Reflex;Oroszország;Angela Merkel;tűzszünet;Francois Hollande;Petro Porosenko;kelet-ukrajnai válság;

2015-02-09 06:40:00

Merkel–Obama-csúcs: háború vagy béke

Napokon belül eldől, sikeres volt-e Angela Merkel és Francois Hollande kezdeményezése, bekövetkezik a várva várt tűzszünet a kelet-ukrajnai fronton, vagy folytatódik az öldöklés, tovább eszkalálódik a háború. Petro Porosenko ukrán elnök Münchenben bejelentette, országa kész azonnali és feltétel nélküli tűzszünetre. Egy éve, a Majdan mozgalom erőszakba torkollása idején is a francia, német, lengyel diplomácia közvetített, ám a közösen elfogadott menetrendet már másnap felrúgták és megtörtént az oroszok által azóta is csak puccsként emlegetett hatalomátvétel.

Ők sem akarnak multikulturális társadalmat

Magyarországi zsoldosoktól tart a Szvoboda, írta a kárpátaljai TiszaNews portál. Február másodikán megbeszélést tartottak a szélsőséges nacionalista jobboldali formáció, a Szvoboda Beregszászi járásban létrehozott önvédelmi osztagai a párttal azonos nevű településen, Szvobodán. A radikálisok a mobil rendfenntartó csoportokat annak érdekében hozták létre, hogy megakadályozzák az esetleges, nemzetiségi hátterű provokációkat — közölte Oleh Tyahnibok pártja megyei szervezetének sajtószolgálatára hivatkozva a Tribuna hírportál.

A Szvoboda ötödik hadoszlopként tekint a kárpátaljai nemzetiségekre. A település, amelyről nevüket kapták a magyar határ mellett van. „A településtől hét kilométerre található a haranglábi (Harangláb-Lónya) határátkelő, ezért nem kizárt, hogy a szomszédos állam területéről fizetett zsoldosok juthatnak be Ukrajnába provokációk elkövetése céljából. Annál is inkább, mivel a Beregszászi járásban sok a nemzeti kisebbség, s az ezekhez tarozók elég könnyen felülhetnek az ötödik hadoszlop provokációinak” – adta közzé a radikális formáció sajtószolgálata.

A közlemény szerint a mobil csoportok elsődleges feladata az, hogy felderítsék a gyanús személyeket, ellenőrizzék a nem helyi rendszámú autókat.

A Szvoboda gyakorlatilag nyugat-ukrajnai párt, Kijevben és a nyugati határmentén, a nemzetiségileg vegyes lakosságú övezetben erős. Lévén, hogy Ukrajna lakosságának több mint egynegyed orosz, elsősorban oroszellenességre építi retorikáját, de a gyakorlatban mindenféle nemzeti és más kisebbséggel szemben ellenséges. Kárpátalján évek óta egyik elsődleges célpontjuk az ott élő magyar közösség.

Tahnyibok és a Szvoboda először 2010-ben jutott be a parlamentbe, a tavalyi hatalomváltás után a kormányzó koalíció része lett. Jelenleg is parlamenti párt, de nincs kormányon. Az ukrán hadsereg mellett a fronton harcoló önkéntes alakulatok tagjai zömében a Pravij Szektor és a Szvoboda szimpatizánsaiból állnak össze.

Pénzért életet
Állítólag az ukrán parlament előtt van egy törvénytervezet, amely lehetővé teszi, hogy pénzért megváltható legyen a mozgósítás. Erről Ivan Vaszilcjun a Kárpátaljai Hadkiegészítő Parancsnokság vezetője beszélt a sajtónak. A parancsnok úgy vélekedett, hogy kell teremteni egy legitim megoldást azoknak, akik nem szeretnének bevonulni katonának. Ilyen megoldás lehetne egy bizonyos összeg befizetése, amellyel kiváltanák a katonai szolgálatot.
Elmondása szerint a törvénytervezetben az áll, hogy 45 000 hrivnya befizetése után bárki mentesül a későbbiekben bármilyen mobilizáció alól. Vladimir Csubriko a Kárpátaljai Megyei Tanács elnöke is hasonló megoldást szorgalmaz, csakhogy ő, több mint kétszeresére, 100 000 hrivnyára taksálja a szabadság árát.
A pénzre ugyanis nagy szükség van, az amúgy is államcsőd szélén álló Ukrajnára iszonyú terhet ró a háború. A napokban Natalja Jareszko ukrán pénzügyminiszter hivatalosan is megerősítette, ami már különböző nyilatkozatokban eddig is többször elhangzott, hogy csak a katonai hadműveletek közvetlen költsége napi 5 millió euró, ezen felül további súlyos terheket ró Ukrajnára az Oroszországgal kialakult konfliktus.
A pénzügyminiszter szerint az ország 20 százaléka orosz megszállás alatt áll és 850 ezer menekültet kell ellátni. Hangsúlyozta, hogy "a háború rendkívül költséges" és "nagyon fájdalmas", de az ukránok hajlandók megfizetni az árát annak, hogy az európai szabályok szerint élhessenek és Európához tartozhassanak.