romagyilkosság;Burgenland;húsz év;

- Rasszista feliratot akartak eltávolítani, megölték őket

Egy  húsz évvel ezelőtt történt romagyilkosság áldozataira emlékeztek szerda este a burgenlandi Felsőőrön (Oberwart), a gyertyagyújtáson és az azt követő emlékesten több száz ember, közöttük roma szervezetek képviselői, politikusok és egyházi személyek vettek részt.

1995. február 5-én négy roma származású fiatal - Josef Simon, Peter Sarközi, Karl Horvath és Erwin Horvath - egy "Romák vissza Indiába" feliratú táblát akart eltávolítani a településen, amikor a táblához elhelyezett robbanószerkezet működésbe lépett.

Hans Niessl burgenlandi tartományfőnök beszédében úgy fogalmazott: a négy fiatalnak pontosan azért kellett meghalnia, ami miatt elődeik odavesztek a koncentrációs táborokban, vagyis mert romák voltak, és gyilkosaik gyűlölték a romákat. A politikus szerint mára ugyan csökkentek a szociális ellentétek, de a foglalkoztatottság továbbra is kedvezőtlen. A romák széles társadalmi elfogadottsága még mindig nem egyértelmű - fogalmazott a tartományfőnök.

 Heinz Fischer államfő szintén párhuzamot vont a náci időkben történtekkel, és úgy fogalmazott: a közel hét évtizeddel ezelőtti események megmérgezték a jelent. Hozzátette, nyomokban ma is van még rasszizmus, és egyesek még mindig kételkednek az egyenjogúságban. Visszaemlékezése szerint a húsz évvel ezelőtti templomi megemlékezésen egy megdöbbent és elbizonytalanodott Ausztriát látott, és ez még inkább sarkallta a népcsoportokért, az emberi jogokért és a demokráciáért való kiállásra.

Werner Faymann osztrák kancellár közleményben emlékezett meg az áldozatokról. A kancellár szerint a felsőőri merénylet megmutatta, hogy ébernek kell lenni az autoriter és demokráciaellenes jelenségekkel szemben, hiszen ez a gondolat ma aktuálisabb mint valaha. Hangsúlyozta: Ausztria színes és éppen ebben rejlik az ereje is, hiszen minden népcsoportnak joga van ahhoz, hogy igazságosan és tisztelettel bánjanak vele. A kancellár megemlékezett továbbá a Holokauszt roma áldozatairól is.

Reinhold Mitterlehner alkancellár, az Osztrák Néppárt (ÖVP) elnöke ugyancsak közleményben hangsúlyozta: a merénylet megmutatta, hogy az idegengyűlölet és a szélsőségesség hova vezethet, és emiatt különösen fontosnak nevezte, hogy Ausztriában következetesen kiálljanak a tolerancia, az elfogadás és az emberi jogok tiszteletben tartása mellett. Úgy vélte, a párizsi merényletek is jól mutatják, hogy ki kell állni a társadalom alapértékeiért és meg kell védeni azokat a terroristáktól. Az osztrák Zöldek és a liberális NEOS párt is megemlékezett a merénylet áldozatairól.

Felsőőrön az emlékezés jegyében kiállítás nyílt Manfred Bockelmann osztrák festő és fotóművész alkotásaiból.

Hajlik Ukrajna fegyverszállításokkal történő támogatására Barack Obama elnök jelöltje az amerikai védelmi miniszteri posztra. Ezt maga a jelölt, Ashton Carter jelentette ki szerdai szenátusi meghallgatásán. Carter 2011 és 2013 között a védelmi tárca miniszterhelyettese volt.