Az MSZP közleményében úgy fogalmaz: a "korrupt Orbán-kormány akciója" akár százmilliárdokba is kerülhet. Az ellenzéki párt szerint kérdés, hogy ki jár jól az üzlettel.
A magyar gazdaság és társadalom jelenlegi állapotában a bankvásárlás elfogadhatatlan, ezt a pénzt az emberek mindennapi életének megkönnyítésére és a tőkehiányban szenvedő magyar vállalkozások megsegítésére kellene fordítani - írták a szocialisták.
Bodnár Zoltán, a Magyar Liberális Párt gazdaságpolitikai főtanácsadója az MTI-vel azt közölte: nincs ésszerű magyarázat az Erste-részesedés megvásárlására. Álláspontja szerint bármennyi is lesz a fizetendő ár, az csak az államadósság növelésével lesz kifizethető, amely további terheket ró az adófizetőkre. Bodnár Zoltán egyúttal azt is jelezte: szerinte óriási szakmai tévedés azt gondolni, hogy a többségi magyar tulajdonú bankszektor Magyarország érdeke lenne.
Az LMP szerint csak a pontos ár ismeretében lehet majd eldönteni, hogy előnyös üzletet kötött-e az állam az Erste Bank tizenöt százalékának felvásárlásával. Schmuck Erzsébet, az LMP országgyűlési képviselője MTI-hez eljuttatott közleményében úgy fogalmaz: fennáll a veszélye annak, hogy az MKB és a Budapest Bank után a kormány újfent a valós értéke feletti összeget fizet majd az adófizetők pénzéből a tulajdonrészért.
Az LMP támogatandó célnak tartaná a hazai tulajdonú szereplők súlyának növelését a bankszektorban, de ez nem jelenthet egyet a mindenre kiterjedő államosítással. Az eddigi tapasztalatok alapján ugyanis a Fidesz ilyen irányú törekvéseinek célja nem a pénzügyi biztonság megteremtése, hanem a kormány hatalmának és zsarolási potenciáljának kiterjesztése - hangsúlyozta.
Az LMP szerint valóban fontos cél lenne a hazai hitelezési és beruházási aktivitás felpörgetése. A párt szerint olyan gazdaságpolitikára lenne szükség, ami a külföldi mamutvállalatok helyett a hazai kkv-szektort támogatja.
Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn jelentette be, hogy a magyar állam és az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) tulajdonrészt szerez az Erste Bank Hungary Zrt.-ben. A megállapodás aláírását követően kiemelte: a megállapodás rögzíti, hogy átvilágítják az Erste Bank Hungaryt, a kormány szándéka, hogy 15 százalékos tulajdonrészt szerezzen a bankban, "feltéve, ha meg tudunk állapodni az árban", és "a végén a tárgyalások a részletkérdésekben stimmelnek majd".