Európai Bizottság;Horvátország;Boris Lalovac;

- Nem hisznek az Európai Bizottságnak

Horvátországban némi kételkedéssel fogadták az Európai Bizottság azon értékelését, amely szerint öt év után végre először növekedési pályára állhat a horvát gazdaság. A Bizottság múlt csütörtökön tette közzé az idei évre vonatkozó előrejelzését, amely szerint a GDP 0,2 százalékkal nő, jövőre, 2016-ban pedig egy százalékkal. Bár jelképes növekedési rátáról van szó, Gordan Maras kereskedelmi miniszter úgy foglalt állást, hogy „Horvátország maga mögött tudhatja a recesszió időszakát”. 

Boris Lalovac pénzügyminiszter már óvatosabban fogalmazott, úgy vélte, lényeges az, hogy megforduljon a negatív trend, de nem szabad az országnak túlzott illúziókba ringatni magát.

Az index.hr utalt arra, azért is fontis az elővigyázatosság, mert az Európai Bizottság már tavaly túlságosan derűlátóan foglalt állást a horvát gazdaság esélyeit illetően. 2014 tavaszán ugyanis még 0,5 százalékos GDP növekedést jövendölt 2014-re, 2015-re pedig 1,2 százalékos emelkedést. Ehhez képest még 2014-ben is csökkent a bruttó nemzeti termék.

Akár növekedés lesz idén, akár nem, a horvát gazdaság helyzete továbbra is igen súlyos. A külső adósság továbbra is nő, ennek kamatai körülbelül 1 milliárd kunát emésztenek fel, ami azt jelenti, hogy csak a kamatok finanszírozásához 3 százalékos GDP növekedésre lenne szükség. A horvát külsőadósság a GDP 90 százaléka, így az állam a leginkább eladósodottak közé tartozik az EU-ban.

Súlyos gondot jelent a munkanélküliség, e tekintetben a nem éppen előkelő 3. helyet foglalja el Zágráb Görögország és Spanyolország mögött. 

Két-három hónapon belül valamennyien katonák leszünk és közeledik már a pillanat, amely eldönti Magyarország sorsát az elkövetkező száz évre. Aki a demokráciát megtagadja, az elvetette magától a parlamentarizmus gondolatát.