Fidesz;bevándorlás;Orbán Viktor;Rogán Antal;frakcióülés;rezsicsökkentés;

2015-02-05 21:08:00

Vidám évadnyitó frakcióülés a Fidesznél

Orbán Viktor szerint egyetlen megélhetési bevándorlóra sincs szükség, ezért "be kell reteszelni Magyarország ajtaját". A miniszterelnök-pártelnök erről szerda késő este beszélt a Fidesz évadnyitó frakcióülésén, de a Frankfurter Allgemeine Zeitungnak (FAZ) adott csütörtöki interjújában is közölte, "nem akarunk multikulturális társadalmat". Rogán Antal szerint jó hangulatú és vidám a kormánypárti frakcióülés, amelynek nyitányakor Orbán világossá tette, minden körülmények között megvédik a rezsicsökkentést, az Európai Unióval szemben is. Az MSZP és a DK szerint a fideszes képviselőknek Magyarország valódi problémáival kellene foglalkozniuk.

Rendeléseket szeretne felvenni, több kérdésben fel akarja mérni a frakcióhangulatot - fogalmazott még a kormánypárti képviselőcsoport évadnyitó ülése előtt a Hír Tv-nek Orbán Viktor. Ehhez képest a miniszterelnök-pártelnök csütörtök délben otthagyta a mezőkövesdi frakcióülést, nyilván mert úgy gondolta, ő már elmondta, amit akart, a többieknek pedig ehhez kell igazodniuk. Forrásaink szerint Orbán szerda esti általános politikai helyzetértékelésében nem beszélt a hétfői Merkel-, illetve közelgő Putyin-látogatásról, az viszont kiderült, hogy a Fidesz népszerűségvesztése miatt nem fáj a feje. Állt már rosszabbul is a párt, a ciklus második felére visszanyerhetjük az elvesztett szavazókat - nyugtatta a képviselőket.

A tanácskozás elején a kormányfő kiállt a rezsicsökkentés mellett, amit véleménye szerint minden körülmények között meg kell védeni. Az Európai Unióval szemben is, amelyik vissza akarja szorítani az állami ármeghatározás szerepét. Megismételte, hogy törekedni kell a teljes foglalkoztatottság megvalósítására, segély helyett munkát kell adni az embereknek, és a Fidesz-kormánynak az a legfontosabb feladata, hogy javítsa a bérből és fizetésből élők anyagi helyzetét.

Rogán Antal szerint jó hangulatú és vidám a péntek délutánig tartó kihelyezett frakcióülés, legalábbis az első este, amikor a miniszterelnök-pártelnök szavait hallgatták, ilyen volt. Orbán kiadta a jelszót, továbbra is féken kell tartani az árakat, folytatni kell a munkahelyvédelmi akciótervet, a jelenlévő képviselők pedig arról beszéltek, hogy az adósrabszolgaságtól ugyan sikerült az embereket megvédeni, de ezt a munkát be kell fejezni, és végig kell vinni a bankok elszámoltatását. A Fidesz frakcióvezetője szerint a tanácskozáson elhangzott, hogy a nemzeti önbecsülés egyre erősödik és a magyar emberek elvárják, hogy méltó módon álljanak ki a nemzeti érdekekért.

Azt, hogy a frakcióülés legfontosabb témája a megélhetési bevándorlás visszaszorítása lesz, már napokkal ezelőtt beharangozták. Orbán szerda esti tévéinterjújában úgy fogalmazott: "nem vagyunk iszlámellenesek", ám mivel e kérdésben gyors uniós döntés nem várható, "magunknak kell lépnünk az ügyben". Ezt követően Rogán ismertetése szerint a kormányfő azt közölte, egyetlen megélhetési bevándorlóra sincs szükség, "be kell reteszelni Magyarország ajtaját".

Pokorni Zoltán a korábbi oktatási miniszter kilenc osztályos általános iskoláról szóló javaslatáról, Orbán a Hír Tv-ben azt mondta, nem akarja emellett elkötelezni magát elhamarkodottan. A frakcióülésen pedig arra szólította fel a résztvevőket, tárják fel, min kell változtatni, a javaslatokat pedig vitassák meg az érdekképviseletekkel, szakmai szervezetekkel. Szólt arról, hogy februárban a német kancellár és az orosz elnök mellett Magyarországra érkezik a török miniszterelnök is.

Csütörtökön értesülésünk szerint különösebb izgalmak nélkül zajlott a tanácskozás, amelyről délután Rogán elmondta: a képviselőcsoport új kórház építésére tett javaslatot és felkérte a kormányt, európai uniós pénzek felhasználásával is, teremtse elő az ehhez szükséges forrásokat, döntsön az új intézmény helyszínéről. Arra kérték a kormányt, hogy fordítson nagyobb figyelmet a megelőzésre, a szűrőprogramokra. Arról Rogán nem beszélt, hogy eközben kórházi osztályok szűnnek meg az országban. A kabinetet felhatalmazták arra, hogy márciusban induljon el a nemzeti közműszolgáltató, amely először a Főgáz alapján gázszolgáltatással kezdi meg a működését, legkésőbb jövőre pedig a villamosenergia területére is kiterjesztik. Trócsányi László igazságügyi minisztertől azt várják, hogy az év végéig tegyen rendet a bírósági végrehajtás területén. "Olyan végrehajtási eljárásokra van szükség, amelyek átláthatóak, tisztességesek és az emberi méltóságot figyelembe veszik" - fogalmazott a frakcióvezető. A képviselők az oktatás átalakítására vonatkozó javaslatok egyikét sem támogatták jelenlegi formájában, így Pokorniét sem, de abban egyetértettek, hogy a közoktatásban változásra van szükség.

A DK szerint a Fidesz mondvacsinált, mesterségesen gerjesztett ügyekkel foglalkozik és nem Magyarország valódi problémáival. Gréczy Zsolt, az ellenzéki párt szóvivője azt mondta, megrökönyödve hallgatták, hogy a kormánypártok szerdán jó hangulatú, vidám tanácskozást tartottak, mivel egy olyan országban, amit naponta három orvos hagy el és ahol négymillióan élnek szegénységben, a kormánypártoknak nincs okuk a jó hangulatra és a vidámságra. Orbán bevándorlással kapcsolatos mondatát életveszélyesnek tartják, mert aki "bereteszeli Magyarország ajtaját, hogy ne lehessen bejönni, az előbb utóbb arra is bereteszeli, hogy ne lehessen kimenni".

A szocialista Gúr Nándor arra figyelmeztetett, hogy a kormánypártnak azokkal a problémákkal is foglalkoznia kell, amelyeket saját maga okozott. Hazugságnak nevezte, hogy húszéves csúcson van a foglalkoztatás, és közölte, "nem lopni, nem csalni, nem hazudni kellene" a kormánypárti politikusoknak, hanem azért kell dolgozni, hogy Magyarországon normális megélhetés legyen.

Minden döntésük a köz javát szolgálja?
A kultúrák együttélése hatalmas feladat és kockázatos, különösen amikor az iszlámról és a kereszténységről van szó. Magyarország nem vállalta ezt a kockázatot, és a jövőben sem vállalja - jelentette ki a magyar miniszterelnök a Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) című konzervatív német napilapnak. Orbán Viktor a tegnap közölt interjúban úgy fogalmazott: "nem akarunk multikulturális társadalmat", az unió menekültügyi szabályozását "lazának, ésszerűtlennek" nevezte, ami "visszaélésekre ösztönöz". Arra a kérdésre, megszólítva érezte-e magát, amikor Angela Merkel Budapesten arról beszélt, hogy óvatosan kell bánni a nagy többséggel, a politikai ellenfél pedig nem ellenség, és a civil szervezetek nem külföldi ügynökök akkor sem, ha külföldről finanszírozzák őket, elmondta, lassan tíz éve dolgozik miniszterelnökként, és tapasztalatai egyeznek a kancellár tapasztalataival. Arra a kérdésre, volt-e olyan érzése, hogy ezek a megnyilvánulások neki szánt bírálatok voltak, Orbán kijelentette, "ha a kancellár asszony mondani akar valamit, akkor elmondja", és "sértő lenne, ha feltételezném róla, hogy csak utalásokat tesz". Nem gyanít összeesküvést a civilekkel kapcsolatban, de az átláthatóság érdekében arra kéri a Magyarországon dolgozó civil szervezeteket, "tárják fel, ki milyen összegekkel támogatja őket", az ebből adódó következtetések levonását a polgárokra kell bízni - mondta kifejtve, hogy Magyarországon "nagy hagyománya" van Soros György magyar-amerikai pénzügyi befektető "civil világának", ezért "különösen érzékeny" ügyről van szó. Arról nem beszélt, hogy 1989-ben Soros ösztöndíjjal Oxfordban tanult. Amikor az újságíró megkérdezte, követ-e politikai utasításokat az ügyészség, a kormányfő kijelentette, hogy szigorúan tilos és bűncselekmény ilyen utasítást adni és elfogadni.
"Ezt most hallom először" - válaszolta arra a kérdésre, hogy csak a véletlen műve volt-e, hogy a civil szervezetek szerepét taglaló beszéde után hatósági eljárások kezdődtek az egyik érintett szervezetnél. "Társadalompolitikai döntések mögött társadalompolitikai célok vannak", és "minden egyes döntésünk a köz javát szolgálta" - jelentette ki az esetleges korrupciót firtató kérdésre. Amikor a Fidesz egyes vezetőinek vagyonosodását firtatták, közölte, hogy Magyarország "egyedülálló" az átláthatósági szabályaival, amelyek jóval szigorúbbak a német szabályoknál, így "nem meglepő, hogy a kevésbé korrupt országok közé tartozunk". A Fidesz pedig plebejus párt, és az "ösztönök" is ilyenek az országban, az emberek mértékletességet, szerénységet és alázatot várnak el, ezért mindig okoz reakciókat, ha a jómód megnyilvánul kifelé - tette hozzá.