Mint mondta, „lehet, hogy az Egyesült Államok, Oroszország, Kína, vagy már államok segítségét kérjük” – jelentette ki a politikus. Ez azt jelzi, hogy Athén nem riad vissza az EU zsarolásától: ha nincs megállapodás, akkor Kelet felé nyit. Több orosz illetékes jelezte már a Sziriza győzelme óta, hogy amennyiben erre szükség lenne, szívesen nyújtanának segélyt Görögországnak.
Hogy elmérgesedik-e az EU és Athén viszonya, vagy valamiféle megoldás körvonalazódik majd, ez már akár ma, az euróövezeti csoport ülésén eldőlhet. A dpa értesülései szerint azonban némi mozgolódás tapasztalható a kulisszák mögött.
A német hírügynökség úgy tudja, hogy az euróövezet pénzügyminiszterei tíz pontból álló javaslatot terjesztenek a görögök elé. Ennek kidolgozásában Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke és Washington is fontos szerepet játszott.
A javaslat egyebek mellett azt is tartalmazza, hogy a hitelező trojka, az Európai Bizottság, az Európai Központi Bank (EKB) és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) hármasa jelenlegi formájában megszűnik. Amolyan ideiglenes megállapodásról lenne szó, amelyet ha megszavaznak az euróövezeti pénzügyminiszterek, Athén megkapná az utolsó, hétmilliárd eurós hitelrészletét, ezzel elkerülné a csődöt. Az összes görög adósság 320 milliárd euró, amely eléri a GDP 175 százalékát.
Az Európai Bizottság egyelőre cáfolta a dpa közlését. „Nem tudunk ilyen tervekről” – jelentette ki egyik szóvivője.