Publicisztika;lemondás;vezetők;Hír TV;a magyar nemzet;az MNO Lánchíd Rádió;

2015-02-06 13:42:00

Simicska háborúba kezdett - „Mondom, le is írhatja, Orbán egy geci”

Nem érhette váratlanul a Simicska Lajos érdekeltségeibe tartozó médiumok vezetőit, hogy tulajdonosuk nyilatkozott a Népszavának – értesült lapunk. A belső viszonyokat ismerő forrásaink állítják: a délelőtt lemondásukat felajánlott vezetőket tegnap már tájékoztatták arról, hogy a Fidesz eddigi gazdasági háttéremberének számító Simicska miként nyilatkozik majd a reklámadó ügyében. Sőt, állítják informátoraink: az érintettek lényegében partnerségükről biztosították a vállalkozót arról, hogy a Simicska-médiabirodalom egységesen áll bele az Orbán-kormánnyal kirobbanó „háborúba”.

Éppen ezért érte váratlanul a délelőtt folyamán több nyilatkozatot is adó Simicskát a főszerkesztők lépése. Forrásunk szerint egyértelmű, hogy valami történt a lapunknak adott nyilatkozat esti megjelenését követően. Arra ugyanis a médiavállalkozó és köre számított, hogy a Népszavának mondottak vihart kavarnak majd, arra azonban nem, hogy alkalmazottaik kiállnak mögüle ezután. Mindebből arra lehet következtetni, hogy Simicskáék úgy sejtik, a történtek mögött maga Orbán Viktor, illetve a kormány áll, a miniszterelnök valamilyen módon tehát kapcsolatba léphetett az érintett médiumok vezetőivel. Az ugyanakkor már biztos, hogy Simicska Hír 24-nek adott nyilatkozata után az Orbánnal hónapok óta bontakozó, tegnap egyértelműen kimondott háborúban nincs visszaút.

Simicska lesz a Hír Tv elnöke

Az Átlátszó.hu telefonos interjút készített Simicska Lajossal, aki a beszélgetésben elmondta, kiket készül kinevezni médiacégei élére. Az interjúból kiderül, a Magyar Nemzet főszerkesztője D. Horváth Gábor, az ügyvezető igazgató pedig Tóth Mariann lesz. 

Részlet az Átlátszónak adott interjúból:

Á: - Megtalálta-e már médiabirodalmának új vezetőit?

SL: – Hát most keresem éppen, szerintem 2 órán belül végzek vele. Melyik posztra kíváncsi? HírTV, Nemzet, mit parancsol?

Á: – Mindegyikre. A Magyar Nemzet élére például….?

SL: – Hát a Magyar Nemzet élére a főszerkesztő az D.Horváth Gábor lesz. Az ügyvezető igazgatóját meg Tóth Mariannak hívják.

Á: – És a HírTV?

SL: – A HírTV elnöke én leszek személyesen. Simicska Lajosnak hívják. Mire kíváncsi még?

Á: – Holnap délelőtt adna-e esetleg egy….(videóinterjút)

SL: – Nem. Nem, mert elmegyek pihenni, tehát én most mindent elintézek, utána elmegyek szánkózni. Nyugodtan hozza le, egy jót fogok szánkózni, aztán megnézem, hogy még működik-e az egész, de nyugodjon mindenki meg, holnap is lesz lap, tévé is lesz, és minden működni fog. Ezt megígérem az egész nagyérdemű közönségnek. Van még kérdése?

Á: – Folytatni fogják a kormánykritikus hangvételt?

SL: – Most ön ezt fölveszi vagy csak jegyzetel? Fölveszi. Ne törődjön vele. Nyugodtan vegye föl, mondja meg, hogy nem is értem a kérdést. Természetesen egy független média az mindig az aktuális dolgokkal foglalkozik, bár az Orbán-kormánynak vannak olyan törekvései, hogy gyakorlatilag föl akarják számolni a független médiát, de természetesen ennek a média, a mi médiánk ellen fog állni, és kurvára le fogja szarni, hogy az Orbán mit akar. Tehát ha úgy tetszik, ha ilyen értelemben kérdezi, akkor kormánykritikus lesz, igen. Igen, mert komolyan veszi a demokráciát, én komolyan veszem a demokráciát, és komolyan veszem a média szerepét a világban, és ehhez ragaszkodom, és ehhez mint tulajdonos ragaszkodni fogok, és hogyha a menedzsment, mint akinek úgy látszik lelkiismereti problémái voltak ebben a kérdésben, mert ők ezt nem így gondolták, én ragaszkodom hozzá, hogy olyan menedzsmentek legyenek és olyan főszerkesztők legyenek, akik ezt komolyan veszik. Igen, független lesz a média, és nagyon független lesz, igen. Ehhez ragaszkodom. És még mindent megoldok ma, holnap lesz Nemzet, HírTV, minden lesz, ne aggódjanak.

A Népszava munkatársa a Magyar Nemzet szerkesztőségénél tartózkodik, azt jelentette, hogy többen számítanak D. Horváth Gábor kinevezésére.

Oda várják Simicska Lajost, akit a hírek szerint egy hátsó bejáraton fognak felkísérni a szerkesztőségbe.

Hivatalos közlés
Simicska Lajos lett a HírTV-t működtető társaság elnöke, Tóth Marianna a Magyar Nemzet kiadójának ügyvezetője, D. Horváth Gábor a napilap új főszerkesztője, míg a Lánchíd Rádió ügyvezetője és főszerkesztője Schlecht Csaba lett - közölte a Nemzet Lap- és Könyvkiadó Kft. pénteken este az MTI-vel. A Simicska Lajos nagyvállalkozóhoz köthető médiumok eddigi vezetői péntek délben lelkiismereti okból fel-, illetve lemondtak.

Előzmények

Villáminterjút adott az Indexnek Simicska Lajos üzletember, nem sokkal az után, hogy az érdekeltségébe tartozó médiacégek vezetői bejelentették, lelkiismereti okokból felmondanak. Simicska nagyon kemény szavakat használt a miniszterelnökre, akivel állítólag már tavaly április óta nem beszélt.

„Mondom, le is írhatja, Orbán egy geci”, de szarik rá, mit gondol. Hasonlóan keményen fogalmazott a Hír24-nek is.

 Kijutott a kemény szavakból Bayer Zsoltnak, a Magyar Hírlap publicistájának is, aki a bejelentés után gyalázatosnak nevezte, hogy Simicska szembefordul a kormánnyal a reklámadó miatt. „ Légy oly kedves, ha fölidéznéd, hogy mennyivel tartozol nekem, ha megadnád a tartozásodat, az jó lenne” - üzent Bayernek az üzletember, aki szerint a publicista „sok-sok millióval” tartozik neki, és akit szintén „gecinek” minősített.

Távoznak a Hír TV, a Magyar Nemzet, az MNO és Lánchíd Rádió vezetői

Az mno.hu közleménye szerint lelkiismereti okokból pénteken benyújtotta fel-, illetve lemondását Liszkay Gábor, a Magyar Nemzet főszerkesztője, a Hír Televízió elnöke, Gajdics Ottó, a Lánchíd Rádió főszerkesztője, Élő Gábor, az MNO főszerkesztője, Szikszai Péter, a Hír Televízió vezérigazgató-helyettese, Csermely Péter, a Magyar Nemzet főszerkesztő-helyettese és Szerető Szabolcs, a Magyar Nemzet főszerkesztő-helyettese.

Mint a Népszava jelezte: totálissá válhat a médiaháború, ha a kormány valóban bevezeti az RTL-lel való békülés jegyében az ötszázalékos reklámadót. Ezt a lapunknak nyilatkozó  Simicska Lajos, a jobboldal legjelentősebb médiatulajdonosa jelezte. Arról is a Népszava számolt be elsőként: Lázár János több ízben is tárgyalt az RTL Klub német tulajdonosaival arról, hogy a tavaly bevezetett, az RTL Klubot 40 százalékban sújtó, utóbb 50 százalékosra emelt adó a jövőben 5 százalékra mérséklődik.

lásd még: http://nepszava.hu/cikk/1047595-simicska-akkor-totalis-haboru-lesz-veszelyben-a-demokracia

Az Index információi szerint nemcsak a tulajdonost, a szerkesztőség tagjait is meglepetésként érte a vezetés testületi lemondása. A munkatársakhoz alig félórával a közlemény megjelenése előtt juthatott el az információ, mert a rovatvezetőket külön tájékoztatta főszerkesztő. A "lefagyott újságírók" is csak találgatták, milyen játszmák állhatnak a döntés mögött. Simicska és a lapvezetés közti feszültség jelei eléggé megszaporodtak az elmúlt hetekben, de kenyértörésre eddig senki nem gondolt. A portál információi szerint maga Simicska Lajos sem tudta, hogy lemondásra készül a Magyar Nemzet lapvezetése, a telefonvégre kapott laptulajdonos hirtelen meglepettségében keresetlen szavakkal reagált, miszerint: "kurvára"  meglepetésként érte a hír.

Simicska most bemegy és kivág mindenkit - ezt már a nol.hu írja. 

"Abszolút megértő vagyok, a tiltakozás teljesen természetes, ha valakit adóváltozás érint, az pedig vérmérséklet, habitus kérdése, ki hogyan tiltakozik. A kormánynak higgadtságra és türelemre van szüksége" - így reagált Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője korábban arra, hogy a Népszavának Simicska Lajos, a jobboldal legjelentősebb médiatulajdonosa azt nyilatkozta, „totálissá válhat a médiaháború", ha a kormány valóban bevezeti az RTL-lel való békülés jegyében az ötszázalékos reklámadót. Rogán csütörtök délután jelentette be, hogy a Fidesz-frakció támogatja Lázár János Miniszterelnökséget irányító miniszter javaslatát, miszerint mérsékelni kell az reklámadót és a jelenlegi sávos helyett egykulcsos adórendszert kell bevezetni. Orbán Viktor miniszterelnök pedig a Hír TV-nek nyilatkozott úgy szerdán, még a mezőkövesdi frakcióülés előtt, hogy nem zárkóznak el semmitől, egy fontos szempontja van a kormánynak, hogy az adóból a költségvetésbe befolyó összeg nem lehet kevesebb a tervezettnél. A reklámadó így várhatóan öt, illetve 5,3 százalékos lehet.