romagyilkosság;Burgenland;húsz év;

2015-02-05 09:05:00

Rasszista feliratot akartak eltávolítani, megölték őket

Egy  húsz évvel ezelőtt történt romagyilkosság áldozataira emlékeztek szerda este a burgenlandi Felsőőrön (Oberwart), a gyertyagyújtáson és az azt követő emlékesten több száz ember, közöttük roma szervezetek képviselői, politikusok és egyházi személyek vettek részt.

1995. február 5-én négy roma származású fiatal - Josef Simon, Peter Sarközi, Karl Horvath és Erwin Horvath - egy "Romák vissza Indiába" feliratú táblát akart eltávolítani a településen, amikor a táblához elhelyezett robbanószerkezet működésbe lépett.

Hans Niessl burgenlandi tartományfőnök beszédében úgy fogalmazott: a négy fiatalnak pontosan azért kellett meghalnia, ami miatt elődeik odavesztek a koncentrációs táborokban, vagyis mert romák voltak, és gyilkosaik gyűlölték a romákat. A politikus szerint mára ugyan csökkentek a szociális ellentétek, de a foglalkoztatottság továbbra is kedvezőtlen. A romák széles társadalmi elfogadottsága még mindig nem egyértelmű - fogalmazott a tartományfőnök.

 Heinz Fischer államfő szintén párhuzamot vont a náci időkben történtekkel, és úgy fogalmazott: a közel hét évtizeddel ezelőtti események megmérgezték a jelent. Hozzátette, nyomokban ma is van még rasszizmus, és egyesek még mindig kételkednek az egyenjogúságban. Visszaemlékezése szerint a húsz évvel ezelőtti templomi megemlékezésen egy megdöbbent és elbizonytalanodott Ausztriát látott, és ez még inkább sarkallta a népcsoportokért, az emberi jogokért és a demokráciáért való kiállásra.

Werner Faymann osztrák kancellár közleményben emlékezett meg az áldozatokról. A kancellár szerint a felsőőri merénylet megmutatta, hogy ébernek kell lenni az autoriter és demokráciaellenes jelenségekkel szemben, hiszen ez a gondolat ma aktuálisabb mint valaha. Hangsúlyozta: Ausztria színes és éppen ebben rejlik az ereje is, hiszen minden népcsoportnak joga van ahhoz, hogy igazságosan és tisztelettel bánjanak vele. A kancellár megemlékezett továbbá a Holokauszt roma áldozatairól is.

Reinhold Mitterlehner alkancellár, az Osztrák Néppárt (ÖVP) elnöke ugyancsak közleményben hangsúlyozta: a merénylet megmutatta, hogy az idegengyűlölet és a szélsőségesség hova vezethet, és emiatt különösen fontosnak nevezte, hogy Ausztriában következetesen kiálljanak a tolerancia, az elfogadás és az emberi jogok tiszteletben tartása mellett. Úgy vélte, a párizsi merényletek is jól mutatják, hogy ki kell állni a társadalom alapértékeiért és meg kell védeni azokat a terroristáktól. Az osztrák Zöldek és a liberális NEOS párt is megemlékezett a merénylet áldozatairól.

Felsőőrön az emlékezés jegyében kiállítás nyílt Manfred Bockelmann osztrák festő és fotóművész alkotásaiból.