Nigéria;elnökválasztás;Afrikai Unió;Boko Haram;

2015-02-09 06:36:00

Közös fellépés a Boko Haram ellen

A nigériai hatóságok szombaton bejelentették, hogy mivel nem tudják szavatolni a szavazók biztonságát, március 28-ra halasztják a jövő szombatra kiírt parlamenti és elnökválasztást.

Ám egyelőre az is kétséges, hogy márciusra megoldható a Nigérát sújtó biztonsági kérdés. A Boko Haram iszlamista terrorszervezet, amely saját iszlám államát szeretné ott kikiáltani, több mint öt éve tartja rettegésben a lakosságot Nigéria északkeleti részén és az azzal határos csádi és kameruni területeken. A terrorcsoport egész településeket rohan le és mészárol le, köztük gyerekeket is, az elmúlt években több mint 6 ezer civil esett áldozatul, több mint egy millió ember kényszerült elmenekülni lakóhelyéről.

Vélhetően az ugyancsak szombaton bejelentett új regionális haderő felállításától remélnek megoldást a nigériai hatóságok. Miután múlt héten, azt követően, hogy a Boko Haram ismét közel száz civilt mészárolt le és további ötszázat megsebesített a nigériai-kameruni határon fekvő Fotokol városában, egy összehangolt hadműveletben Nigéria, valamint a szomszédos Csád és Kamerun erői újabb légicsapást mértek a terrorszervezetre. A művelet sikeres volt, csapataik több száz felkelővel végeztek.

Az Afrikai Unió (AU) csütörtökön bejelentette, a Boko Haram elleni küzdelemben egy nemzetközi kontingens bevetését tervezik, jóváhagytak egy közös haderő létrehozását, amelynek tagjait Nigéria és négy szomszédja, Kamerun, Csád, Niger és Benin küldené. Szombaton a kameruni fővárosban tanácskoztak a nyugat-afrikai országok vezetői az Afrikai Unió tervének életbe ültetéséről. Megállapodtak egy 8700 fős közös regionális erő felállításáról a Boko Haram elleni harcra.

A résztvevők: az iszlamisták előretörése által leginkább fenyegetett Nigéria, valamint Csád, Kamerun, Niger és Benin. Csád már jelenleg is 2500 katonájával harcol Kamerun és Niger területén a Boko Haram ellen. Amerikai hírszerzési becslések szerint a terrorszervezetnek mintegy 4-6000 elszánt harcosa van, de rendkívül megnehezíti az ellenük folyó küzdelmet az, hogy élő pajzsként használják a civileket.

A haderő működéséhez az Afrikai Unió jóváhagyást és pénzügyi támogatást kér az ENSZ Biztonsági Tanácsától. Egyelőre nem közölték a haderő felállításának határidejét és azt sem, hogy mekkora lesz a költségvetése, és azt miből tudják finanszírozni.

Az európai államok közül Franciaország jelezte, hogy fegyverekkel, logisztikai eszközökkel segíti a Boko Haram elleni nemzetközi összefogást, de azt Párizs sem tisztázta, hogy részt vesz-e a katonai műveletekben. Niger parlamentje ma, hétfőn szavaz arról, küldjenek-e katonákat Nigériába a szélsőségesek elleni küzdelem erősítésére.