Ukrajna;Angela Merkel;Francois Hollande;Petro Porosenko;szakadárok;azonnali tűzszünet;

2015-02-03 06:31:00

Börtön a katonai szolgálat megtagadóinak

Hatástalan maradt Francois Hollande francia, Angela Merkel német és Petro Porosenko ukrán államfő vasárnap esti, az azonnali tűzszünetre vonatkozó felhívása, a harcok tovább folytatódtak a délkelet-ukrajnai térségben.

Az ukrán terrorellenesnek nevezett hadművelet parancsnokságának tegnapi jelentése szerint az ukrán fegyveres erők 180 szakadárt öltek meg és 248-at megsebesítettek a vasárnapi harcokban. Nem hallgattak el a fegyverek az éjszaka folyamán sem, a szeparatisták folytatták támadásaikat az ukrán katonák és települések ellen, tüzérséggel lőtték Debalceve városát és a közeli három falut, s tovább nyomulnak Mariupol irányába. Öt ukrán katona esett el, 29 megsebesült.

A szakadárok jelentése szerint a hétvégi ukrán tüzérségi támadásokban 15 civil vesztette életét. A Ria Novosztyi orosz hírügynökség arról írt, hogy tegnap Donyeck több körzetét érték ágyúlövések, amelyek 3 civil életét követelték. Olekszandr Zaharcsenko donyecki vezető bejelentette: 10 nap múlva a szakadár köztársaságban is mozgósítás lesz „önkéntes alapon”, mintegy 100 ezer embert fog érinteni.

Donyeckben hirdettek már korábban is mozgósítást, ami nem sok sikerrel járt, ukrán sajtóhírek szerint eddig mindösszesen ezer főt sikerült mozgósítani a helyi lakosokból. Ukrán katonai források mintegy 30 ezerre becsülik a szakadár erők létszámát, közülük csak 40 százalék ukrán állampolgár.

A kijevi mozgósítás sem örvend népszerűségnek. Januártól újabb, három hullámban zajló, augusztusig tartó mozgósítás kezdődött, amely 200 ezer embert érint. Porosenko elnök tájékoztatása szerint eddig 73 ezer behívót kézbesítettek, 2,5 ezren jelentkeztek önként szolgálatra.

A behívók elöli menekvés azonban olyan méreteket öltött, hogy az államfő és a parlament egyaránt szükségesnek érzi a vonatkozó jogszabályok szigorítását. Arszenyij Jacenyuk miniszterelnök pártjának képviselője törvénytervezetet terjesztett elő, hogy bűnvádi úton vonják felelősségre azokat, akik nyilvánosan a mozgósítás megtagadására szólítanak fel.

Petro Porosenko rendeletet írt alá, amely azt javasolja, hogy a katonai parancsnokságok nyilvántartásában szereplő sorköteles személyek ne léphessenek ki Ukrajnából a hadparancsnokság engedélye nélkül. Sajtóhírek szerint ugyanis a besorolásra várók tömegesen menekülnek az országból. Eddig 7400 személy ellen indult eljárás a katonai szolgálat megtagadása miatt, 160 elmarasztaló ítélet született, de az ügyek tárgyalása folyamatban van.