendszer adatbázisában is ellenőrzik, bár Bulgária (és Románia) schengeni csatlakozását 2010 óta az igazságszolgáltatás és korrupció helyzetére hivatkozva halogatja Brüsszel, annak ellenére, hogy a csatlakozás technikai feltételeinek megfelel mindkét ország.

A bolgár rendőrség azonban csak azokat a nyugat-európai terrorgyanús személyeket tartóztathatja le, akikről kap információt, hangsúlyozta Vucikov belügyminiszter a hírügynökségnek, hozzátéve, hogy sokkal komolyabb információcserére van szükség a hatékonyság érdekében. Az információ csere hiányosságaira panaszkodnak a török hatóságok is.